Veselībai nekaitīgi materiāli

Labsajūtas veicināšanai veidota ēka no netoksiskiem materiāliem.

5 minūtes

Ivana Bāna (Iwan Baan) fotoattēli uzņēmumam Google.

Gradient Canopy un Google Visitor Experience virsskats, no kura redzams pūķa zvīņu raksta saules paneļu jumts. Ivana Bāna (Iwan Baan) fotoattēli uzņēmumam Google.

Gadu desmitiem esam pētījuši, kā radīt visveselīgāko vidi iekštelpām. Mūsu pirmajos birojos Google dibinātāji staigāja pa telpām, mērot gaisa kvalitāti ar manuāliem gaisa daļiņu mērītājiem. Gadu gaitā esam rūpīgi pārbaudījuši tūkstošiem produktu, lai savos pielāgotajos birojos neienestu nevajadzīgas toksiskas vielas. Tādējādi jau sen esam pievērsušies veselīgas darba vides izveidei. Mēs lepojamies, ka Gradient Canopy ir viens no lielākajiem projektiem, kas saņēmis Materials Petal sertifikātu International Living Future Institute (ILFI) rīkotajā programmā Living Building Challenge (LBC). Šī sertifikāta mērķis ir palīdzēt radīt pārredzamu tirgu netoksiskiem, ekoloģiski atjaunojamiem materiāliem.

Ēkā Gradient Canopy un programmā Google Visitor Experience mēs dodam priekšroku materiāliem, kas ir veselīgi cilvēkiem un videi. Katru ēkā uzstādīto materiālu mēs izskatījām kopā ar ražotāju, lai pārliecinātos, ka tajā nav LBC sarkanajā sarakstā ietverto sastāvdaļu, kas ir savā klasē sliktākās ķimikālijas un negatīvi ietekmē cilvēku veselību un vidi. Kopumā ēkā Gradient Canopy tika pārbaudīti 8000 izstrādājumu, sadarbojoties ar ražotājiem, kuri atbalsta mūsu centienus padarīt celtniecības nozari pārredzamāku.

Mūsu pieeja veselīgiem materiāliem ēkā Gradient Canopy saistās ne tikai ar iekštelpām un Google darbiniekiem, kas tajās strādā ikdienā. Izvēloties materiālus gan ēkas iekšpusei, gan ārpusei, tostarp sešām ap ēku uzstādītajām publiski pieejamajām mākslas instalācijām, mēs kā prioritātes noteicām kopienu veselību, piegādes ķēdi un celtniecības materiālu pilnu dzīves ciklu. Tas nozīmē, ka materiāli — no redzamām un taustāmām lietām, piemēram paklājiem un sienām, līdz grūtāk pamanāmām virsmām, piemēram, logu stiklu pārklājumiem un ēkas izolācijas materiāliem — tika rūpīgi pārbaudīti kopā ar ražotājiem, lai nodrošinātu, ka veselība ir galvenais aspekts to izvēlē.

Ivana Bāna fotoattēli uzņēmumam Google.

Visā ēkā ir izmantoti veselībai nekaitīgi materiāli, piemēram, līmētie kokmateriāli (krusteniski līmētie koksnes paneļi), logu pārklājumi, paklāji, ģipškartons un daudzi citi materiāli. Ivana Bāna (Iwan Baan) fotoattēli uzņēmumam Google.

Šādu pieeju īstenojam ne tikai šai ēkai un tās materiāliem. Cenšoties veicināt izmaiņas būvmateriālu nozarē, Gradient Canopy komanda rosināja ražotājus ieviest Declare etiķetes savās produktu līnijās, jo īpaši jomās un produktu kategorijās, kurās ļoti reti bija pieejama pārredzama informācija par materiāliem. Šī etiķete ir kā skaidri saprotams un informatīvs “uzturvielu marķējums” atbildīgas izcelsmes būvmateriāliem, kuri nesatur LBC sarkanā saraksta ķimikālijas. Piemēram, daudzas projektā izmantotās koka durvis un rāmji ieguva Declare etiķeti, lai gan projekta sākumā šiem materiāliem tās nebija.

Fotogrāfs Marks Vikenss (Mark Wickens)

Studijas Hou de Sousa mākslas darbs ir saņēmis “Declare” etiķeti, jo tā diski nesatur sarkanajā sarakstā iekļauto plastmasu. Fotogrāfs Marks Vikenss (Mark Wickens)

Sasniedzot ar veselīgiem materiāliem saistītos mērķus, Gradient Canopy komanda sajuta sevi kā daļu no daudz plašākas globālās ražošanas un resursu kopienas. Stingrie LBC materiālu standarti noteica visas projekta komandas iesaisti, lai saskaņotu mērķus, vienlaikus esot gataviem pielāgot ierastos procesus un metodes netradicionāliem risinājumiem. Attiecību veidošana starp dizaineriem, ražotājiem, apakšuzņēmējiem, tirgotājiem un būvstrādniekiem palīdzēja visai komandai atklāti pārrunāt darbā izmantotos līdzekļus un metodes un mācīties citam no cita. Tagad šie darbinieki turpina strādāt jaunos projektos visā reģionā un valstī, paņēmuši līdzi pamatīgas dizaina un izvērtēšanas prasmes darbam ar veselīgiem materiāliem.