Cilvēku vajadzībām pielāgojama autostāvvieta

Garāža Alta Garage ir būvēta nākotnei, kurā būs mazāk automašīnu

5 minūtes

Google garāža Alta Garage Mauntinvjū

Google garāža Alta Garage Mauntinvjū

Parasti garāžām nav raksturīgi novatoriski arhitektūras principi — tām ir funkcionāls mērķis sabiedrībā, kura lielā mērā joprojām paļaujas, ka cilvēki nokļūs galamērķī ar automašīnām. Taču, tā kā nākotnē automašīnu skaits var būt mazāks un transporta veidi — ilgtspējīgāki (tas palīdzēs mazināt oglekļa izmešus un sastrēgumus), ļoti iespējams, ka vajadzība pēc stāvvietām kritīsies. Garāžas, kurām nav cita lietojuma, savukārt var kļūt liekas un tikt nojauktas, līdz ar to var palielināties atkritumu un oglekļa izmešu apjoms, kā arī izmaksas. Tāpēc Google jaunā Alta garāža, kas atrodas Mautinvjū, tika mērķtiecīgi projektēta, lai kādu dienu vairs nebūtu garāža. To varēs pārveidot par tirdzniecības, dzīvojamām vai kopienas telpām, tiklīdz pienāks īstais brīdis.

Šo ideju dēvē par nākotnes vajadzībām atbilstošām autostāvvietām: nākotnē mainoties sabiedrības vajadzībām, var mainīties arī Alta garāža. Ja vajadzēs vairāk biroju, mājokļu, rekreācijas vietu vai pasākumu telpu, mazinoties pieprasījumam pēc stāvvietām, Alta garāžu varēs pārveidot par jebkuru no šiem telpu veidiem. Turklāt to varēs paveikt tādā veidā, kas samazina izmaksas un atkritumu apjomu, ietaupa laiku un palielina ilgtspēju.

Alta Garage 1001

Alta Garage ir nākotnes vajadzībām izstrādāta automašīnu garāža, kuru var pārveidot atbilstoši citām vajadzībām nākotnē

Mēs jau ilgi esam regulāri ieguldījuši ilgtspējīgos transporta risinājumos, tostarp kopbraukšanas programmās, autonomajos transportlīdzekļos un tehnoloģijās, kas palīdz pieņemt videi draudzīgākus lēmumus. Alta garāža attīsta šos mērķus tālāk ar savu nākotnes vajadzībām atbilstošo dizainu, kas saskan arī ar Mautinvjū pašvaldības vīziju, ka šajā apkaimē jābūt mazākam automašīnu skaitam un jāatbalsta ilgtspējīgas ikdienas braucienu iespējas.

Bet kā projektēt garāžu, lai tā būtu funkcionāla tagad un arī pielāgojama plašam potenciālu turpmāku lietojumu klāstam? 2018. gadā Google Nekustamā īpašuma pētniecības un izstrādes laboratorijas komanda sāka meklēt atbildes uz šo jautājumu. Ierosmi tam sagādāja Google dibinātāju vēlme atstāt pagātnē projektus, kas pielāgoti automašīnām, kurās brauc tikai viens cilvēks, un tā vietā uzsvērt transporta veidus ar mazāku izmešu apjomu, piemēram, autobusus, velosipēdus un autonomos transportlīdzekļus.

“Mēs vēlamies būvēt atbilstoši tam, ko nākotne atnesīs, lai kas arī tas būtu,” saka Google Radītās vides pētniecības un izstrādes laboratorijas direktore Mišela Kaufmane (Michelle Kaufmann). “Mēs laboratorijā izpētījām dažādas celtniecības metodes, materiālus, izmērus un stratēģijas, lai identificētu priekšnosacījumus pielāgojamas konstrukcijas radīšanai ar pēc iespējas mazākām izmaksām.”

Autostāvvietas pārvērtības nākotnē

Laboratorija R&D izpētīja iezīmes, kas ļautu Alta Garage nākotnē pārveidot par apdzīvojamu vai komerciālu platību.

Panākumu atslēga bija uzcelt elastīgu un pielāgojamu ēkas centrālo un ārsienu pamatkonstrukciju, lai garāža kādu dienu pēc vajadzības varētu sākt jaunu dzīvi. Pašreizējā konfigurācijā garāža spēj uzņemt vairāk nekā 1700 automašīnas un tajā ir vairāk nekā 450 uzlādes stacijas elektrotransportlīdzekļiem. Tā nodrošina autostāvvietas gan Google darbiniekiem, gan Google Visitor Experience viesiem. Taču, pārveidojot garāžas rampas par terasēm un iekštelpu kāpnēm, katru stāvu kādu dienu potenciāli varētu pārvērst par rekreācijas, biroju vai mājokļu telpām. Lai gādātu par ērtu pārveidošanu, mēs pat pētījām dabisko apgaismojumu nākotnes apstākļos, tā nodrošinot, ka stāvu augstums un rampu noņemšana ļaus maksimāli izmantot dabisko apgaismojumu. Pārvērtību atvieglošanai mēs cieši sadarbojāmies ar Clark Pacific, Gensler, Hollins, International Parking Design, Ellis Partners, SPMD Design un citiem partneriem, lai projektējot integrētu vairākus elementus, ar ko šī ēka atšķiras no standarta garāžas.

