Masivno drvo

Smanjenje emisije ugrađenog ugljika i pozitivne promjene u gradnji drvenom građom.

5 minuta

Masivno drvo

Održivo masivno drvo ugrađeno je u Gradient Canopy na razne načine, uključujući oplate, zaštitne ograde i vrata. Fotografija: Mark Wickens.

U zgradi Gradient Canopy, za koju smo stekli certifikat Materials Petal u okviru programa Living Building Challenge (LBC) organizacije International Living Future Institute (ILFI), najvažnije je bilo pronaći načine da uključimo netoksične i ekološki obnovljive materijale. Stoga smo istraživali načine na koje konstrukcijsko drvo iz održivih izvora možemo integrirati u zgradu kako bismo iskoristili regenerativna svojstva drva i sekvestraciju ugljika.

Konstrukcijsko drvo građevinska je tehnika u kojoj se komprimirano drvo upotrebljava za izradu stupova, greda, zidova, podova i krovova, čime se može smanjiti ugrađeni ugljik u usporedbi s tradicionalnim pristupima gradnji. U konačnici, konstrukcijsko drvo zauzima važno mjesto u zgradi, pa su naša saznanja doprinijela drugim građevinskim projektima u Googleu.

Već nas dulje zanima potencijal konstrukcijskog drva jer ono svojim biofilnim svojstvima promiče zdravija, produktivnija i vizualno inspirativna radna mjesta. Biofilija se svodi na integraciju prirode u dizajn kako bi se stvorili prostori u kojima ljudi ostvaruju svoj potencijal. Mogućnost uključivanja izloženih drvenih elemenata u zgradi ne samo da smanjuje potrebu za primjenom dodatnih materijala, kao što su premazi i boje, nego i pomaže ljudima da se osjećaju povezano s prirodom, čak i kada su u zatvorenom. Stoga, kada smo započeli s projektiranjem zgrade Gradient Canopy, najprije smo razmatrali mogućnost upotrebe konstrukcijskog drva u cijeloj konstrukciji zgrade i utvrdili da ga nije moguće upotrijebiti za velike raspone kao što smo to željeli. Međutim, drvo smo ipak uspjeli uključiti u neke od strukturnih elemenata zgrade.

U zgradi Gradient Canopy, konstrukcijsko drvo dolazi u obliku križno lameliranih drvenih elemenata (CLT), odnosno u obliku prerađenog drva nastalog lijepljenjem više slojeva punog piljenog drva radi postizanja veće strukturne čvrstoće. Najprije smo za betonske podove na prvom katu upotrijebili oplatu od CLT-a (kalup u koji se ulijeva beton) koja omogućuje čvrstoću kompozita. Umjesto da CLT uklonimo i odložimo, što je uobičajena praksa nakon stvrdnjavanja betona, zadržali smo ga kao izloženi drveni strop u prostorima u prizemlju te kao zaštitnu ogradu oko unutarnjih dvorišta. Drvo je također upotrijebljeno za vrata i okvire vrata u cijeloj zgradi, posebno u prostorima za sastanke i konferencijskim dvoranama. Tim je pritom surađivao s dobavljačem kako bismo za cijeli sklop vrata stekli certifikat Declare label, što nam je pomoglo da prednost damo građevinskim materijalima koji sadrže sigurnije kemikalije i stvorimo zdravo okruženje u zatvorenom prostoru.

Fotografija: Mark Wickens.

Oplatu od križno lameliranog drva nismo uklanjali da bi poslužila kao izloženi drveni strop u prostorima u prizemlju i zaštitna ograda u unutarnjim dvorištima. Fotografija: Mark Wickens.

Kada smo započeli s projektiranjem zgrade Gradient Canopy, CLT se u Mountain Viewu još nije koristio za strukturne elemente tih razmjera. Stoga smo u toj ranoj fazi izradili maketu CLT elemenata u stvarnoj veličini i pozvali predstavnike gradske uprave da osobno pregledaju i ispitaju strukturu kako bismo se uvjerili da ispunjava njihove zahtjeve. Izrada fizičkih prototipa pomogla nam je da zajedno dođemo do rješenja koje ispunjava zahtjeve gradske uprave, a da pritom potičemo održivije načine gradnje.

Vodili smo računa i o tome da drvo koje upotrebljavamo u gradnji zgrade Gradient Canopy bude iz održivih izvora. Više od 99% nove (privremeno i trajno postavljene) drvene građe upotrijebljene u zgradi Gradient Canopy nabavljeno je iz šuma kojima se odgovorno gospodari i koje imaju certifikat Forest Stewardship Councila (FSC). Nabava drvene građe s certifikatom FSC-a za privremenu namjenu kao što su oplate, koja se zatim ponovno može upotrijebiti za buduće projekte, nije uobičajena. Međutim, znajući da drvo za privremenu namjenu čini veliki postotak ukupne drvene građe u projektu, bilo je važno uzeti u obzir i upotrebu drva za privremenu namjenu. Davanje prednosti drvu s certifikatom FSC-a ne znači samo da se drvena građa koju koristimo nabavlja iz odgovornih izvora, nego i da podupiremo sveobuhvatnije napore na ponovnom pošumljavanju. U konačnici, smatramo da zdravija i odgovorno dobivena sirovina nije samo osnova održivog razvoja, nego je i ključna za razvoj šire kružne ekonomije koja se dosljedno regenerira i obnavlja.

Ugradnja masivnog drveta u Gradient Canopyju.

Ugradnja masivnog drveta u Gradient Canopyju.

Sada istraživanje o konstrukcijskom drvu koje smo proveli tijekom projektiranja Gradient Canopyja služi kao izvor informacija u projektiranju drugih Googleovih zgrada. Primjerice, u kalifornijskom gradu Sunnyvaleu na adresi 1265 Borregas Avenue upravo smo otvorili svoju prvu zgradu u potpunosti izgrađenu od konstrukcijskog drva. Procjenjuje se da će imati 96% manje ugrađenih emisija ugljikovog dioksida u odnosu na ekvivalentne čelične i betonske strukture, uzimajući u obzir sekvestraciju. To je samo jedan primjer toga kako su saznanja iz Gradient Canopyja povećala naše napore u projektiranju održivijih i zdravijih zgrada.