Biti ustrežljiv sosed

Ruth Porat, predsednica in direktorica za naložbe ter finančna direktorica družb Alphabet in Google, razloži, kako se projekt s celostno zasnovo vključuje v skupnost.

5 minut

"Odlična zasnova nikoli ne pomeni samo ene stvari – zaznamuje jo celosten, celovit in uporabniku prijazen pristop. Ustvarja mesta, na katerih do sodelovanja pride mimogrede, z lahkoto – naj bo to iz oči v oči ali v navidezni obliki."

– Ruth Porat, predsednica in direktorica za naložbe ter finančna direktorica družb Alphabet in Google

Kakšen odnos imate do Mountain Viewa in njegove okolice?

Odraščal sem v Palu Altu, kamor sem se z družino v otroštvu prek Cambridgea v Massachusettsu preselil iz Združenega kraljestva. Moj oče je delal kot fizik v Stanfordovem središču za linearni pospeševalnik. Za selitev družine sem se je med drugim odločil zaradi živahnosti, intelektualne radovednosti in želje, da bi delal stvari, ki jih niso delali še nikjer drugje. Da bi na primer sodeloval pri izgradnju Stanfordovega trkalnika atomov. Odkar nas je oče pripeljal sem, se je ta živahnost močno razživela.

Finančna direktorica družb Alphabet in Google na vrhu COP26 v škotskem Glasgowu.

Lahko poveste več o tem, zakaj se vam zdi to območje tako posebno?

Duh inovativnosti je tukaj nalezljiv in vsak dan na dnevnem redu. Domala vsi si močno prizadevajo spremeniti svet na bolje – to nas vodi pri Googlu in Alphabetu in prepričan sem, da je to gonilna sila številnih, ki se odločijo živeti in delati tukaj. Silicijevo dolino preveva težnja po ustvarjanju prihodnosti, za katero vsi upamo, da se bo uresničila, in zato menim, da je eno najposebnejših območij na svetu.

Kakšen odnos imate pri Googlu do Mountain Viewa?

Mountain View je Googlov dom že od leta 1999 in predstavljamo si, da bomo tu še dolga leta. Pri Googlu smo Mountain View izbrali za sedež, ker nam je všeč v vseh pogledih. Navdušeni smo nad lepoto zaliva, bližino univerz, družini prijaznim okoljem in priložnostjo za delo v mestu, ki je v samem srcu Silicijeve doline.

Številni naši zaposleni živijo in delajo v Mountain Viewu, kot podjetje pa damo veliko na dobrososedske odnose. Skozi leta smo v skupnost vložili več milijonov dolarjev, in sicer prek financiranja štipendij izobraževalne fundacije Mountain Viewa v podporo izobraževanju na področju naravoslovja, tehnologije, inženiringa in matematike, financiranja javnega avtobusnega prevoza Mountain Viewa, financiranja storitev za intervencije in preprečevanje brezdomstva ter financiranja projektov ekološke obnovitve, kot je projekt ureditve Charleston Retention Basina.

Zelo smo ponosni tudi na to, da zaposleni pri Googlu vsako leto prostovoljno namenimo več tisoč ur organizacijam s sedežem v Mountain Viewu, kot so agencija za skupnostne storitve Mountain Viewa, kolesarska izposojevalnica Silicijeve doline, šole Mountain Viewa in vrhunski muzej zgodovine računalništva.

Kako stavba Gradient Canopy in središče Bay View utrjujeta Googlov dolgoletni odnos z regijo?

Gradient Canopy je prvi projekt v Mountain Viewu, ki smo ga izvedli od A do Ž, in smo opravili tehten, poglobljen razmislek glede tega, kako naj oblikujemo projekt, ki uresničuje vizijo mesta za prihodnost North Bayshora. Stavba Gradient Canopy premišlja delovno mesto z namenskim oblikovanjem, ki privablja skupnost, se usklajeno vklaplja v naravno okolje, ustvarja veliko gospodarsko vrednost za mesto in nudi oporo našim zaposlenim, ki radi živijo in delajo v Mountain Viewu.

