Pri stavbi Gradient Canopy, za katero smo prejeli certifikat Materials Petal v okviru programa Living Building Challenge (LBC) inštituta International Living Future Institute (ILFI), je bilo bistvenega pomena najti načine, kako vanjo vključiti nestrupene in ekološko obnovljive materiale. Zato smo raziskali načine, kako trajnostno pridobljen masivni les vgraditi v stavbo, da bi izkoristili regenerativne lastnosti in zmožnosti sekvestracije ogljika, ki jih ima les.
Konstrukcija iz masivnega lesa vključuje tehniko gradnje, pri kateri se stebri, tramovi, tla in strehe izdelajo s stiskanjem lesa, kar pomeni manjše količine ogljika, vgrajenega v stavbah, v primerjavi s tradicionalnimi načini gradnje. Na koncu ima masivni les pomembno vlogo v notranjosti stavbe, naša spoznanja pa so služila kot podlaga za druge gradbene projekte pri Googlu.
Že nekaj časa nas zanima potencial masivnega lesa, saj zaradi biofilnih značilnosti spodbuja bolj zdrava, produktivna in vizualno navdihujoča delovna mesta. Biofilija pomeni povezovanje narave in oblikovanja za ustvarjanje prostorov, v katerih ljudje uživajo, vključevanje vidnih lesenih elementov v stavbi pa ne le zmanjšuje potrebo po uporabi dodatnih materialov, kot so premazi in barva, temveč se ljudje v notranjosti počutijo tudi povezane z naravo. Ko smo začeli načrtovati stavbo Gradient canopy, smo najprej razmišljali o možnosti, da bi bila celotna konstrukcija stavbe izdelana iz masivnega lesa, vendar smo ugotovili, da ni mogoče doseči dolgih razponov, ki smo jih želeli. Vseeno smo za nekatere konstrukcijske elemente v stavbi uporabili les.
V stavbi Gradient Canopy so masivni leseni elementi izdelani iz križno lepljenih lesenih plošč. To je oblika obdelanega lesa, izdelanega z lepljenjem več plasti masivnega rezanega lesa za doseganje boljše strukturne togosti. Najprej smo križno lepljen les uporabili za opaž (kalupe, v katere se vlije beton) za betonska tla v prvem nadstropju, kjer zagotavlja kompozitno trdnost. Namesto da bi les odstranili in zavrgli, kot je to običajno, ko se beton strdi, smo križno lepljen les pustili, da služi kot vidni leseni strop v pritličnih prostorih in ograje okrog atrijev. Iz lesa so izdelana tudi vrata in okvirji vrat v celotni stavbi, zlasti za sejne sobe in konferenčne prostore. Pri tem je ekipa sodelovala z dobaviteljem, da smo za celotni vratni sestav pridobili certifikat Declare. Tako lažje dajemo prednost gradbenim materialom z varnejšo kemično sestavo za ustvarjanje bolj zdravega notranjega okolja.