Масовна дрвена грађа

Смањење емисије уграђеног угљен-диоксида и позитивне промене у градњи дрвеном грађом.

5 минута

Масовна дрвена грађа

Одржива масовна дрвена грађа је интегрисана у Gradient Canopy на различите начине, укључујући оплате, заштитне ограде и врата. Слика: Марк Викенс.

У Gradient Canopy-ју, за који смо стекли сертификат Materials Petal у оквиру програма Living Building Challenge (LBC) организације International Living Future Institute (ILFI), најважније је било проналажење нетоксичних и обновљивих материјала. Зато смо истраживали начине на које масовну дрвену грађу из одрживих извора можемо да интегришемо у зграду да бисмо искористили регенеративна својства дрвета и издвајање угљен-диоксида.

Масивна дрвена грађа је грађевинска техника у којој се компресовано дрво користи за изградњу стубова, греда, зидова, подова и кровова на начин на који може да се смањи уграђени угљен-диоксид као у традиционалним приступима градњи. На крају, масивна дрвена грађа игра велику улогу у самој згради, а наша сазнања су дала допринос и за друге грађевинске пројекте у Google-у.

Потенцијал масовне дрвене грађе нас занима већ неко време јер захваљујући својим биофилним својствима промовише здравија, продуктивнија и визуелно инспиративно радно окружење. Биофилија означава интеграцију природе у дизајн да би се створили простори у којима људи напредују, а могућност уврштавања изложених дрвених елемената унутар зграде не само да смањује потребу за применом додатних материјала, као што су премази и боје, већ и помаже да се људи осећају повезани са природом, чак и када су у затвореном простору. Када смо започели са пројектовањем Gradient Canopy-ја, прво смо истражили могућност употребе масивне дрвене грађе у целој конструкцији зграде и утврдили смо да употреба жељених великих елемената није могућа. Међутим, ипак смо успели да уврстимо дрво у неке од конструктивних елемената у згради.

У Gradient Canopy-ју елементи масивне дрвене грађе имају облик унакрсно ламинираних греда, односно облик прерађеног дрвета насталог лепљењем више слојева пуног сеченог дрвета ради чвршће структуре. Прво смо за бетонске подове на другом спрату користили оплату од унакрсно ламинираног дрвета (калуп у који се сипа бетон) која пружа чврстоћу композита. Уместо да унакрсно ламинирано дрво уклонимо и одложимо у отпад, што је уобичајена пракса после стврдњавања бетона, задржали смо га као изложени дрвени свод у приземљу и заштитну ограду око унутрашњих дворишта. Дрво се користило и за врата и довратке у целој згради, посебно за просторије за састанке и конференцијске сале. За њих је тим сарађивао са добављачем да бисмо за цели склоп врата добили ознаку Declare у оквиру истоимене платформе помоћу које смо дали предност материјалима који садрже безбедније хемикалије и створили здраво окружење у затвореном.

Слика: Марк Викенс.

Оплату од унакрсно ламинираног дрвета нисмо уклањали да би служила као незаштићен дрвени свод у приземљу и заштитна ограда у унутрашњим двориштима. Слика: Марк Викенс.

Када смо започели са пројектовањем Gradient Canopy-ја, унакрсно ламинирано дрво се још није користило за грађевинске елементе у Маинтин Вјуу у овим размерама. Зато смо у тој раној фази направили модел елемената од унакрсно ламелираног дрвета у стварној величини и позвали смо градске власти и да лично погледају и прегледају саму конструкцију како бисмо били сигурни да испуњава њихове захтеве. Израда физичких прототипа нам је помогла да заједно дођемо до решења које испуњава услове градске власти, а да притом подстичемо одрживије начине градње.

Такође смо водили рачуна о томе да дрво које користимо у градњи зграде Gradient Canopy буде из одрживих извора. Више од 99% нове (привремено и трајно постављене) дрвене грађе коришћене за Gradient Canopy потиче из шума којима се одговорно управља и које имају сертификат Савета за управљање шумама (FSC). Набавка дрвене грађе са сертификатом FSC за привремену намену као што су оплате, а која се затим може поново искористити за будуће пројекте, није уобичајена. Међутим, знајући да дрво за привремену намену чини велики проценат укупне дрвене грађе у пројекту, било је важно да се узме у обзир и привремена намена дрвета. То што дајемо приоритет дрвету са FSC сертификатом не значи само да је дрвени материјал који користимо добијен из одговорних извора, већ и да подржавамо веће иницијативе за рефорестацију. Најзад, сматрамо да су здравије и одговорно добијене сировине не само основа одрживог развоја, већ су и кључне за развој шире циркуларне економије која се непрекидно регенерише и обнавља.

Масовна дрвена грађа се поставља у Gradient Canopy-ју.

Масовна дрвена грађа се поставља у Gradient Canopy-ју.

Истраживање о масивној дрвеној грађи које смо спровели током пројектовања Gradient Canopy-ја сада служи као извор информација у пројектовању других Google зграда. На пример, у Санивејлу у Калифорнији управо смо отворили своју прву зграду у потпуности направљену од масовне дрвене грађе, 1265 Borregas. Процењује се да ће имати 96% мање уграђених емисија угљен-диоксида у односу на еквивалентне челичне и бетонске структуре, узимајући у обзир издвајање угљен-диоксида. То је само један од примера тога како су сазнања у вези са Gradient Canopy-јем оснажила наше напоре да пројектујемо одрживије и здравије зграде.