Že pred pandemijo so bili Googlovi delovni prostori tako čarobni tudi zato, ker so zdravi, trajnostno naravnani in funkcionalni, za povrh pa imajo še tisti luštni, googlovski pridih. Odlična zasnova poskrbi za mesto, kjer želijo ljudje biti, dokaz za to pa je dejstvo, da skoraj polovica naših zaposlenih po svetu prostovoljno prihaja na delo v pisarne, odkar so varno znova odprte. S projekti od A do Ž lahko prenesemo veliko teh zavez in naukov na lokalno skupnost. Zelo smo osredotočeni na to, kako lahko ti prostori pritegnejo skupnost in povečajo njeno odpornost ter izboljšajo rezultate na področju zdravja.

Upodobitev prikazuje pogled iz avle središča za dogodke v Bay Viewu na pokrajino z vetrnikom NASE v ozadju.

Ali lahko poveste več o tem, kako pri Googlu definirate »odlično zasnovo«?

Odlična zasnova nikoli ne pomeni samo ene stvari – zaznamuje jo celosten, celovit in uporabniku prijazen pristop. Pristop kombinira priložnosti za socializacijo, učenje, sodelovanje in osredotočanje. Ustvarja mesta, na katerih do sodelovanja pride mimogrede, z lahkoto – naj bo to iz oči v oči ali v navidezni obliki.

Kako je to povezano s posameznimi zamislimi glede zasnove središča Bay View in stavbe Gradient Canopy?

Pri procesu snovanja nas je od samega začetka vodil slogan Googlovih ustanoviteljev, »Osredotočite se na uporabnike in vse drugo bo sledilo«. Ta projekt vključuje leta raziskovalnih podatkov in znanosti o tem, kako pri zaposlenih doseči čim večjo storilnost in ustvarjalnost.

Najprej smo se poigrali z zamislijo, da bi obrnili pisarno na glavo – da bi predrugačili odnos med prostori za delo v miru in prostori za sodelovanje ter odnos med odprtimi in zaprtimi prostori. To pomeni, da prehajamo z dela v odprtih prostorih, ki predstavljajo izziv za zbrano delo, na delo v zaprtih kotičkih. Na drugi strani pa prehajamo z zaprtih sejnih sob na večji nabor prostorov za sodelovanje, ki so bolj odprti in prilagodljivi, njihova oblika pa je odvisna od tega, kako člani skupine sodelujejo. V teh prostorih za sodelovanje je nedvomno pomembna tehnologija, ki omogoča enakovredno udeležbo sodelavcem, ki delajo na daljavo. Ti kotički za zbrano delo zraven prostorov za dinamično skupinsko delo poskrbijo, da lahko ljudje po potrebi hitro presedlajo z ene oblike dela na drugo.

Upodobitev drugega nadstropja in vasi s soseskami skupin.

Naslednja zamisel se vrti okoli kognitivnih koristi biofilije. Že leta si prizadevamo za vključevanje biofilskih zasnov v delovne prostore – v pisarne vnašamo ključne naravne vidike, kot so zdravju prijazni materiali, naravni materiali, vzorci, zvočne podlage, toplotno udobje, prilagodljiv pretok zraka in cirkadiana razsvetljava.

Nekaterim se zdijo ti biofilski ukrepi ali ukrepi za dvig kakovosti zraka morda nepotreben luksuz, toda za uvajanjem več naravnih elementov in bolj zdravega zraka so tudi finančni razlogi. Vsi ti ukrepi so v službi izboljšanja življenj ljudi. Če so zaposleni zdravi, veseli in zmožni delati kar najbolje, imajo od tega koristi prav vsi, tudi podjetje.

Kako je vse to povezano z Googlovimi širokopoteznejšimi cilji glede projektov, osredinjenih na skupnost?

Naš cilj je stkati vezi in biti integrirani v lokalno skupnost, in sicer prek živahnih pritličnih prostorov, ki so v skladu z duhom skupnosti, v kateri delamo in živimo. Vidimo dolgoročno vrednost vlaganja v prostore, ki odsevajo naše vrednote in vrednote skupnosti.

Prvič objavljeno maja 2022