V prípade kancelárií Gradient Canopy išlo o to, ako vyvinúť areál projektu tak, aby sa začlenil do krajiny a časom zvýšil jej odolnosť. Odolné sú pre nás miesta prispievajúce k dlhodobému ekologickému zdraviu regiónu, v ktorom môžu ľudia a divoká príroda prosperovať aj pri meniacej sa klíme. V prípade projektu Gradient Canopy sme pracovali na obnovení historických prvkov ekosystému, ktoré sú kľúčové pre divokú prírodu. Zároveň si uvedomujeme, že mestské prostredie prináša riziká pre divokú prírodu, a to obzvlášť pre miestne vtáky, napríklad spevavé, vrabcovité, kolibríkovité a penicovité, preto sme pri návrhu kancelárií Gradient Canopy uplatnili viacero stratégií chrániacich vtáky.
Sklo na budovách môže vážne ovplyvniť populácie vtákov, preto bolo dôležité budovu Gradient Canopy, okolitú krajinu aj osvetlenie navrhnúť tak, aby boli v súlade s hodnotením inovatívneho dizajnu podľa certifikácie LEED týkajúceho sa odstrašovania zabraňujúceho kolízii vtákov, aby minimalizovali kolízie vtákov s budovou.
Začali sme spolupracovať s ekologickou poradenskou firmou H.T. Harvey & Associates, aby sme dodržali popredné normy a odporúčania pre budovy bezpečné pre vtáky a porozumeli, ako najlepšie začleniť dizajnové prvky bezpečné pre vtáky. Nakoniec sme v prípade projektu Gradient Canopy začlenili dizajn chrániaci vtáky dvoma kľúčovými spôsobmi: najprv sme zredukovali svetelnú odrazivosť a priehľadnosť skla na budove a potom znížili nočný svetelný smog budovy prostredníctom vnútorných aj vonkajších riešení osvetlenia
Sklo nevidia vtáky ani ľudia, ale ľudia sa ho naučia časom vnímať prostredníctvom vizuálnych pomôcok, ako sú okenné rámy a odraz svetla. Vtáky však nemajú dobrý postreh pre hĺbku a často vnímajú odraz svetla v krajine alebo na oblohe ako skutočný. Kolízie môže spôsobovať aj priehľadnosť, keď vták vidí vegetáciu cez sklené rohy či rastliny v budove. V podstate ide o to, že čím je cez sklo budovy, vegetácia alebo obloha viditeľnejšia, či už pre priehľadnosť alebo svetelnú odrazivosť, tým je vyššia incidencia kolízií vtákov.
Naším riešením v prípade projektu Gradient Canopy bolo najprv získať od dodávateľov sklo s nižším indexom odrazivosti. Posledné pokroky v technológii a výrobe skla uľahčili dosiahnutie nižšej externej svetelnej odrazivosti bez narušenia solárneho zisku, čo nám pomohlo získať lepšie sklo pre množstvo okien a fasád na budove. Úmrtnosť vtákov môžu výrazne znížiť aj blízko seba rozmiestnené značky na skle, ako sú nálepky alebo vložená keramická frita, pretože vtáky budú vnímať značky ako prekážku a nepokúsia sa cez ne letieť. Vybrali sme hustý vzor značiek podľa najnovších pokynov neziskovej organizácie American Bird Conservancy, aby sme poskytli ešte väčšiu ochranu aj pre tých najmenších kolibríkov. V prípade budovy Gradient Canopy sme fritu vo verejných oblastiach navrhli ako slovný hlavolam vytlačený na skle, v ktorom sú názvy dohromady 30 rôznych miestnych vtáčích druhov v 30 jazykoch. Je to skrytý bonus, ktorý pridáva zábavu a objavovanie k vysoko funkčnému dizajnu bezpečného pre vtáky.