Medžio masyvas

Sumažinamas anglies dioksido poveikis statybų metu ir pastebimi pokyčiai medinių pastatų srityje.

5 min.

Medžio masyvas

Tvarūs medžio masyvo sienojai integruoti „Gradient Canopy“ erdvėje įvairiais būdais, įskaitant klojinius, turėklus ir duris. Nuotrauka: Mark Wickens.

„Gradient Canopy“, dėl kurio gavome „International Living Future Institute“ (ILFI) teikiamą „Living Building Challenge (LBC) Materials Petal“ sertifikatą, svarbiausia buvo surasti būdų, kaip inkorporuoti netoksiškas ir ekologiją stiprinančias medžiagas. Todėl tyrinėjome galimybes integruoti tvariai pagamintas kompozitinės medienos konstrukcijas pastate, kad atsiskleistų medienos regeneracinės, anglies dioksido sekvestracijos savybės.

Kompozitinės medienos konstrukcijos – tai statybos metodas panaudojant suspaustą medieną gaminant kolonas, sijas, sienas, grindis ir stogus taip, kad būtų galima sumažinti susijusį anglies dioksido kiekį, palyginti su įprastais statybos metodais. Galiausiai kompozitinės medienos konstrukcijos aiškiai figūruoja pastate, o tai, ką iš to sužinojome, tapo pagrindu kuriant kitus „Google“ projektus.

Kompozitinės medienos konstrukcijų galimybėmis domėjomės kurį laiką, nes jos užtikrina sveikesnes, produktyvesnes ir vizualiai įkvepiančias darbo vietas dėl savo biofilinių savybių. Biofilija susijusi su gamtos integravimu projektuojant erdves, kuriose žmonės puikiai jaustųsi, o gebant integruoti atvirus medienos elementus pastate ne tik nebereikia naudoti papildomų medžiagų, pvz., dangų ir dažų, bet ir padedama žmonėms jausti ryšį su gamta net būnant patalpoje. Taigi, kai pradėjome projektuoti „Gradient Canopy“, iš pradžių išnagrinėjome galimybę visoje pastato konstrukcijoje panaudoti kompozitinės medienos konstrukcijas ir sužinojome, kad ilgų tarpatramių, kurių norėjome, nebuvo galima panaudoti, tačiau vis tiek integravome medieną kai kuriuose struktūriniuose elementuose pastato viduje.

„Gradient Canopy“ kompozitinės medienos konstrukcijų elementai naudojami kaip sluoksniuotos medienos plokštės (angl. „cross-laminated timber“, CLT) – tam tikros formos suprojektuota mediena, gaminama klijuojant kelis masyvo pjautinės medienos sluoksnius, kad būtų užtikrinta tvirtesnė struktūra. Pirmiausia CLT naudojome kaip klojinius (liejimo formas, į kurias pilamas betonas) antrojo aukšto betoninėms grindims, nes tai užtikrina papildomą tvirtumą. Integravome CLT taip, kad nereikėtų pašalinti ir išmesti, kaip įprastai daroma sustingus betonui, bet būtų paliktos ir darkart panaudotos kaip atviros medienos lubos pirmojo aukšto erdvėse ir apsauginiai turėklai vidiniuose kiemuose. Mediena taip pat naudojama durims ir staktoms visame pastate, ypač susitikimų būdelėse ir konferencijų salėse. Dėl jų komanda galėjo bendradarbiauti su paslaugų teikėju, kad gautų „Declare“ etiketės sertifikatą visai durų konstrukcijai, o tai padėjo mums teikti pirmenybę geresnių cheminių savybių statybos medžiagoms, siekiant sukurti sveiką patalpų aplinką.

Nuotrauka: Mark Wickens.

Palikome dvigubus sluoksniuotos medienos plokščių klojinius kaip atidengtas medines lubas pirmo aukšto erdvėse ir turėklus aplink vidaus kiemus. Nuotrauka: Mark Wickens.

Kai pradėjome projektuoti „Gradient Canopy“, CLT dar nebuvo naudojamos struktūriniams elementams tokiu dideliu mastu Mauntin Vju. Todėl ankstyvame etape sukūrėme viso mastelio CLT elementų maketą ir pakvietėme pirmiausia miesto valdininkus peržiūrėti ir patikrinti struktūrą, kad užtikrintume, jog ji atitinka jų reikalavimus. Fizinių prototipų kūrimas padėjo mums bendradarbiaujant priimti sprendimą, atitinkantį miesto reikalavimus, tuo pačiu užtikrinant tvaresnius statybos metodus.

Be to, užtikrinome, kad „Gradient Canopy“ statyboms naudojama mediena būtų gaunama tvariai. Daugiau kaip 99 proc. naujos medienos, panaudotos „Gradient Canopy“ (laikinai ir visam laikui), buvo įsigyta iš atsakingai tvarkomų miškų, sertifikuotų Miškų valdymo tarybos (angl. „Forest Stewardship Council“, FSC). FSC sertifikuota mediena paprastai nenaudojama laikiniems elementams, pvz., klojiniams, bet ją galima pakartotinai naudoti būsimiems projektams. Tačiau, žinodami, kad laikinai naudojama mediena sudarė didelį procentą bendrojo medienos kiekio pagal projektą, buvo svarbu atsižvelgti ir į laikiną medienos panaudojimą. Rinkdamiesi FSC sertifikuotą medieną ne tik naudojame atsakingai gautą medieną, bet ir palaikome miškų atsodinimo iniciatyvas. Galiausiai manome, kad sveikesnė ir atsakingai gauta mediena yra ne tik tvaraus vystymosi, bet ir platesnės žiedinės ekonomikos, kuri nuolat atkuriama ir stiprinama, kūrimo pagrindas.

Medžio masyvo mediena integruota „Gradient Canopy“ erdvėje.

Medžio masyvo mediena integruota „Gradient Canopy“ erdvėje.

Dabar kompozitinės medienos konstrukcijų tyrimais, kuriuos atlikome projektuodami „Gradient Canopy“, grindžiami kitų „Google“ pastatų projektai. Pvz., Saniveilyje, Kalifornijoje, ką tik atidarėme „1265 Borregas“ – mūsų pirmąjį pastatą, kuriame iš pagrindų naudojamos kompozitinės medienos konstrukcijos. Jis suprojektuotas taip, kad būtų užtikrintas 96 proc. mažesnis susijusio išmetamo anglies dioksido kiekis, nei naudojant atitinkamas plieno ir betono konstrukcijas, o tai turi įtakos sekvestracijai. Tai tik vienas pavyzdys, kaip tai, ką sužinojome projektuodami „Gradient Canopy“, sustiprino mūsų pastangas projektuoti tvaresnius ir sveikatai palankesnius pastatus.