Spašeni materijali

Dajemo prednost oporabi materijala zbog pozitivnog utjecaja na okoliš.

5 minuta

Fotografija: Mark Wickens.

Znatiželjni medvjed, djelo studija Mr & Mrs Ferguson Art, ogromna je skulptura grizlija čije je krzno izrađeno od više od 160.000 penija. Fotografija: Mark Wickens.

Put prema čišćoj i zdravijoj budućnosti počinje malim odlukama koje donosimo svaki dan. Zato uvijek nastojimo imati pozitivan učinak na okoliš i biti odgovorniji kad je riječ o upotrebi energije, vode i drugih prirodnih resursa. Gradient Canopy stoga smo odlučili izgraditi vodeći se načelima kružnog dizajna koji doprinosi smanjenju potražnje za ograničenim prirodnim resursima. Cilj je kružnog dizajna upotrebljavati materijale što je dulje moguće, pa smo prilikom izgradnje zgrade iskoristili velike količine spašenih i obnovljenih materijala.

U zgradu Gradient Canopy ugradili smo više od 30 proizvoda iz spašenih izvora. To uključuje reciklirano drvo, nosače za bicikle, ormariće, tepihe i pločice koji bi inače završili na odlagalištu otpada. Zahvaljujući velikoj količini spašenih materijala zgrada je dobila certifikat Materials Petal u okviru programa Living Building Challenge (LBC) organizacije International Living Future Institute (ILFI), čiji je cilj doprinijeti stvaranju ekonomije materijala koja je netoksična, ekološki obnavljajuća i transparentna.

Zbog veličine zgrade morali smo osmisliti nekoliko strategija za nabavu obnovljenih materijala u razmjerima primjerenima projektu. Na primjer, nabava obnovljenih pločica ili tepiha bila je zahtjevna jer je dizajn predviđao velike količine tih materijala, koji su usto trebali biti jednakih dimenzija, boje i svojstava.

Naša ključna strategija bila je ponovna upotreba predmeta iz materijala koje smo već skladištili u Googleu. To znači da smo pregledali vlastite zalihe u potkrovlju, uključujući višak novog materijala koji je ostao neiskorišten u prethodnim projektima i predmete koji su uklonjeni iz zgrada prije njihovog rušenja. To nam je omogućilo da iskoristimo spašene tepih-ploče, nosače za bicikle, keramičke pločice i akustične stropne ploče.

Kao spašene materijale koristili smo i reciklirano drvo iz više lokalnih izvora. Na primjer, drvo uklonjeno tijekom gradnje iskoristili smo za izradu klupa koje su raspoređene po cijeloj zgradi. Spašeno drvo tražili smo i kod lokalnih dobavljača te smo ga koristili primjerice za zidne panele u spremištima za bicikle i pod u Google Storeu.

Fotografija: Mark Wickens

Pod Google Storea izrađen je od naplavnog drveta. Fotografija: Mark Wickens.

Nadalje, jedan od naših ciljeva kružnog dizajna u Gradient Canopyju uključivao je implementaciju ambicioznih ciljeva u području građevinskog otpada kako bi se u što većoj mjeri izbjeglo to da materijali završe na odlagalištu otpada. Od kolovoza 2023. preusmjerili smo više od 90% građevinskog otpada iz odlagališta, a zahvaljujući inicijativi recikliranja zidnih ploča od 2020. do 2022. uspjeli smo reciklirati oko 250.000 kg gips-kartonskog otpada.

Osim toga, surađivali smo s klimatsko-tehnološkom tvrtkom Rheaply koja je razvila online platformu za razmjenu građevinskih proizvoda i drugih resursa u Zaljevskom području San Francisca. Bay Area Reuse Marketplace tvrtkama u regiji omogućuje pristup višku obnovljenih resursa kao što su namještaj, oprema i drugi građevinski materijali po povoljnim cijenama. Višak materijala kupljen za Gradient Canopy ne samo da možemo staviti u mrežu Rheaply, nego i surađujemo s njom na široj primjeni našeg procesa interne ponovne upotrebe materijala u Googleu. Umjesto složenog procesa u kojem pojedinačni projektni timovi pronalaze materijale i koordiniraju rokove, mi pronalazimo nove načine da pojednostavimo proces ponovne upotrebe i cirkularnost pretvorimo u normu.