Droga do czystszej i zdrowszej przyszłości zaczyna się od małych decyzji, które podejmujemy każdego dnia. Dlatego stale szukamy sposobów na to, jak wprowadzać pozytywne zmiany dotyczące środowiska. Robimy też wszystko, żeby jeszcze odpowiedzialniej korzystać z energii, wody i innych zasobów. Projektując Gradient Canopy, staraliśmy się stworzyć budynek zgodny z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, aby ograniczyć wykorzystanie bogactw naturalnych. Projektowanie dla obiegu zamkniętego (circular design) ma na celu jak najdłuższe wykorzystywanie materiałów, więc zastosowaliśmy w budynku wiele materiałów z odzysku.
Umieściliśmy w Gradient Canopy ponad 30 różnych produktów pochodzących z odzysku, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypisko śmieci. Są to na przykład stojaki na rowery, szafki, drewno, dywany i płytki. Dzięki tak szerokiemu wykorzystaniu odzyskanych materiałów budynek otrzymał certyfikat Materials Petal w programie Living Building Challenge (LBC). Jest on przyznawany przez International Living Future Institute (ILFI) za wkład w tworzenie gospodarki materiałowej, która jest nietoksyczna, ekologiczna i przejrzysta.
Ze względu na wielkość budynku musieliśmy opracować kilka strategii pozyskiwania materiałów, pamiętając przy tym o zachowaniu rozsądku. Wyzwaniem były na przykład płytki i wykładziny z odzysku, ponieważ projekt zakładał wykorzystanie dużej ich ilości, ale wymagał też zachowania spójności pod względem wymiarów, kolorów i faktur.
Jedna z kluczowych strategii, które wdrożyliśmy, polegała na ponownym wykorzystaniu własnych zasobów magazynowych Google. Sprawdziliśmy nasze rezerwy – w tym nowe materiały pozostałe z wcześniejszych projektów – oraz listę sprzętów wyniesionych z budynków przed rozbiórką. Dzięki temu podejściu udało się nam włączyć do projektu odzyskane wykładziny, stojaki na rowery, płytki ceramiczne i akustyczne płyty sufitowe.
Wykorzystaliśmy też lokalne drewno z recyklingu – z materiału odzyskanego podczas budowy powstały na przykład ławki, które stoją dziś w całym budynku. O pomoc w dostarczeniu odzyskanego drewna poprosiliśmy też lokalne firmy. Są z niego wykonane panele ścienne w rowerowniach i podłogi w Google Store.