Дбаємо про безпеку птахів

Зменшуємо небезпеку для птахів, гармонійно поєднуючи будівлю з довкіллям.

3 хвилини

Будівля Gradient Canopy серед дерев

Будівля Gradient Canopy серед дерев. Автор фотографії: Іван Баан для Google.

Ми розробили проект Gradient Canopy так, щоб ця локація органічно доповнювала навколишній ландшафт і допомагала із часом підвищити його екологічну стійкість. Стійкістю ми називаємо здатність екосистем у довготривалій перспективі підтримувати екологічне здоров’я регіону, де люди й дика природа можуть існувати в гармонії навіть за умов зміни клімату. Саме тому ми працювали передусім над відновленням екосистемних елементів, притаманних цій місцевості в минулому, щоб забезпечити необхідну для виживання дикої природи підтримку. Утім, ми розуміємо, що урбанізація довкілля становить загрозу для дикої природи, зокрема для місцевих видів птахів: горобців, колібрі, очеретянок і інших співочих птахів. Щоб подбати про їх безпеку, ми інтегрували в дизайн Gradient Canopy деякі захисні технології.

Скляні елементи будівель мають серйозний негативний вплив на популяцію птахів. Щоб мінімізувати загибель птахів через зіткнення з вікнами, ми розробили дизайн самої будівлі Gradient Canopy, а також ландшафту й освітлення навколо неї відповідно до вимог сертифікації LEED у галузі Innovation in Design Credit: Bird Collision Deterrence.

Щоб зрозуміти, як краще інтегрувати засоби захисту птахів у дизайн наших будівель, ми заручилися підтримкою екологічних консультантів із компанії H. T. Harvey & Associates, які допомогли нам застосувати провідні галузеві стандарти й рекомендації. Зрештою ми включили в проект Gradient Canopy два основні методи запобігання загибелі птахів: по-перше, зменшили відбивну здатність і прозорість скла, а по-друге, мінімізували навколо будівлі нічне світлове забруднення завдяки рішенням для внутрішнього й зовнішнього освітлення.

Скло є однаково прозорим як для людського, так і для пташиного ока, однак люди навчилися розпізнавати його як перешкоду завдяки вторинним візуальним сигналам, наприклад віконним рамам або відблискам. На відміну від людей, птахи погано оцінюють глибину простору й часто сприймають відображене у вікнах небо або пейзажі як справжні. Побачивши в прозорому склі дзеркальне відображення зелених насаджень надворі або кімнатні рослини, птахи намагаються підлетіти до них і часто гинуть. По суті, що більше зелені або неба є видимими для птахів у вікнах будівель через їх прозорість чи дзеркальні властивості, то більша ймовірність зіткнення.

Насамперед ми вирішили використовувати в будівлі Gradient Canopy скло з нижчим коефіцієнтом відбиття. Завдяки нещодавнім науковим досягненням у технології виробництва стало можливим значно знизити коефіцієнт відбиття зовнішньої поверхні скла, не зменшуючи його здатність пропускати сонячне світло й тепло, що дало нам змогу безпечніше оздобити численні фасади й вікна будівлі. Ще одним способом значно зменшити смертність птахів через зіткнення є використання скла зі спеціальними візуальними маркерами. Птахи сприймають ці близько розташовані візерунки, створені за допомогою наліпок або керамічного напилення, як видимі перешкоди, і не намагаються пролетіти між ними. Згідно з найновішими рекомендаціями Американської організації охорони птахів, ми вибрали щільний візерунок, здатний захистити від зіткнення навіть найменших пташок, таких як колібрі. Дизайн цього захисного покриття для публічних зон навколо будівлі Gradient Canopy ми розробили у вигляді головоломки, надрукувавши на склі назви 30 місцевих видів птахів 30 різними мовами. Це "пасхальне яйце" викликає цікавість відвідувачів і допомагає оживити високофункціональний та безпечний для птахів дизайн.

Фритовий візерунок на склі, у якому зашифровано 30 назв різних місцевих видів птахів 30 мовами.

Фритовий візерунок на склі, у якому зашифровано 30 назв різних місцевих видів птахів 30 мовами. Автор фотографії: Іван Баан для Google.

Крім того, ми спланували освітлення будівлі Gradient Canopy так, щоб максимально зменшити ризик зіткнення птахів. Яскраве нічне освітлення може дезорієнтувати птахів і порушувати їх природне середовище, а особливо вразливими до впливу світла є види птахів, які мігрують вночі. Щоб зменшити світлове забруднення на території Gradient Canopy, ми не освітлюємо саму будівлю й рослинність навколо неї, а також закриваємо зовнішні світильники спеціальними екранами, які не дають світлу проникати в природне середовище птахів. Додатково ми встановили віконні жалюзі, які закриваються вночі, і обладнали всі внутрішні освітлювальні прилади датчиками присутності, щоб вони вмикалися, лише коли навколо є люди.

Щоб контролювати ефективність застосованих у Gradient Canopy методів захисту й за потреби вчасно вносити зміни, ми розробили трирічний план моніторингу, згідно з яким регулярно оглядаємо територію, спостерігаємо за поведінкою птахів і відстежуємо будь-які зіткнення із самою будівлею і конструкціями навколо неї. Ми сподіваємося, що безпечний для птахів дизайн допоможе нашим локаціям краще інтегруватися в навколишнє середовище й стане запорукою гармонійного співіснування людей і дикої природи.