Urbana ekologija

Razvoj bioraznolikosti u krajoliku Gradient Canopyja.

3 minute

Eriogonum grande i Arbutus menziesii u Gradient Canopyju. Fotografija: Mark Wickens.

Stvaranje ekološki bogatog kampusa nije dobro samo za planet, nego i za ljude. Zdravi i raznoliki ekosustavi i krajolici osnažuju bioraznolikost, povećavaju ekološku otpornost i imaju iznimno velik utjecaj na ljudsko zdravlje. Zato smo se pri projektiranju Gradient Canopyja usredotočili na regeneriranje lokalnih bioraznolikih ekosustava.

Gradient Canopy prostire se na 1,62 hektara ozelenjene površine, pa smo nastojali ponovno uvesti elemente ekosustava koji su nekad prevladavali u Silicijskoj dolini, uključujući hrastove šume, vrbike, makiju i travnjake. Krajolik se gotovo u potpunosti sastoji od autohtonih vrsta, što uključuje oko 400 autohtonih vrsta stabala i biljaka koje privlače oprašivače, poput mlječike, stolisnika i kadulje. Cilj je oživjeti ekološko nasljeđe područja i poboljšati ljudski doživljaj, a istovremeno stvoriti rascvjetane, funkcionalne krajolike za što veću bioraznolikost vrsta.

Stolisnik i Monardella villosa u Gradient Canopyju

Stolisnik i Monardella villosa u Gradient Canopyju. Fotografija: Mark Wickens.

Ključan dio naše ekološke strategije u Gradient Canopyju usredotočuje se na jednu posebnu vrstu stabla: hrast. Hrastovi su istaknuti dio kalifornijskog pejzaža i nekoć su dominirali Silicijskom dolinom. Autohtoni hrastovi otporni su na sušu i požare te učinkovito uklanjaju onečišćenje zraka i apsorbiraju ugljik iz atmosfere. Osim toga, ekosustavi hrastovih šuma odlikuju se jednom od najvećih raznolikosti biljaka i životinja u Kaliforniji te omogućuju opstanak dodatnih 2000 vrsta biljaka i oko 5000 vrsta insekata. Još stotine vrsta ptica, sisavaca i drugih divljih životinja u šumama hrasta pronalazi hranu, hlad i zaklon.

Zajedno s lokalnim znanstvenicima osmislili smo povezane krošnje drveća kako bismo dobili pejzaž koji uključuje hrastove, ali i druge autohtone vrste drveća poput kalifornijskog divljeg kestena, platane i vrbe. Povezane krošnje stvaraju koridore za divlje životinje kroz izgrađeno okruženje i smanjuju učinak urbanog toplinskog otoka.

Autohtoni nasadi koji privlače oprašivače nalaze se ispod autohtonih stabala Gradient Canopyja i pružaju resurse lokalnim leptirima, pticama i pčelama. Dio krajolika osmišljen je posebno za populaciju leptira zapadnog monarha. Na temelju najnaprednijih dostupnih znanstvenih spoznaja stvorili smo pravu kombinaciju svilenica, neophodnih za monarhova jajašca i gusjenice, i cvijeća, koje monarsima osigurava prehranu tijekom njihove duge migracije.

U Gradient Canopyju kombinirali smo autohtone nasade koji privlače oprašivače s kultiviranim vrtnim gredicama i košnicama za medonosne pčele kako bismo postigli imperativ urbane poljoprivrede u okviru izazova Living Building Challenge, čija je svrha povezati zajednicu s lokalno uzgojenom svježom hranom. Na dvije vrtne gredice uzgaja se povrće za naše kafiće i kuhinje u kojima se educiraju Googleovi zaposlenici, a one ujedno pokazuju kako autohtono uređenje okoliša i uzgoj povrća zajedno mogu doprinijeti otpornijoj proizvodnji lokalne hrane.

Vrtne gredice u Gradient Canopyju.

Vrtne gredice u Gradient Canopyju.

Također smo sklopili partnerstvo s neprofitnom organizacijom The Planet Bee Foundation koja se brine za Googleove košnice u Mountain Viewu i koja nam je pomogla postaviti tri košnice. Tijekom postupka oblikovanja proučavali smo kako krajolik može pružiti optimalne uvjete autohtonim i alohtonim medonosnim pčelama kako bismo iskoristili prednosti obiju vrsta. Ovo istraživanje Googleu će pomoći da utvrdi kako se u budućnosti neautohtone medonosne pčele mogu integrirati u dizajn ekološkog krajolika te doprinijeti autohtonoj bioraznolikosti i lokalnoj proizvodnji hrane.

Urbani ekološki dizajn Gradient Canopyja temelji se na Googleovom ekološkom programu koji smo predstavili 2014. kako bismo u dizajn vanjskih prostora uključili najbolja dostupna znanstvena dostignuća. U konačnici, Gradient Canopy ključna je sastavnica naše šire vizije unaprjeđenja prirode i bioraznolikosti u našim kampusima.