U zgradi Gradient Canopy, za koju smo stekli certifikat Materials Petal u okviru programa Living Building Challenge (LBC) organizacije International Living Future Institute (ILFI), najvažnije je bilo pronaći načine da uključimo netoksične i ekološki obnovljive materijale. Stoga smo istraživali načine na koje konstrukcijsko drvo iz održivih izvora možemo integrirati u zgradu kako bismo iskoristili regenerativna svojstva drva i sekvestraciju ugljika.
Konstrukcijsko drvo građevinska je tehnika u kojoj se komprimirano drvo upotrebljava za izradu stupova, greda, zidova, podova i krovova, čime se može smanjiti ugrađeni ugljik u usporedbi s tradicionalnim pristupima gradnji. U konačnici, konstrukcijsko drvo zauzima važno mjesto u zgradi, pa su naša saznanja doprinijela drugim građevinskim projektima u Googleu.
Već nas dulje zanima potencijal konstrukcijskog drva jer ono svojim biofilnim svojstvima promiče zdravija, produktivnija i vizualno inspirativna radna mjesta. Biofilija se svodi na integraciju prirode u dizajn kako bi se stvorili prostori u kojima ljudi ostvaruju svoj potencijal. Mogućnost uključivanja izloženih drvenih elemenata u zgradi ne samo da smanjuje potrebu za primjenom dodatnih materijala, kao što su premazi i boje, nego i pomaže ljudima da se osjećaju povezano s prirodom, čak i kada su u zatvorenom. Stoga, kada smo započeli s projektiranjem zgrade Gradient Canopy, najprije smo razmatrali mogućnost upotrebe konstrukcijskog drva u cijeloj konstrukciji zgrade i utvrdili da ga nije moguće upotrijebiti za velike raspone kao što smo to željeli. Međutim, drvo smo ipak uspjeli uključiti u neke od strukturnih elemenata zgrade.
U zgradi Gradient Canopy, konstrukcijsko drvo dolazi u obliku križno lameliranih drvenih elemenata (CLT), odnosno u obliku prerađenog drva nastalog lijepljenjem više slojeva punog piljenog drva radi postizanja veće strukturne čvrstoće. Najprije smo za betonske podove na prvom katu upotrijebili oplatu od CLT-a (kalup u koji se ulijeva beton) koja omogućuje čvrstoću kompozita. Umjesto da CLT uklonimo i odložimo, što je uobičajena praksa nakon stvrdnjavanja betona, zadržali smo ga kao izloženi drveni strop u prostorima u prizemlju te kao zaštitnu ogradu oko unutarnjih dvorišta. Drvo je također upotrijebljeno za vrata i okvire vrata u cijeloj zgradi, posebno u prostorima za sastanke i konferencijskim dvoranama. Tim je pritom surađivao s dobavljačem kako bismo za cijeli sklop vrata stekli certifikat Declare label, što nam je pomoglo da prednost damo građevinskim materijalima koji sadrže sigurnije kemikalije i stvorimo zdravo okruženje u zatvorenom prostoru.