Miesto gamtosauga

Biologinės įvairovės kūrimas „Gradient Canopy“ kraštovaizdyje.

3 min.

Raudonžiedžiai grikiai ir Ramiojo vandenyno madronės „Gradient Canopy“ erdvėje. Nuotrauka: Mark Wickens.

Ekologiniu požiūriu turtingos teritorijos naudingos ne tik planetai, bet ir žmonėms. Sveikos, įvairios ekosistemos ir kraštovaizdžiai palaiko biologinę įvairovę, didina ekologinį atsparumą ir turi didžiulės naudos žmonių sveikatai. Todėl mūsų „Gradient Canopy“ projektas įkomponuotas atkuriamos vietinių ekosistemų biologinės įvairovės centre.

„Gradient Canopy“ supančiuose keturiuose augmenija apaugusiuose akruose atkūrėme kadaise Silicio slėnyje paplitusius ekosistemos elementus, įskaitant ąžuolų giraites, gluosnynus, kopagūbrius ir pievas. Kraštovaizdį sudaro beveik vien vietinės rūšys – apie 400 vietinių medžių ir apdulkintojams palankūs vietiniai augalai, pavyzdžiui, klemaliai, kraujažolės ir šalavijai. Siekiame atgaivinti vietovės ekologinį paveldą ir teikti žmonėms geresnę patirtį, kartu kurdami klestintį, funkcionalų kraštovaizdį biologinę įvairovę sudarančioms rūšims.

Kraujažolės ir kojoto mėtos „Gradient Canopy“ erdvėje

Kraujažolės ir kojoto mėtos „Gradient Canopy“ erdvėje. Nuotrauka: Mark Wickens.

Svarbiausias ekologinės strategijos akcentas „Gradient Canopy“ yra konkrečios rūšies medžiai – ąžuolai. Dabar jie būdingi visos Kalifornijos kraštovaizdžiui, o anksčiau dominavo būtent Silicio slėnyje. Vietiniai ąžuolai gerai pakenčia sausras, yra atsparūs ugniai ir puikiai valo užterštą orą bei sugeria anglies dioksidą iš atmosferos. Be to, ąžuolų giraičių ekosistemose randama viena didžiausių augalų ir gyvūnų įvairovių Kalifornijoje – 2 000 kitur neaugančių augalų rūšių ir apie 5 000 vabzdžių rūšių. Ąžuolų giraitėse maisto, pavėsį ir prieglobstį randa ir šimtai paukščių, žinduolių bei kitų gyvybės formų.

Bendradarbiaudami su vietos mokslininkais sukūrėme kraštovaizdžio medžių lajų plotą su ąžuolais ir kitomis vietinėmis medžių rūšimis, pvz., kaštonais, platanais ir gluosniais. Bendra medžių laja sukuria laukinės gamtos koridorius tarp pastatų ir sušvelnina miesto karščio salos efektą.

Vietiniai apdulkintojų mėgstami augalai sudaro „Gradient Canopy“ vietinių medžių paklotę, kuri aprūpina vietinius drugius, paukščius ir bites. Dalis kraštovaizdžio buvo specialiai apželdinta JAV vakarų regiono drugių monarchų populiacijai palaikyti. Remdamiesi mokslinėmis žiniomis parinkome tinkamą klemalių, ant kurių monarchai deda kiaušinėlius ir vystosi vikšrai, ir gėlių, kurios pamaitina drugelius, išsiruošusius į ilgą migracijos kelionę, mišinį.

„Gradient Canopy“ pasirūpinome vietinių apdulkintojų mėgstamų augalų ir sukultūrintų sodo augalų loveliuose derme, taip pat pastatėme medunešių bičių avilius siekdami programos „Living Building Challenge’s Urban Agriculture Imperative“ tikslų. Ši programa skatina bendruomenę susiburti ir auginti šviežią vietinį maistą. Dviejų įrengtų sodo lovelių užtenka mūsų kavinėms bei „Google“ darbuotojų mokomosioms virtuvėms ir parodo, kaip vietinis kraštovaizdis ir produktyvi sodininkystė gali žengti koja kojon, siekiant išlaikyti vietinio maisto gamybos tradicijas.

Sodo augalų lysvės „Gradient Canopy“ erdvėje.

Sodo augalų lysvės „Gradient Canopy“ erdvėje.

Taip pat bendradarbiavome su ne pelno organizacija „The Planet Bee Foundation“, kuri prižiūri „Google“ Mauntin Vju avilius ir teritorijoje pastatė tris avilius. Kurdami kraštovaizdžio dizainą nagrinėjome, kaip sukurti tiek vietinėms, tiek nevietinėms medunešių bičių rūšims palankią aplinką. Atlikus šį tyrimą paaiškėjo, kaip „Google“ ateityje galėtų integruoti nevietines medunešes bites į vietinį ekologinį kraštovaizdį. Tai būtų naudinga vietinei biologinei įvairovei ir skatintų vietinio maisto gamybą.

„Gradient Canopy“ ekologinis miesto projektas parengtas pagal „Google“ ekologijos programą, kurią pristatėme 2014 m., pritaikydami geriausius mokslo pasiekimus lauko erdvėse. Galiausiai, „Gradient Canop“ yra vienas svarbių platesnės mūsų vizijos, kaip įtraukti daugiau gamtos ir biologinės įvairovės mūsų teritorijose, komponentų.