Līmētie kokmateriāli

Ietvertā oglekļa mazināšana un pāreja uz koka būvēm.

5 minūtes

Līmētie kokmateriāli

Gradient Canopy ēkā ilgtspējīgie līmētie kokmateriāli tika izmantoti dažādos veidos, tostarp veidņiem, margām un durvīm. Fotogrāfs Marks Vikenss.

Birojā Gradient Canopy, kur esam ieguvuši organizācijas International Living Future Institute (ILFI) programmas Living Building Challenge (LBC) sertifikātu materiālu jomā, par visu svarīgāk bija atrast iespējas iekļaut materiālus, kas ekoloģiski atjaunojas un nav toksiski. Tāpēc mēs pētījām iespējas integrēt ēkā ilgtspējīgi iegūtu masīvkoku, lai izmantotu koka spēju atjaunoties un uzkrāt oglekli.

Masīvkoks ir celtniecības metode, kurā tiek izmantots kopā saspiests koks, lai veidotu kolonnas, sijas, sienas, grīdas un jumtus tādā veidā, kas potenciāli samazina ietvertā oglekļa daudzumu salīdzinājumā ar tradicionālām pieejām celtniecībai. Beigu beigās masīvkoks manāmi figurē ēkā un gūtās atziņas ir ietekmējušas citus Google celtniecības projektus.

Masīvkoka potenciāls mūs interesē jau kādu laiku, jo šis materiāls savu biofilajam dizainam atbilstošo īpašību dēļ ļauj veidot veselīgākas, ražīgu darbu sekmējošas un vizuāli iedvesmojošas darba vietas. Biofilijas principi nozīmē dabas integrēšanu dizainā, lai radītu cilvēkiem labvēlīgas telpas. Atrodot iespējas ēkas iekšienē izmantot atsegtus koka elementus, var ne tikai samazināt vajadzību pēc papildu materiāliem, piemēram, pārklājumiem un krāsas, bet arī palīdzēt cilvēkiem izjust saikni ar dabu pat iekštelpās. Tāpēc, sākot projektēt ēku Gradient Canopy, vispirms apsvērām iespēju izmantot masīvkoku visai ēkas konstrukcijai. Noskaidrojām, ka tā nebūtu iespējams izveidot mūsu iecerētos garos laidumus, tomēr mums izdevās iekļaut koku vairākās konstrukcijās ēkas iekšienē.

Gradient Canopy masīvkoka elementi ir veidoti no krusteniski līmētiem koka paneļiem (cross-laminated timber — CLT). Šo koksnes salikuma veidu ražo, salīmējot kopā vairākus viengabalainus dēļus, lai uzlabotu strukturālo stingrumu. Mēs sākām ar CLT kā veidņiem (veidnēm, kurās lej betonu) otrā stāva betona grīdām, kur CLT padara kompozītmateriālu stiprāku. Tipiska prakse ir pēc betona sacietēšanas noņemt un izmest CLT, taču mēs to integrējām, atstājot vietā, un tas kļuva par pirmā stāva telpu atsegtajiem koka griestiem un margām ap iekšpagalmiem. Koks ir izmantots arī durvīm un stenderēm visā ēkā, it īpaši sapulču kabīnēm un konferenču telpām. Šajā nolūkā komandai izdevās sadarbībā ar pakalpojumu sniedzēju iegūt Declare marķējuma sertifikātu visam durvju mezglam. Tas mums palīdzēja izvirzīt kā prioritāti celtniecības materiālus ar drošāku ķīmisko sastāvu, lai veidotu veselīgu iekštelpu vidi.

Fotogrāfs Marks Vikenss (Mark Wickens).

Pirmā stāva telpām krusteniski līmēto kokmateriālu veidņus saglabājām kā atklātus koka griestus, kā arī izmantojām tos margām ap iekšpagalmiem. Fotogrāfs Marks Vikenss.

Kad sākām projektēt ēku Gradient Canopy, Mautinvjū pilsētā vēl nebija tik lielā mērogā izmantoti krusteniski līmēti koka paneļi strukturāliem elementiem. Tāpēc šajā agrīnajā fāzē mēs izveidojām CLT elementu maketu pilnā mērogā un uzaicinājām pilsētas amatpersonas klātienē apskatīt un pārbaudīt konstrukciju, lai pārliecinātos par tās atbilstību viņu prasībām. Fizisku prototipu veidošana mums palīdzēja sadarboties, lai kopīgi nonāktu pie pilsētas prasībām atbilstoša risinājuma, vienlaikus veicinot ilgtspējīgus celtniecības veidus.

Mēs parūpējāmies arī par to, lai ēkā Gradient Canopy izmantotais koks būtu ilgtspējīgi iegūts. Vairāk nekā 99% no ēkai Gradient Canopy izmantotajiem jaunajiem kokmateriāliem (ieskaitot gan īslaicīgi, gan pastāvīgi uzstādītos) ieguvām no atbildīgi pārvaldītiem mežiem ar Meža uzraudzības padomes (Forest Stewardship Council — FSC) sertifikātu. Ir neparasti iegādāties koku ar FSC sertifikātu īslaicīgām vajadzībām, piemēram, veidņiem, ko pēc tam var atkārtoti izmantot turpmākos projektos. Tomēr, apzinoties, ka īslaicīgai lietošanai paredzētais koks būs liela daļa no visiem projektā izmantotajiem kokmateriāliem, bija svarīgi ņemt vērā arī īslaicīgos koka lietojumus. Dodot priekšroku kokam ar FSC sertifikātu, mēs ne tikai izmantojam atbildīgi iegūtus kokmateriālus, bet arī atbalstām plašākus meža atjaunošanas centienus. Būtībā mēs ticam, ka veselīgāki un atbildīgi iegūti materiāli ir neatņemama daļa ne tikai no ilgtspējīgas attīstības, bet arī no centieniem veidot plašāku aprites ekonomiku, kas ir pastāvīgi reģeneratīva un atjaunojama.

Gradient Canopy līmēto kokmateriālu konstrukciju uzstādīšana.

Gradient Canopy līmēto kokmateriālu konstrukciju uzstādīšana.

Tagad masīvkoka izpēte, ko veicām, projektējot ēku Gradient Canopy, tiek izmantota citu Google ēku projektēšanai. Piemēram, Saniveilā (Kalifornijā) nupat atklājām ēku Borregasas avēnijā 1265 — savu pirmo pilnīgi no masīvkoka celto ēku. Tiek prognozēts, ka tā radīs par 96% mazāk ietverto oglekļa izmešu nekā līdzvērtīga tērauda un betona celtne, ņemot vērā oglekļa uzkrāšanos. Šī ēka ir tikai viens piemērs tam, kā Gradient Canopy projektā gūtās mācības ir attīstījušas mūsu centienus projektēt ilgtspējīgākas un veselīgas ēkas.