Masívne drevo

Redukujeme zabudovaný uhlík a prechádzame na drevené budovy.

5 minút

Masívne drevo

Udržateľné masívne drevo je integrované v kanceláriách Gradient Canopy rôznymi spôsobmi, napríklad aj v debnení, zábradlí a dverách. Fotka: Mark Wickens.

Pri stavaní budovy Gradient Canopy, v ktorej sme sa zúčastnili na certifikácii Material Petals programu Living Building Challenge (LBC) od organizácie International Living Future Institute (ILFI), bolo na prvom mieste nájsť spôsoby zavedenia netoxických a ekologicky obnoviteľných materiálov. Preto sme preskúmali spôsoby, ako do nej začleniť kompozitné drevo z udržateľných zdrojov, a využiť tak regeneratívne vlastnosti dreva a jeho schopnosť viazať uhlík.

Kompozitné drevo je stavebná technika využívajúca stlačenú drevinu pri výstavbe stĺpov, nosníkov, stien, podláh a striech spôsobom, ktorý v porovnaní s tradičnými stavebnými prístupmi redukuje vnorené emisie oxidu uhličitého. Napokon je v budove výrazne zastúpené a z toho, čo sme sa pri stavbe naučili, ťažia ďalšie stavebné projekty Googlu.

O jeho potenciál sme sa už istý čas zaujímali, pretože svojimi biofilnými vlastnosťami podporuje zdravšie, produktívnejšie a vizuálne motivujúce pracoviská. Biofília znamená začlenenie prírody do dizajnu s cieľom vytvoriť priestory, v ktorých sa bude ľuďom dariť. Zavedenie odhalených drevených prvkov v budove nielen znižuje potrebu použitia ďalších materiálov, ako sú nátery a farba, ale pomáha spájať ľudí s prírodou, aj keď sú vnútri. Keď sme teda začali navrhovať budovu Gradient Canopy, pôvodne sme skúmali možnosť využitia kompozitného dreva v celej jej štruktúre, ale zistili sme, že požadované veľké rozpätia by nebolo možné zachovať. Drevo sa nám napriek tomu podarilo zaviesť do niektorých štrukturálnych prvkov budovy.

Prvky z kompozitného dreva v budove Gradient Canopy majú podobu článkov z krížom vrstveného dreva. Ide o formu vyrobeného dreva vytvoreného zlepením viacerých vrstiev reziva z masívu na zvýšenie štrukturálnej tvrdosti. Začali sme použitím krížom vrstveného dreva v debnení (formách, do ktorých sa leje betón) na betónové podlahy na druhom poschodí, kde poskytuje pevnosť kompozitu. Začlenili sme ho takým spôsobom, že sme ho neodstránili a nevyhodili po stvrdnutí betónu tak, ako je to bežné. Ponechali sme ho na mieste, aby slúžilo zároveň ako odhalený drevený strop v prízemných priestoroch a zábradliach vo vnútorných dvoroch. Z dreva boli vyrobené aj dvere a drevené rámy v celej budove, obzvlášť v konferenčných bunkách a miestnostiach. V prípade nich sa tímu podarilo v spolupráci s dodávateľom získať certifikát – označenie Declare – pre celú montážnu sadu dverí. To nám pomohlo uprednostniť stavebné materiály vykazujúce bezpečnejšie chemické zloženie a vytvoriť zdravé vnútorné prostredie.

Fotka: Mark Wickens.

Debnenie z krížom lepeného dreva sme ponechali ako odhalený drevený strop v prízemných priestoroch a zábradlie vo vnútorných dvoroch. Fotka: Mark Wickens.

Keď sme začali navrhovať budovu Gradient Canopy, krížom vrstvené drevo ešte nebolo v tomto rozsahu používané pri stavbe štrukturálnych prvkov v meste Mountain View. Počas tejto ranej fázy sme preto vytvorili maketu prvkov z krížom vrstveného dreva v skutočnej veľkosti a pozvali sme zástupcov mesta, aby si prezreli a preskúmali štruktúru na vlastné oči a presvedčili sa, že spĺňa ich požiadavky. Postavenie fyzických prototypov nám pomohlo v rámci spolupráce kolektívne prísť na riešenie spĺňajúce požiadavky mesta, ale zároveň sa uberať smerom k udržateľnejším spôsobom stavania.

Postarali sme sa aj o to, aby drevo v budove Gradient Canopy pochádzalo z udržateľných zdrojov. Vyše 99 % nového reziva použitého (krátkodobo aj trvalo) v budove Gradient Canopy bolo obstaraného zo zodpovedne spravovaných lesov certifikovaných organizáciou FSC (Forest Stewardship Council). Je nezvyčajné obstarať drevo certifikované organizáciou FSC na krátkodobé použitie, ako je debnenie, ktoré sa dá potom opätovne využívať na budúce projekty. Vzhľadom na to, že krátkodobo využité drevo tvorilo veľké percento celkového množstva reziva použitého v projekte, bolo dôležité jeho využitie aj zdôvodniť. Uprednostňovanie drevín s certifikátom FSC neznamená iba to, že nami používané rezivo pochádza zo zodpovedných zdrojov, ale aj to, že podporujeme väčšie úsilie o zalesňovanie. Napokon sme presvedčení, že zdravšie materiály zo zodpovedných zdrojov sú nielen základom udržateľného vývoja, ale aj vytvorenia širšieho obehového hospodárstva, ktoré je založené na dôslednej regenerácii a obnovovaní.

Montáž masívneho dreva v kanceláriách Gradient Canopy.

Montáž masívneho dreva v kanceláriách Gradient Canopy.

Z výskumu kompozitného dreva, ktorý sme uskutočnili počas navrhovania budovy Gradient Canopy, teraz ťažia návrhy ďalších budov Googlu. Napríklad v Sunnyvale v Kalifornii sme práve otvorili budovu 1265 Borregas, ktorá je úplne celá postavená z kompozitného dreva. Podľa odhadu bude mať o 96 % nižšie vnorené emisie oxidu uhličitého než rovnaká budova zo železobetónu, pričom zarátaná je aj sekvestrácia uhlíka. Je to iba jeden z príkladov, ako zistenia z návrhu budovy Gradient Canopy podporili naše úsilie navrhovať udržateľnejšie a zdravšie budovy.