Linnaökoloogia

Gradient Canopy elurikkust edendavad maastikud.

3 minutit

Kohalik villtatar ja Menziesi maasikapuu Gradient Canopys. Foto: Mark Wickens.

Ökoloogiliselt mitmekesine linnak toob kasu nii loodusele kui ka inimestele. Hästi toimivad mitmekesised ökosüsteemid ja maastikud toetavad elurikkust, suurendavad ökoloogilist säilenõtkust ja mõjuvad hästi inimeste tervisele. Seepärast püüdsime Gradient Canopy kujundamisel kohalikke elurikkaid ökosüsteeme maksimaalselt säilitada.

Gradient Canopy pooleteist hektari suurusel haljastul on taasloodud Silicon Valleyst suuresti kadunud ökosüsteemi elemendid, näiteks tammemetsad, pajusalud, tšaparral ja aasad. Haljastus koosneb peaaegu täielikult endeemilistest liikidest. Istutatud on ligikaudu 400 endeemilist puud ja tolmeldajasõbralikud taimed, näiteks askleepiad, raudrohi ja puju. Eesmärk on taaselustada piirkonna ökoloogiline pärand ja luua inimsõbralikum keskkond, mis toimiks samas elujõulise ja liigiküllase ökosüsteemina.

Raudrohi ja koirohi Gradient Canopys

Raudrohi ja koirohi Gradient Canopys. Foto: Mark Wickens.

Gradient Canopy ökoloogiline strateegia keskendub tammedele. Tammed olid ammustel aegadel Silicon Valley domineerivaks puuliigiks ja ilmestavad California maastikke siiani. Siinsed tammed taluvad hästi põuda ja maastikupõlenguid, aitavad õhku puhastada ning seovad efektiivselt süsinikku. Tammesalude floora ja fauna liigiline mitmekesisus on California suurim – neis võib leida ligikaudu 2000 taime- ja 5000 putukaliiki. Lisaks pakuvad tammesalud toitu, varju ja pesitsuspaiku sadadele linnu-, imetaja- ja muudele loomaliikidele.

Kujundasime koostöös kohalike teadlastega pidevvõrastikuga haljastu, mis koosneb lisaks tammedele ka teistest kohalikest puuliikidest, nagu näiteks kastanid, vahtrad ja pajud. Pidevvõrastik pakub loomadele tehiskeskkonnas liikumiskoridore ja vähendab soojussaarte teket.

Gradient Canopy alusrinded on samuti moodustatud endeemilistest liikidest, mis sobivad elupaigaks kohalikele liblikatele, lindudele ja teistele tolmeldajatele. Osa maa-alast on mõeldud spetsiaalselt Lääne monarhliblika populatsiooni toetamiseks. Sellele on teaduslikel meetoditel istutatud õiges proportsioonis askleepiaid, millele monarhliblikas muneb ja millest toituvad tema röövikud, ning õistaimi, millel monarhliblikad saavad oma rännetel toituda.

Lisaks kohalike õieliste istutamisele rajasime Gradient Canopys peenrad ja mesitarud, järgides programmi Living Building Challenge linnaarhitektuuri imperatiivi, mille eesmärk on pakkuda kogukondadele võimalikult palju kohapeal kasvatatud värskeid toiduaineid. Kaks peenramaad varustavad meie söögikohti ja Google'i töötajate õppekööke värskete aiasaadustega ning näitavad, kuidas kohalikke olusid arvestav maastikukujundus ja aiandus võib toidutootmist säilenõtkemaks muuta.

Gradient Canopy peenramaa.

Gradient Canopy peenramaa.

Teeme koostööd mittetulundusühinguga The Planet Bee Foundation, mis paigaldas Google'i Mountain View peakorterisse kolm mesitaru ja majandab neid. Keskust projekteerides uurisime ka seda, kuidas luua endeemilistele ja sissetoodud mesilastele sobivaim maastikulahendus. Uurime, kuidas võiks Google tulevikus kohalike liikide põhistesse maastikulahendustesse mitteendeemilisi mesilasliike asustada, toetamaks kohalikku elurikkust ja toidutootmist.

Gradient Canopy linnaökoloogiline disain põhineb Google'i ökoloogiaprogrammil, mille algatasime 2014. aastal uusimate teaduslike teadmiste rakendamiseks meie linnakute kujundamisel. Kokkuvõttes on Gradient Canopyl meie looduslähedaste ja liigirikaste linnakute loomise üldvisioonis võtmeroll.