Желимо да будемо користан сусед

Рут Порат, председник и директор за инвестиције; финансијски директор у Alphabet-у и Google-у, објашњава како се холистички дизајн пројекта интегрише са заједницом.

5 минута

"Сјајан дизајн се никада не своди само на једну ствар – то је холистички, свеобухватни приступ који је лак за коришћење. Његовом применом стварају се места на којима сарадња може да се одвија без икаквих проблема – било лично или виртуелно."

– Рут Порат, председник и директор за инвестиције; финансијски директор у Alphabet-у и Google-у

Какав је ваш лични однос са Маунтин Вјуом и околним подручјем?

Одрасла сам у Пало Алту, где сам се преселила као дете из Велике Британије преко Кембриџа, у Масачусетсу. Мој отац је био физичар у Стенфордовом Центру за линеарне акцелераторе. Један од главних разлога зашто је одлучио да пресели породицу овде била је овдашња живост, интелектуална знатижеља и тежња да се раде ствари које никада пре нису биле учињене. Ствари као што је изградња Стенфордовог атомског акцелератора. Та живост се драматично повећала од времена када нас је отац преселио овде.

Рут Порат, финансијски директор у Google-у и Alphabet-у, на конференцији COP26 у Глазгову, Шкотска.

Можете ли да кажете нешто више о томе шта је то што овај регион чини посебним?

Култура иновација која је овде присутна је заразна и увек је тема дана. Практично сви имају дубоку посвећеност томе да чине важне ствари на глобалном нивоу – то је оно што нас мотивише у Google-у и Alphabet-у, а верујем да је то оно што мотивише и многе друге који бирају да живе и раде овде. У Силицијумској долини постоји жеља да се ствара будућност коју желимо да видимо, па мислим да то овај регион чини једним од најпосебнијих места на планети.

Какав је однос између Google-а и Маунтин Вјуа?

Од 1999. Google се налази у Маунтин Вју и предвиђамо да ћемо овде бити још много година. Google је изабрао Маунтин Вју за седиште јер волимо све што овај регион нуди. Волимо лепоту овог залива, близину универзитета, породичну атмосферу и могућност да радимо у граду у самом срцу Силицијумске долине.

Многи од запослених живе и раде у Маунтин Вјуу, а као компанија, настојимо да будемо добар комшија. Током година смо уложили милионе долара у заједницу кроз, на пример, грантове за Mountain View Educational Foundation ради подршке STEM образовању, финансирање Mountain View Community Shuttle-а, грантове за подршку интервенцијама и превенцији бескућништва, као и пројекте еколошке обнове као што је Charleston Retention Basin.

Веома смо поносни и што запослени у Google-у сваке године волонтирају хиљадама сати у организацијама које се налазе у Маунтин Вјуу, укључујући Community Services Agency of Mountain View, Silicon Valley Bicycle Exchange, школе у Маунтин Вјуу и изузетни Музеј рачунарске историје.

Како Gradient Canopy и Bay View настављају дугогодишњу везу Google-a са овим регионом?

Gradient Canopy је наш први развојни пројекат у Маунтин Вјуу, и дуго смо размишљали о томе како да најбоље осмислимо пројекат који ће испунити визију града за будућност Норт Бејшора. Gradient Canopy преиспитује радно место са циљним дизајном који позива заједницу да се укључи, хармонично се интегрише са природним окружењем, ствара велику економску вредност за град и подржава запослене који воле да живе и раде у Маунтин Вјуу.

Још пре пандемије део магије Google радних простора био је у томе што су ти простори здрави, одрживи, функционални и у складу са Google-ом. Одличан дизајн ствара место где људи желе да буду, што се потврђује чињеницом да је скоро пола глобалног тима добровољно дошло када су канцеларије поново безбедно отворене. Сада кроз темељне пројекте можемо да пренесемо ту посвећеност и научене лекције локалној заједници. Фокусирано смо на то како ови простори могу да укључе заједницу, као и на изградњу отпорности и бољих здравствених ефеката.

Приказ погледа из ходника Bay View конференцијске сале према спољном пејзажу са NASA аеротунелом у позадини.

Можете ли да кажете нешто више о томе како Google дефинише „одличан дизајн“?

Одличан дизајн се никада не своди само на једну ствар – то је холистички, свеобухватни приступ који је лак за коришћење. Приступ комбинује могућности за социјализацију, учење, сарадњу и фокусирање. Његовом применом стварају се места на којима сарадња може да се одвија без икаквих проблема – било лично или виртуелно.

Како се ово преводи у конкретне идеје које обликују дизајн Bay View-а и Gradient Canopy-а?

Мото оснивача Google-а, „Фокусирај се на корисника и све остало ће уследити“, усмерава дизајн канцеларија од самог почетка. За овај пројекат смо имали године података из истраживања и научних радова о томе шта помаже запосленима да буду најпродуктивнији и најкреативнији.

Прва идеја коју смо истраживали била је окретање канцеларије наопако – променити однос између простора за фокусирање и простора за сарадњу, као и њихов однос према отвореном и затвореном простору. То значи да прелазимо са отворених радних простора, који представљају изазове за рад који захтева фокус, на затворене просторе. На супротном крају, прелазимо са затворених сала за састанке на широку палету простора за сарадњу који су отворенији и прилагодљивији, у зависности од врсте сарадње коју тим обавља. Технологија је очигледно важна у тим просторима за сарадњу како би се омогућило једнако учешће колега који раде на даљину. Постојање ових простора за фокусирање поред динамичних простора за тимску сарадњу значи да људи могу брзо да прелазе из једног у други кад год је то потребно.

Приказ другог спрата са његовом заједницом суседних сектора.

Следећа идеја односи се на когнитивне користи биофилије. Радимо на укључивању биофилног дизајна у канцеларије већ годинама тако што доносимо кључне аспекте из природе у канцеларије, као што су здрави материјали, природни материјали, шаблони, звучна амбијентална атмосфера, термални комфор, подесиви проток ваздуха и циркадијално осветљење.

Иако неки могу да виде ове биофилне мере или мере квалитета ваздуха као расипање, постоје и финансијски разлози да се у радну средину унесе више природе и здравог ваздуха. Све ово се односи на побољшање живота људи, а када су запослени здрави, срећни и способни да раде на најбољи начин, сви, укључујући и компанију, имају користи.

Како све ово утиче на шире циљеве Google-a у вези са развојима који су фокусирани на заједницу?

Циљ нам је да успоставимо повезаност и интегришемо се у локалну заједницу, са живописним просторима на приземљу који се уклапају у дух заједница у којима радимо и живимо. Видимо дугорочну вредност улагања у места која одражавају наше вредности, као и вредности заједнице.

Првобитно објављено у мају 2022