Дворишта у затвореном

Дизајнирамо централна места за окупљање која подстичу на вертикално кретање и случајне сусрете.

5 минута

Слика: Марк Викенс.

Постоји двадесет дворишта у затвореном у оквиру Gradient Canopy-ја. Слика: Марк Викенс.

Од оснивања Google-a искрено верујемо да успех компаније лежи у рукама радника. Зато смо се фокусирали на дизајнирање простора који пружа задовољство и колективно благостање запосленима у Google-у. У Gradient Canopy-ју овај приступ са фокусом на корисника се проширује на једну од великих дизајнерских идеја које смо користили за организацију унутрашњег простора: поделу зграде на само два спрата. Овде се столови и тимски простори налазе на горњем нивоу, са серијом унутрашњих „дворишта“ која их повезују са просторијама за садржаје на приземљу, где се налазе конференцијске сале, дворишта и заједнички простори за тимове.

Радни простори на другом спрату су дизајнирани са нагласком на одрживост, прилагодљивост и фокусиран рад. Цео горњи ниво састоји се од монтажних просторија, зидова и намештаја на точкићима. Ово омогућава флексибилност, па простори лако могу да се трансформишу без отпада јер се исти материјали поново користе у новим конфигурацијама. Тај спрат такође нуди велики простор за фокусиран рад, док доњи спрат пружа просторе за сарадњу и менталне и физичке паузе током дана.

Унутрашња дворишта на првом спрату Gradient Canopy-ја су прилагођена тимовима, па помажу у окупљању људи и настојању да сви имају приступ здравим и продуктивним окружењима. У типичној канцеларији можете да видите различите елементе програма и просторије за садржаје помешане са радним просторијама. Два нивоа повезује укупно 20 дворишта са отвореним степеницама, што омогућава лак приступ садржајима, а служе и као вишенаменски простори које тимови могу да користе у различите сврхе.

Поред тога што помажу у раздвајању простора за фокусирање од простора са високом активношћу како би запослени могли да буду ефикасни, дворишта нуде и биофилне предности и помажу запосленима у Google-у да се одморе током дана. Знамо да најбољи дизајни одражавају дубоку повезаност између природе и људског здравља, па у Gradient Canopy-ју користимо принципе биофилног дизајна како бисмо створили место где људи могу да напредују. Биофилни дизајни нуде разне просторе који подстичу мултисензорну стимулацију, сличну оној коју човек доживљава у природи. Дворишта помажу у подстицању физиолошких предности физичког кретања када се циркулише између нивоа, што људима пружа нове путеве кроз зграду који могу да стимулишу размишљање и подстакну креативност током дана. Дворишта омогућавају и да дневна светлост кроз прозоре на високом спрату допре до доњег нивоа, што потпомаже здрав циркадијални ритам.

Слика: Марк Викенс.

Радни простор на другом спрату направљен је узимајући у обзир принципе прилагодљивости и биофилног дизајна. Слика: Марк Викенс.

Дизајн унутрашњих дворишта такође повезује Gradient Canopy са ширим контекстом и доприноси повезивању људи са локацијом. Свако од дворишта инспирисано је једним од четири различита биома, односно природних станишта, који су уобичајени у нашем дому у Заливској области: океан, залив, подножје брда и секвоје. Ови тематски биоми такође помажу у оријентацији, јер је зграда организована у четири квадранта, при чему је сваки додељен различитом биому.

Биоми у двориштима служе као тематска инспирација за палету боја, уметничка дела, намештај и завршну обраду у сваком простору. Многи од ових елемената су искуствени и имерзивни, што доприноси осећају припадности локацији и пружа тренутке изненађења и задовољства за запослене током дана. На пример, у биому океана, двориште под називом Buoy Bay је инспирисано кретањем светлости која се рефлектује на површини океана. У биому секвоја двориште названо Clover Camp украшено је графичким приказом детелина секвоје на поду, што подсећа на поља детелина која расту у шумама. У многим двориштима смо сарађивали са локалним уметницима на стварању појединачних уметничких инсталација које подстичу креативност, радозналост и инспирацију.

Различита дворишта у затвореном у Gradient Canopy-ју. Слика: Марк Викенс.

На крају, дворишта служе за низ свакодневних функција за запослене у Google-у. Поред подстицања кретања и пружања мултисензорних искустава, она такође служе као оријентири и помажу људима да се снађу у згради на начин који је интересантан и има за циљ да инспирише. Коначно, повезивањем дизајна са елементима природне средине, дворишта омогућавају згради да се повеже са ширим контекстом и подсећају кориснике да су дубоко повезани с природом, чак и када су унутра.