“Viens piemērs — šai garāžai ir ļoti lielas grīdas plāksnes un ārkārtīgi augsti griesti, kas vairāk atbilst biroja vai tirdzniecības telpu izmēriem,” saka Google Celtniecības nodaļas direktors Džefrijs Karijs (Jeffrey Curry). “Rampas, ko izmanto braukšanai starp stāviem, ir demontējamas, un tās var noņemt, lai atbrīvotu vietu ātrijiem, iekšpagalmiem vai terasēm, kas nākotnē ļaus dienas gaismai ieplūst iekštelpās.

Alta Garage

Alta Garage konstrukcija ietver augstus griestus un atklāta tipa stāvvietas, lai nākotnē ēku varētu pielāgot cita veida lietojumam.

Turklāt, tā kā izmantojām plakanas grīdas ar noteci, grīdām nebija jābūt slīpām, un tas atvieglotu garāžas pārveidošanu citam lietojumam. Iepriekš lietais betons ir stiprināts, lai varētu izturēt lielāku strukturālo slodzi, un līdz ar to atbilst tipiskiem tirdzniecības vai dzīvojamo ēku būvmateriāliem. Tas sniedz iespēju arī uzstādīt nenesošo sienu, lai sadalītu pārveidoto celtni vairākās daļās. Savukārt strukturāli aizsegi palīdzēs vēlāk vieglāk ievilkt kanalizācijas un elektrības līnijas.

Pārveidotā Alta Garage ēka

Skicēs iedzīvinājām idejas, kā Alta Garage ēku nākotnē varētu pārveidot dzīvošanai vai komercdarbībai.

Mērķis ir radīt pietiekamu elastību, lai Alta garāža nākotnē varētu būt pa pusei garāža, pa pusei birojs vai tikt pavisam pārveidota citam lietojumam. Arhitektiem atbilstība nākotnes vajadzībām nozīmēja, ka, projektējot garāžu, būtībā bija jāveic tās reversā inženierija. Kur nākotnes biroju ēkā būtu kāpnes un liftu šahtas? Kur varētu atrast vietu kanalizācijai un apsildes un dzesēšanas sistēmām, kas būtu vajadzīgas daudzdzīvokļu ēkai? “Mums bija jāizveido stāvu plāni dzīvojamām ēkām un birojiem un jāstrādā otrādā secībā, lai atrastu kopīgo, kas jau no paša sākuma var pārklāties ar garāžas telpām,” saka Kaufmane.

Ritiniet, lai skatītu divus attēlus: 1) nākotnē pielāgojami elementi, kas jau sākotnēji ir ietverti Alta Garage konstrukcijā; 2) papildu iespējas, kuras var ērti integrēt ēkā, ja nākotnē tā tiks izmantota komercdarbībai vai dzīvošanai.

Taču Alta garāžā unikālas ir ne tikai interjera detaļas — arī no ārpuses tā neizskatās pēc parastas garāžas. Fasāde “Oda Bohēmijai Nr. 5 (Neizsīkstošie ziedi)”, kuras dizainu radīja Kalifornijā dzīvojošā māksliniece Kima Vesta (Kim West) un atlasi, pētniecību un izstrādi nodrošināja uzņēmums SPMDesign, ir veidota kinētiskās mākslas tehnikā, iedvesmojoties no vietējo augu ainavām, un sastāv no 97 500 krāsainiem metāla gabaliem, kas dienas gaitā atspoguļo dažādas nokrāsas. Mākslas darbs gādā par krāsām, vitalitāti un radošumu, lai cilvēki justos labāk. Arī tas tika projektēts atbilstoši nākotnes vajadzībām, tāpat kā ēka — kinētiskās detaļas vēlāk pēc vajadzības varēs izjaukt un pārvietot uz citu atrašanās vietu.

Kimas Vestas (Kim West) mākslas darbs Ode to Bohemia No. 5 (Inexhaustible Blooms) (5. oda Bohēmijai (Nepārtraukta ziedēšana)) ne tikai piešķir ēkai skaistumu un dinamiku, bet ir pielāgots arī izmaiņām nākotnē, jo to pēc vajadzības var pārvietot.

Pat ja Alta garāža kādu dienu vairs netiks pilnu laiku izmantota automašīnu novietošanai, pirmais stāvs arī turpmāk varētu būt autonomo transportlīdzekļu uzlādes un saņemšanas stacija. Uz jumta ir saules paneļi ar fotoelementiem, kas palīdz ģenerēt ēkai vajadzīgo enerģiju, un nākotnē turpat var iekārtot arī stāvvietas, piemēram, piegādei paredzētiem bezpilota lidparātiem, lidojošām automašīnām vai autonomajiem transportlīdzekļiem.

Neatkarīgi no tā, kam Alta garāža nākotnē noderēs, tā ir plānota šodien, domājot par rītdienu.

Virsskata skice, kurā redzami Alta Garage fotoelektriskie saules paneļi.