Podczas projektowania budynku Gradient Canopy, któremu instytut International Living Future Institute (ILFI) przyznał certyfikat Living Building Challenge (LBC) Materials Petal, najważniejsze było znalezienie sposobów na wykorzystanie nietoksycznych i ekologicznych materiałów. Z tego powodu postawiliśmy na drewno inżynieryjne pochodzące ze zrównoważonych źródeł. Chcieliśmy wykorzystać regeneracyjne właściwości drewna i możliwość pochłaniania przez nie dwutlenku węgla.
Drewno inżynieryjne to technika budowlana, w której używa się sprasowanego drewna do tworzenia słupów, belek, ścian, podłóg i dachów. Ma to pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowlanymi. Ostatecznie drewno inżynieryjne stanowi znaczną część obiektu. Z kolei wiedzę zdobytą przy tym projekcie wykorzystaliśmy w innych budynkach Google.canopy
Już od jakiegoś czasu interesujemy się potencjałem drewna inżynieryjnego. Dzięki swoim biofilnym właściwościom pomaga ono tworzyć zdrowsze, bardziej produktywne i inspirujące pod względem wizualnym miejsca pracy. Biofilia polega na łączeniu natury z designem i tworzeniu w ten sposób przestrzeni, w których ludzie dobrze się czują. Możliwość wykorzystania odsłoniętych elementów drewnianych wewnątrz budynku nie tylko zmniejsza potrzebę stosowania dodatkowych materiałów, takich jak powłoki czy farby, ale także sprawia, że ludzie czują większą więź z naturą nawet wtedy, gdy są w środku. Kiedy rozpoczynaliśmy projektowanie Gradient Canopy, analizowaliśmy możliwość wykorzystania drewna inżynieryjnego w całej konstrukcji budynku. Chociaż okazało się, że nie da się wykonać tak długich przęseł z tego materiału, zdołaliśmy użyć drewna w niektórych elementach konstrukcyjnych wewnątrz budynku.
Przy budowie Gradient Canopy wykorzystaliśmy drewno inżynieryjne klejone krzyżowo (CLT). To forma drewna konstrukcyjnego powstałego w wyniku sklejenia kilku warstw tarcicy w celu wzmocnienia konstrukcji. Zaczęliśmy od wykorzystania drewna CLT jako szalunku (formy, do której wlewany jest beton) do podłóg betonowych na pierwszym piętrze budynku. Zamiast je usuwać i wyrzucać, jak to się zwykle robi, gdy beton stwardnieje, pozostawiliśmy szalunki, aby pełniły funkcje odsłoniętego drewnianego sufitu na parterze i poręczy na dziedzińcach wewnętrznych. Z tego drewna wykonane są również drzwi i ościeżnice w całym budynku, w tym w salach konferencyjnych i budkach do spotkań. Ponieważ do konstrukcji drzwi wykorzystaliśmy materiały budowlane, które nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, i dzięki temu zapewniamy zdrowe środowisko wewnątrz budynku, przy współpracy z naszym dostawcą nasze drzwi uzyskały oznaczenie Declare.