Багатошарова деревина

Зменшуємо непрямі викиди вуглецю й використовуємо в будівництві більше деревини.

5 хвилин

Багатошарова деревина

У кампусі Gradient Canopy широко використовуються багатошарові дерев’яні панелі; зокрема з них виготовлено опалубки, поручні й двері. Автор фотографії: Марк Вікенс.

Для нас було надзвичайно важливо вибрати нетоксичні й екологічно відновлювані матеріали для зведення будівлі Gradient Canopy, відзначеної сертифікатом Materials Petal у межах програми Living Building Challenge від некомерційної організації International Living Future Institute. Саме тому ми досліджували різні способи використання заготованої на принципах сталості довкілля багатошарової деревини – відновлюваного ресурсу, що сприяє секвестрації вуглецю.

Цей матеріал отримують шляхом спресовування шарів деревини й використовують для зведення колон, балок, стін, підлоги й дахів, що дає змогу зменшити викиди вуглецю порівняно з традиційними підходами до будівництва. Ураховуючи ці переваги, ми широко використовували багатошарову деревину для облаштування цієї будівлі й спиралися на отриманий досвід, розробляючи інші проекти Google.

Уже деякий час ми цікавилися потенціалом багатошарової деревини як біофільного матеріалу, за допомогою якого можна створити безпечніший, продуктивніший і візуально привабливий робочий простір. Біофільний дизайн передбачає інтегрування природних матеріалів, щоб робити перебування в приміщеннях комфортнішим. Використання в інтер’єрі відкритих дерев’яних поверхонь не лише зменшує потребу в додаткових матеріалах (наприклад, фарбі чи лаку), а й дає людям змогу відчувати зв’язок із природою, навіть перебуваючи в приміщенні. Розробляючи проект Gradient Canopy, спершу ми дослідили можливість виготовлення всіх конструкційних елементів будівлі з багатошарової деревини. З’ясувалося, що цей матеріал не підходить для споруд таких масштабів, однак ми знайшли способи виготовити з нього певні структурні елементи інтер’єру.

У будівлі Gradient Canopy використовуються елементи з поперечноклеєної деревини (ПКД) – різновиду багатошарової деревини, що виготовляється шляхом склеювання кількох шарів пиляного дерев’яного бруса для покращення його структурної жорсткості. Спершу ми використовували ПКД як опалубку (форму, у яку заливається бетон) для бетонних підлог другого рівня, оскільки вона забезпечує міцність композитного матеріалу. Зазвичай після застигання бетону плити ПКД демонтують і утилізують, однак ми інтегрували матеріал у такий спосіб, щоб залишити його на місці й використовувати як відкриту дерев’яну стелю першого поверху й огородження внутрішніх двориків. Крім того, з дерева виготовлено двері й дверні коробки в усій будівлі, зокрема в приміщеннях для проведення зустрічей і конференц-залах. Ми зосередилися на тому, щоб використовувати будівельні матеріали з безпечнішим хімічним складом і створити в приміщенні здоровий мікроклімат, тому знайшли постачальника, який звів усі дверні конструкції відповідно до вимог сертифікації Declare Label.

Автор фотографії: Марк Вікенс.

Ми залишили опалубку з поперечно-клеєної деревини в приміщеннях на першому поверсі, яка тепер слугує декоративною стелею. Поручні у внутрішніх двориках виготовлені з того самого матеріалу. Автор фотографії: Марк Вікенс.

Коли ми починали проектувати будівлю Gradient Canopy, у Маунтін-В’ю ще не використовували ПКД для структурних елементів такого масштабу. Тому ще на ранньому етапі ми виготовили повнорозмірний макет елементів із ПКД й запросили представників міської влади оглянути його, щоб переконатися, що конструкція відповідає їхнім вимогам. Завдяки фізичним прототипам ми змогли налагодити співпрацю й знайти рішення, яке відповідало вимогам міста й водночас сприяло більш сталому підходу до будівництва.

Ми також подбали про те, щоб деревина для будівлі Gradient Canopy була отримана з екологічно сталих джерел. Понад 99% нової деревини, використаної в Gradient Canopy для зведення тимчасових і постійних конструкцій, було закуплено у відповідальних лісогосподарств, які мають сертифікат Лісової наглядової ради (Forest Stewardship Council, FSC). Сертифіковану деревину рідко закуповують для тимчасового використання, наприклад для виготовлення опалубки, яку потім можна застосувати повторно для реалізації інших проектів. Однак для нас була важлива сертифікація навіть пиломатеріалів для тимчасових конструкцій, адже вони становили значну частку загальної кількості деревини, необхідної для реалізації проекту. Закуповуючи сертифіковану деревину, ми не лише використовуємо відповідально заготовані лісоматеріали, але й підтримуємо ширші зусилля з лісовідновлення. Ми переконані, що безпечніші матеріали від відповідальних постачальників мають фундаментальне значення не лише для сталого розвитку, а й для створення широкої системи безвідходної економіки, яка спирається на відновлювані ресурси.

У Gradient Canopy встановлюються панелі з багатошарової деревини.

У Gradient Canopy встановлюються панелі з багатошарової деревини.

Тепер ми використовуємо знання, отримані під час дослідження багатошарової деревини для розробки проекту Gradient Canopy, у проектуванні інших будівель Google. Наприклад, нещодавно в Саннівейлі (Каліфорнія) ми відкрили 1265 Borregas – нашу першу будівлю, повністю зведену з багатошарової деревини. За прогнозами вона матиме на 96% менше викидів втіленого вуглецю, ніж аналогічна будівля зі сталі й бетону, з урахуванням секвестрації. Це лише один приклад того, як знання, отримані під час зведення Gradient Canopy, допомагають нам проектувати більш сталі й безпечні будівлі.