Pri stavaní budovy Gradient Canopy, v ktorej sme sa zúčastnili na certifikácii Material Petals programu Living Building Challenge (LBC) od organizácie International Living Future Institute (ILFI), bolo na prvom mieste nájsť spôsoby zavedenia netoxických a ekologicky obnoviteľných materiálov. Preto sme preskúmali spôsoby, ako do nej začleniť kompozitné drevo z udržateľných zdrojov, a využiť tak regeneratívne vlastnosti dreva a jeho schopnosť viazať uhlík.
Kompozitné drevo je stavebná technika využívajúca stlačenú drevinu pri výstavbe stĺpov, nosníkov, stien, podláh a striech spôsobom, ktorý v porovnaní s tradičnými stavebnými prístupmi redukuje vnorené emisie oxidu uhličitého. Napokon je v budove výrazne zastúpené a z toho, čo sme sa pri stavbe naučili, ťažia ďalšie stavebné projekty Googlu.
O jeho potenciál sme sa už istý čas zaujímali, pretože svojimi biofilnými vlastnosťami podporuje zdravšie, produktívnejšie a vizuálne motivujúce pracoviská. Biofília znamená začlenenie prírody do dizajnu s cieľom vytvoriť priestory, v ktorých sa bude ľuďom dariť. Zavedenie odhalených drevených prvkov v budove nielen znižuje potrebu použitia ďalších materiálov, ako sú nátery a farba, ale pomáha spájať ľudí s prírodou, aj keď sú vnútri. Keď sme teda začali navrhovať budovu Gradient Canopy, pôvodne sme skúmali možnosť využitia kompozitného dreva v celej jej štruktúre, ale zistili sme, že požadované veľké rozpätia by nebolo možné zachovať. Drevo sa nám napriek tomu podarilo zaviesť do niektorých štrukturálnych prvkov budovy.
Prvky z kompozitného dreva v budove Gradient Canopy majú podobu článkov z krížom vrstveného dreva. Ide o formu vyrobeného dreva vytvoreného zlepením viacerých vrstiev reziva z masívu na zvýšenie štrukturálnej tvrdosti. Začali sme použitím krížom vrstveného dreva v debnení (formách, do ktorých sa leje betón) na betónové podlahy na druhom poschodí, kde poskytuje pevnosť kompozitu. Začlenili sme ho takým spôsobom, že sme ho neodstránili a nevyhodili po stvrdnutí betónu tak, ako je to bežné. Ponechali sme ho na mieste, aby slúžilo zároveň ako odhalený drevený strop v prízemných priestoroch a zábradliach vo vnútorných dvoroch. Z dreva boli vyrobené aj dvere a drevené rámy v celej budove, obzvlášť v konferenčných bunkách a miestnostiach. V prípade nich sa tímu podarilo v spolupráci s dodávateľom získať certifikát – označenie Declare – pre celú montážnu sadu dverí. To nám pomohlo uprednostniť stavebné materiály vykazujúce bezpečnejšie chemické zloženie a vytvoriť zdravé vnútorné prostredie.