У Gradient Canopy-ју, за који смо стекли сертификат Materials Petal у оквиру програма Living Building Challenge (LBC) организације International Living Future Institute (ILFI), најважније је било проналажење нетоксичних и обновљивих материјала. Зато смо истраживали начине на које масовну дрвену грађу из одрживих извора можемо да интегришемо у зграду да бисмо искористили регенеративна својства дрвета и издвајање угљен-диоксида.
Масивна дрвена грађа је грађевинска техника у којој се компресовано дрво користи за изградњу стубова, греда, зидова, подова и кровова на начин на који може да се смањи уграђени угљен-диоксид као у традиционалним приступима градњи. На крају, масивна дрвена грађа игра велику улогу у самој згради, а наша сазнања су дала допринос и за друге грађевинске пројекте у Google-у.
Потенцијал масовне дрвене грађе нас занима већ неко време јер захваљујући својим биофилним својствима промовише здравија, продуктивнија и визуелно инспиративно радно окружење. Биофилија означава интеграцију природе у дизајн да би се створили простори у којима људи напредују, а могућност уврштавања изложених дрвених елемената унутар зграде не само да смањује потребу за применом додатних материјала, као што су премази и боје, већ и помаже да се људи осећају повезани са природом, чак и када су у затвореном простору. Када смо започели са пројектовањем Gradient Canopy-ја, прво смо истражили могућност употребе масивне дрвене грађе у целој конструкцији зграде и утврдили смо да употреба жељених великих елемената није могућа. Међутим, ипак смо успели да уврстимо дрво у неке од конструктивних елемената у згради.
У Gradient Canopy-ју елементи масивне дрвене грађе имају облик унакрсно ламинираних греда, односно облик прерађеног дрвета насталог лепљењем више слојева пуног сеченог дрвета ради чвршће структуре. Прво смо за бетонске подове на другом спрату користили оплату од унакрсно ламинираног дрвета (калуп у који се сипа бетон) која пружа чврстоћу композита. Уместо да унакрсно ламинирано дрво уклонимо и одложимо у отпад, што је уобичајена пракса после стврдњавања бетона, задржали смо га као изложени дрвени свод у приземљу и заштитну ограду око унутрашњих дворишта. Дрво се користило и за врата и довратке у целој згради, посебно за просторије за састанке и конференцијске сале. За њих је тим сарађивао са добављачем да бисмо за цели склоп врата добили ознаку Declare у оквиру истоимене платформе помоћу које смо дали предност материјалима који садрже безбедније хемикалије и створили здраво окружење у затвореном.