Kluczowym elementem naszej strategii ekologicznej w Gradient Canopy jest jeden konkretny gatunek drzew, a mianowicie dęby. Niegdyś dominowały one w Dolinie Krzemowej, stanowiąc ikonę kalifornijskiego krajobrazu. Rodzime dęby są odporne na suszę i pożary, a także skutecznie usuwają zanieczyszczenia powietrza oraz pochłaniają węgiel z atmosfery. Ponadto ekosystemy lasów dębowych znajdują się w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o bogactwo roślin i zwierząt w Kalifornii – żyje w nich około 2 tys. innych gatunków roślin i około 5 tys. gatunków owadów. Lasy dębowe to dom setek gatunków ptaków, ssaków i innych dzikich zwierząt, które znajdują tu pożywienie, cień i schronienie.
We współpracy z lokalnymi naukowcami zaprojektowaliśmy krajobraz, w którym drzewa łączą się koronami. Poza dębami można tu spotkać także inne rodzime gatunki, takie jak kasztanowiec gładki, platan zachodni i wierzba. Takie obszary tworzą korytarze dla dzikich zwierząt w środowisku zabudowanym i łagodzą efekt miejskiej wyspy ciepła.
Podszyciem drzew w Gradient Canopy są nasadzenia rodzimych roślin przyciągających zapylacze, atrakcyjnych dla okolicznych motyli, ptaków i pszczół. Część krajobrazu zaprojektowano tak, aby wzmacniać populację monarszki księżnej. Wykorzystano przy tym dostępną wiedzę naukową do stworzenia odpowiedniej mieszanki roślin z rodzaju mleczar, które wspierają jaja i gąsienice, oraz kwiatów, które są paliwem dla motyli podczas długiej migracji.
W Gradient Canopy połączyliśmy nasadzenia rodzimych roślin przyciągających zapylacze z rabatami uprawnymi i ulami, aby zrealizować imperatyw rolnictwa miejskiego Living Building Challenge, który ma na celu zapewnienie mieszkańcom dostępu do lokalnie uprawianej świeżej żywności. Dwie grządki na naszym terenie służą do produkcji żywności wykorzystywanej w naszych kantynach i kuchniach dydaktycznych dla pracowników Google. Pokazują też, w jaki sposób ogrodnictwo i kształtowanie krajobrazu bazujące na rodzimych gatunkach mogą ze sobą współgrać, umożliwiając bardziej odporną lokalną produkcję żywności.