»Rešeni« materiali

Dajanje prednosti vnovični uporabi materiala zaradi pozitivnega vpliva na okolje.

5 minut

Fotografija: Mark Wickens.

Medved Curious, ki so ga ustvarili pri Mr & Mrs Ferguson Art, je velikanski kip grizlija s krznom iz več kot 160.000 penijev. Fotografija: Mark Wickens.

Pot do čistejše, bolj zdrave prihodnosti tlakujemo z vsakdanjimi, mimogrede sprejetimi odločitvami. Zato neprestano iščemo načine, po zaslugi katerih bi pozitivno vplivali na okolje in s katerimi bi bili še bolj odgovorni pri uporabi energije, vode in drugih naravnih virov. Zato smo stavbo Gradient Canopy sklenili oblikovati v skladu z načeli krožne zasnove, ki prispevajo k znižanju potreb po naravnih virih, ki niso neomejeni. Cilj krožne zasnove je čim dlje ohraniti materiale v uporabi, zato smo v stavbi vgradili kopico rešenih in obnovljenih materialov.

V stavbi Gradient Canopy smo vgradili več kot 30 izdelkov iz rešenih virov. Mednje sodijo rešeni les, stojala za kolesa, omarice, preproga in ploščice, ki bi sicer romali na smetišče. Vključitev rešenih materialov v takšnem obsegu nam je pomagala za stavbo pridobiti certifikat Materials Petal v okviru programa Living Building Challenge (LBC) inštituta International Living Future Institute (ILFI), s katerim si prizadevajo za ustvarjanje nestrupene, ekološko obnovljive in transparentne ekonomije materialov.

Zaradi velikosti stavbe smo morali razviti več strategij za pridobitev obnovljenih materialov v smiselnem obsegu. Zapleteno je bilo na primer iskanje ploščic ali talnih oblog, ker jih je bilo v skladu z načrti stavbe treba zagotoviti veliko, obenem pa so morali biti ti materiali enakih mer, barv in snovnosti.

Najpomembnejša strategija je predvidevala vnovično uporabo predmetov iz lastnih zalog skladiščenih materialov pri Googlu. To pomeni, da smo si ogledali zalogo na podstrešju, vključno z odvečnimi novimi materiali, ki so nam ostali od preteklih projektov, in predmeti, ki smo jih odstranili s stavb pred njihovim rušenjem. Ugotovili smo, da lahko uporabimo rešene plošče talnih oblog, stojala za kolesa, keramične ploščice in stropne akustične plošče, ki smo jih že imeli.

Rešene materiale smo vključili tudi tako, da smo uporabili rešeni les iz različnih lokalnih virov. Iz lesa, odstranjenega med gradnjo, smo na primer izdelali klopi, ki so posejane po vsej stavbi. Prav tako smo se obrnili na lokalne ponudnike rešenega lesu, iz katerega smo izdelali stenske obloge v kolesarnicah ter talne obloge v trgovini Google Store.

Fotografija: Mark Wickens

Tla v trgovini Google Store so izdelana iz »rešenega« lesa. Fotografija: Mark Wickens.

Med cilji krožne zasnove pri stavbi Gradient Canopy je bila uvedba ambicioznih ciljev glede gradbenih odpadkov, s katerimi smo se želeli izogniti njihovemu pošiljanju na smetišča, kadar koli je bilo to mogoče. Do 23. avgusta smo več kot 90 % gradbenih odpadkov speljali proč od smetišč, v okviru interne pobude za iverne plošče pa smo med letoma 2020 in 2022 reciklirali več kot 250.000 kg suhomavčnih odpadkov.

Sodelovali smo tudi s tehnološkim podjetjem Rheaply s podnebnega področja, ki je ustvarilo spletno borzo za ustvarjanje izdelkov in drugih virov na območju Bay Area. Podjetja iz regije lahko na tržnici Bay Area Reuse Marketplace dostopajo do cenovno ugodnih presežnih in rešenih virov, kot so pohištvo, napeljava, oprema in drugi gradbeni materiali. Poleg tega, da imamo omogočeno, da damo odvečne materiale, kupljene za stavbo Gradient Canopy, v omrežje podjetja Rheaply, z njihovimi zaposlenimi sodelujemo pri širitvi postopka vnovične uporabe internih materialov pri Googlu. Namesto mukotrpnih postopkov, v okviru katerih bi skupine iz posameznih projektov iskale materiale in usklajevale časovnice, iščemo nove načine za poenostavitev postopka za vnovično uporabo in skrbimo, da tako imenovana krožnost postaja norma