Paukščiams pritaikytas dizainas

Sumažinamas pavojus paukščiams pasitelkus su aplinka susiliejantį pastato dizainą.

3 min.

Medžių apsuptas „Gradient Canopy“ pastatas

Medžių apsuptas „Gradient Canopy“ pastatas. Nuotrauka: Iwan Baan, skirta „Google“.

Kuriant „Gradient Canopy“ vienas iš tikslų buvo parengti teritorijos projektą taip, kad ji būtų integruota į kraštovaizdį ir bėgant laikui taptų dar atsparesnė. Mums atsparumas reiškia, kad prisidedame prie regiono vietų ilgalaikės ekologinės sveikatos, kad čia tiek žmonės, tiek laukinė gamta galėtų klestėti net keičiantis klimatui. „Gradient Canopy“ siekėme atkurti istorinės ekosistemos elementus, itin svarbius laukinei gamtai. Tačiau suprantame, kad miesto aplinkoje laukiniams gyvūnams, ypač vietiniams paukščiams, pvz., giesmininkams, žvirbliams, kolibriams ir devynbalsiniams, kyla pavojų, todėl kūrėme „Gradient Canopy“ remdamiesi keliomis paukčių apsaugos strategijomis.

Pastatų stiklas gali smarkiai paveikti paukščių populiacijas, todėl buvo svarbu sukurti „Gradient Canopy“ pastatus, kraštovaizdį ir apšvietimą taip, kad atitiktų „LEED Innovation in Design Credit: Bird Collision Deterrence“, kuriuo siekiama sumažinti paukščių atsitrenkimo į pastatus atvejų.

Siekdami suprasti, kaip geriausia inkorporuoti paukščių apsaugos projekto elementus, dirbome kartu su ekologijos konsultantais „H.T. Harvey & Associates“, kurie padėjo vadovautis svarbiausiais paukščiams saugių pastatų standartais bei rekomendacijomis. Galiausiai, „Gradient Canopy“ inkorporavome paukščių apsaugos projekto elementus dviem svarbiausiais aspektais: pirmiausia sumažinome pastato stiklo atspindžius ir skaidrumą, tada sumažinome pastato išskiriamą šviesos taršą naktį, integravę atitinkamus vidaus ir lauko apšvietimo sprendimus

Stiklo paprastai nemato nei paukščiai, nei žmonės, tačiau žmonės gali išmokti jį pastebėti pagal kitus regimuosius požymius, pvz., langų rėmus ir atspindžius. O štai paukščiai menkai suvokia gylį ir dažnai kraštovaizdžio ar dangaus atspindžius suvokia kaip realius aplinkos objektus. Paukštis, pamatęs lauko augmeniją pro skaidraus stiklo kampą arba pastebėjęs augalą pastato viduje, gali įsirėžti į stiklą. Iš esmės, kuo geriau per skaidrų pastato stiklą matoma augmenija ar dangus arba kuo geriau jie atsispindi stikle, tuo daugiau paukščių į jį atsitrenkia.

„Gradient Canopy“ nusprendėme naudoti mažesnio atspindžio stiklą. Pastaruoju metu patobulinus stiklo technologijas ir gamybą tapo lengviau pasiekti mažesnį išorinį atspindžio koeficientą nesumažinant patenkančio saulės šilumos kiekio, tai padėjo mums rasti geresnį stiklo sprendimą daugeliui pastato langų ir fasadų. Paženklinus stiklą arti vienas kito esančiais matomais ženklais, pavyzdžiui, lipdukais arba naudojant keraminį fritą, paukščių mirtingumas taip pat gali reikšmingai sumažėti, nes paukščiai šiuos ženklus laikys kliūtimis ir nebandys pro juos praskristi. Pasirinkome tankaus žymėjimo schemą, vadovaudamiesi naujausiomis Amerikos paukščių apsaugos organizacijos rekomendacijomis, kuriomis siekiama geriau apsaugoti net ir pačius mažiausius kolibrius. Ant „Gradient Canopy“ fasadų, nukreiptų į viešąsias zonas, sukūrėme fritą, kuris yra tarsi ant stiklo įspaustų žodžių dėlionė iš 30 skirtingų vietinių paukščių rūšių pavadinimų, surašytų 30 kalbų. Tai tarsi vyšnia ant torto, pridedanti smagumo ir atradimo džiaugsmo ant itin funkcionalaus paukščių apsaugos projekto elemento.

Paukščių fritas, sukurtas įtraukiant trisdešimt skirtingų vietinių paukščių rūšių trisdešimt kalbų.

Paukščių fritas, sukurtas įtraukiant trisdešimt skirtingų vietinių paukščių rūšių trisdešimt kalbų. Nuotrauka: Iwan Baan, skirta „Google“.

Galiausiai, apšvietėme „Gradient Canopy“ taip, kad į pastatą atsirenktų kuo mažiau paukščių. Naktį ryškios šviesos gali sutrikdyti paukščių orientaciją ir trukdyti jų vietinėms buveinėms, taip pat gali būti iš dalies žalingos naktį migruojančių paukščių populiacijoms. Sumažinome šviesos taršą „Gradient Canopy“ nusprendę neapšviesti pastato ar aplinkinės augmenijos ir pridengdami išorinius šviestuvus, kad šviesa neišsisklaidytų buveinėje. Taip pat sumontavome langų žaliuzes, kurias naktį nuleidžiame, ir įrengėme naktinius buvimo patalpose jutiklius visuose vidaus šviestuvuose, kad šviesa įsijungtų tik tada, kai kas nors naudojasi patalpomis.

Siekdami įsitikinti, kad paukščių apsaugos projekto elementai „Gradient Canopy“ veikia, kaip numatyta, ir kad galėtume atlikti reikalingas korekcijas, taip pat parengėme trijų metų stebėsenos planą, pagal kurį seksime į pastatą ir teritorijos struktūras atsitrenkusius paukščius reguliariai vaikščiodami pastato perimetru ir stebėdami aplinką. Apskritai tikimės, kad paukščių apsaugos projektas padės mūsų pastatams geriau integruotis į aplinką ir pagerins laukinės gamtos ir žmonių sveiko sugyvenimo galimybes.