Zdravi materijali

Gradnja s fokusom na dobrobit i netoksične materijale.

5 minuta

Fotografija: Iwan Baan za Google.

Pogled na Gradient Canopy i Google Visitor Experience odozgo, prikazuje se solarni krov zmajeve ljuske. Fotografija: Iwan Baan za Google.

Desetljećima smo istraživali kako stvoriti najzdravije interijere. Već smo dugo usredotočeni na stvaranje zdravog radnog okruženja. Googleovi osnivači sami su u našim prvim uredima mjerili kvalitetu zraka ručnim brojačima čestica, a tijekom godina testirali smo tisuće proizvoda kako u svoje preuređene interijere ne bismo uveli nepotrebne toksine. Ponosni smo što je Gradient Canopy jedan od najvećih projekata s certifikatom Materials Petal u okviru programa Living Building Challenge (LBC) organizacije International Living Future Institute (ILFI). Cilj je tog programa poticanje transparentne uporabe netoksičnih, ekoloških i obnovljivih materijala.

U Gradient Canopyju i Googleovom doživljaju za posjetitelje dali smo prednost materijalima koji su zdravi za ljude i okoliš. Za svaki materijal koji se koristio za gradnju kod proizvođača smo provjerili da ne sadrži tvari s crvenog popisa LBC-a, odnosno kemikalije klasificirane kao najopasnije za ljudsko zdravlje i okoliš. Za Gradient Canopy pregledano je ukupno više od 8000 proizvoda u suradnji s proizvođačima koji podržavaju naše ideje i doprinose razvoju transparentne gradnje.

Naš pristup zdravim materijalima u Gradient Canopyju obuhvaća mnogo više od interijera i Googleovih zaposlenika koji svakodnevno rade u njima. Prilikom donošenja odluka o materijalima u zgradi i izvan nje, uključujući šest javno dostupnih umjetničkih djela postavljenih u okolišu zgrade, prioritet nam je bilo zdravlje zajednica, stoga pazimo na lanac opskrbe i vijek trajanja građevinskog materijala. To znači da su sve stvari koje se mogu vidjeti i dodirnuti, kao što su sagovi i zidovi, do onih koje je teže primijetiti, kao što su prozorske obloge i izolacija zgrade, izrađene od pomno odabranih materijala proizvođača koji brinu o zaštiti zdravlja.

Iwan Baan za Google.

Zdravi materijali ugrađeni su u cijelu zgradu, na primjer masivno drvo, križno lamelirano drvo, premazi za prozore, sag, gips-kartonske ploče i brojni drugi. Fotografija: Iwan Baan za Google.

To načelo nije se primjenjivalo samo na zgradu i materijale korištene u njezinoj gradnji. U pokušaju da pokrene promjene u industriji materijala, tim Gradient Canopyja potaknuo je proizvođače da u svoje linije proizvoda uvedu etikete Declare, posebice u djelatnostima i kategorijama proizvoda u kojima transparentnost u vezi s materijalima uglavnom nije uobičajena. Radi se o jasnim i informativnim "popisima sastojaka" za građevinske proizvode koji ne sadrže kemikalije s crvenog popisa LBC-a i potječu iz odgovornih izvora. Na primjer, mnoga drvena vrata i okviri korišteni u projektu dobili su etiketu Declare koja se na početku projekta nije davala tim proizvodima.

Fotografija: Mark Wickens

Umjetničko djelo Go studija Hou de Sousa ima etiketu Declare jer za izradu diskova nije korištena plastika s crvenog popisa. Fotografija: Mark Wickens

Na koncu, ostvarivanjem cilja korištenja zdravih materijala u Gradient Canopyju pokazali smo da smo dio mnogo šire globalne zajednice koja obuhvaća proizvodnju i iskorištavanje resursa. Kako bi održao rigorozne standarde LBC-a za kvalitetu materijala, cijeli projektni tim morao je uskladiti svoje ciljeve i prilagoditi tradicionalne postupke i metode nekonvencionalnim rješenjima. Izgradnja odnosa između dizajnera, proizvođača, podizvođača, obrtnika i građevinskih radnika pomogla je cijelom timu da bez zadrške transparentno otkriju svoja sredstva i metode i uče jedni od drugih. Sada kada ti članovi tima prelaze na nove projekte drugdje u regiji i državi, stekli su univerzalno primjenjive vještine za provjeru kvalitete materijala i gradnje budućih projekata ekološki prihvatljivim materijalima.