Putniem drošs dizains

Ēka, kas iekļaujas tās apkārtnē, rada mazāk draudu putniem.

3 minūtes

Gradient Canopy ēka koku ielokā.

Gradient Canopy ēka koku ielokā. Ivana Bāna (Iwan Baan) fotoattēli uzņēmumam Google.

Veidojot Gradient Canopy, viens no mērķiem bija attīstīt projekta teritoriju tā, lai tā iekļautos ainavā un ar laiku to padarītu noturīgāku. Mums vārds “noturīgs” apzīmē vietas, kas ilgtermiņā sekmē veselīgu reģiona ekoloģiju, kurā labvēlīgi apstākļi tiek radīti gan cilvēkiem, gan dzīvajai dabai, arī turpinoties klimata pārmaiņām. Gradient Canopy kompleksā centāmies atjaunot vēsturiskos ekosistēmas elementus, kas nodrošina būtisku atbalstu dzīvajai dabai. Tomēr mēs arī apzināmies, ka pilsētvide arī rada apdraudējumus dzīvajai dabai, it īpaši vietējiem putniem, piemēram, dziedātājputniem, zvirbuļiem, kolibri un ķauķiem, tāpēc Gradient Canopy kompleksā izmantojām vairākus putniem nekaitīgus risinājumus.

Ēkās izmantotais stikls lielā mērā ietekmē putnu populācijas, tāpēc bija svarīgi Gradient Canopy ēku, ainavu un apgaismojumu veidot saskaņā ar programmas LEED kredītpunktu standartu “Innovation in Design Credit: Bird Collision Deterrence” (Dizaina inovācijas: putnu ietriekšanās novēršana), lai pēc iespējas mazinātu putnu ietriekšanos ēkā.

Lai izprastu, kā vislabāk iekļaut putniem nekaitīgus dizaina elementus, un nodrošinātu atbilstību putniem nekaitīgu ēku galvenajiem standartiem un ieteikumiem, mēs sadarbojāmies ar ekoloģijas konsultāciju uzņēmumu H.T. Harvey & Associates. Putniem nekaitīgs dizains Gradient Canopy kompleksā tika iekļauts divos veidos. Pirmkārt, samazinājām ēkas stikla atstarošanas spēju un caurspīdīgumu, otrkārt, samazinājām ēkas radīto gaismas piesārņojumu naktī, izmantojot dažādus iekšējā un ārējā apgaismojuma risinājumus

Ne putniem, ne cilvēkiem stikls nav redzams, taču cilvēki ar laiku iemācās to saskatīt, pievēršot uzmanību vizuālām pazīmēm, piemēram, loga rāmjiem un atspulgam. Savukārt putniem ir vāja telpiskā uztvere, un bieži ainavas vai debesu atspulgu tie uztver kā īstenību. Arī stikla caurspīdīgums var sekmēt ietriekšanos, ja putns caur stiklotu stūri redz veģetāciju vai telpaugus ēkā. Būtībā, jo labāk caur ēkas stiklu ir redzami augi vai debesis (cauri stiklam vai atspulgā), jo biežāk putni ietriecas stiklā.

Gradient Canopy ēkā nolēmām pirmām kārtām izmantot stiklu ar zemāku atstarošanas rādītāju. Izmantojot jaunākos sasniegumus stikla tehnoloģijā un ražošanā, varējām sekmīgāk panākt zemāku ārējās atstarošanas spēju, neietekmējot saules siltuma caurlaidību. Tādējādi varējām izmantot labāku stiklu ēkas daudzajiem logiem un fasādei. Uz stikla nelielos attālumos ir redzams arī marķējums, piemēram, uzlīmes vai uzklāta keramikas frite, kas būtiski samazina putnu mirstību, jo putni uztver marķējumu kā šķērsli un nemēģina izlidot cauri stiklam. Ievērojot Amerikas Putnu aizsardzības dienesta jaunākās vadlīnijas, izvēlējāmies visblīvāko marķējumu ornamentu, kas pēc iespējas labāk pasargātu par vismazāko sugu kolibri. Gradient Canopy ēkas vietās, kas ir redzamas apmeklētājiem, marķējumu veido vārdu mīkla: uz stikla ir uzdrukāti 30 dažādu vietējo putnu sugu nosaukumi 30 valodās. Tas ir sava veida paslēptais dārgums, kas patīkami papildina un padara interesantāku ļoti praktisku dizaina elementu putnu aizsardzībai.

Marķējums putnu aizsardzībai, kurā ir izmantoti 30 dažādu vietējo sugu putnu nosaukumi 30 valodās.

Marķējums putnu aizsardzībai, kurā ir izmantoti 30 dažādu vietējo sugu putnu nosaukumi 30 valodās. Ivana Bāna (Iwan Baan) fotoattēli uzņēmumam Google.

Visbeidzot, Gradient Canopy apgaismojumu īpaši pielāgojām tā, lai samazinātu putnu ietriekšanos. Spožas gaismas naktī var dezorientēt putnus un traucēt vietējās dzīvotnes norises, bet īpaši apgaismojums var kaitēt putniem, kas lido naktīs. Mēs samazinājām Gradient Canopy gaismas piesārņojumu naktī, ēkas apgaismojumam neizmantojot augšup vai pret veģetāciju vērstus gaismekļus, un pie ārējiem gaismekļiem ir piestiprināti aizsegi, kas neļauj gaismai apspīdēt dzīvotni. Uzstādījām arī žalūzijas, kas naktī tiek nolaistas, un visiem telpu gaismekļiem izmantojam nakts laikā aktīvus klātbūtnes sensorus, lai apgaismojums tiktu ieslēgts tikai tad, ja kāds tobrīd telpu izmanto.

Lai pārbaudītu, vai putniem nekaitīgie dizaina elementi Gradient Canopy kompleksā darbojas kā iecerēts, un lai mēs varētu ieviest izmaiņas, kad tās ir vajadzīgas, esam arī izstrādājuši trīs gadu uzraudzības plānu. Saskaņā ar plānu ēkas perimetrs tiks regulāri apstaigāts un apsekots, lai novērotu, vai putni ietriecas ēkā vai kompleksa struktūrās. Mēs ceram, ka putniem nekaitīga dizaina izmantošana palīdzēs mūsu ēkām labāk iekļauties apkārtējā vidē un sekmēt dzīvās dabas un cilvēku veselīgu līdzāspastāvēšanu.