Uuskasutatud materjalid

Keskkonna säästmiseks püüame igal võimalusel materjale uuskasutada.

5 minutit

Foto: Mark Wickens.

Mr & Mrs Ferguson Art'i loodud karuskulptuuri Curious kasukas on valmistatud rohkem kui 160 000 pennist. Foto: Mark Wickens.

Tee puhtamasse ja tervislikumasse tulevikku algab igapäevastest pisikestest otsustest. Otsime pidevalt viise oma keskkonnamõju vähendamiseks ning energia, vee ja teiste loodusvarade vastutustundlikumaks kasutamiseks. Seetõttu otsustasime rajada Gradient Canopy hoone ringdisaini põhimõtetel, vähendamaks ammenduvate loodusvarade kasutamist. Ringdisaini üks eesmärkidest on hoida materjale kasutuses võimalikult kaua ja nende põhimõtete järgimiseks rakendasime hoones mitmesuguseid uuskasutusmaterjale.

Gradient Canopy hoonesse on paigaldatud üle 30 uuskasutustoote. Muu hulgas vanapuit, kasutatud jalgrattahoidjad, lukukapid, vaibad ja keraamilised plaadid, mis muidu oleks jõudnud prügilasse. Ulatuslik uuskasutusmaterjalide rakendamine aitas hoonel pälvida Living Future Institute'i (ILFI) Living Building Challenge'i (LBC) Materials Petali sertifikaadi, millega tunnustatakse mittetoksiliste, ökoloogiliselt taastuvate ja läbipaistvalt hangitud materjalide kasutamist.

Tulenevalt hoone mastaapsusest nõudis uuskasutusmaterjalide märkimisväärne kasutamine mitmesuguseid erilahendusi. Näiteks oli keeruline hankida vajalikus koguses kasutatud keraamilisi plaate ja vaipu, mis sobiksid mõõtmetelt, värvilt ja materjalilt üksteise ja sisekujundusprojektiga.

Üheks päästvatest strateegiatest oli Google'i enda ladudes hoitavate materjalide taaskasutamine. See tähendab, et võtsime kasutusele omaenda varud, näiteks varasemates projektides üle jäänud uued materjalid ja vanadest hoonetest lammutamise eel eemaldatud tooted. Põhjaliku inventuuri järel õnnestus meil sel viisil loobuda uute vaibapaneelide, jalgrattahoidjate, keraamiliste plaatide ja akustiliste ripplagede ostust.

Vanapuitu kogusime uuskasutuseks mitmesugustest kohalikest allikatest. Näiteks valmisid ehitustööde käigus eemaldatud puidust istepingid, mida leidub hoones kõikjal. Küsisime vanapuitu ka kohalikest ettevõtetest ning kasutasime seda näiteks jalgrattahoidlate seinapaneelides ning Google Store'i põrandal.

Foto: Mark Wickens

Google Store'i põrand on valmistatud vanapuidust. Foto: Mark Wickens.

Gradient Canopy ringdisaini eesmärkidest tulenevalt seadsime endale ka ehitusjäätmetega seoses ambitsioonikad sihid, vältimaks igal võimalusel materjalide ladustamist prügilatesse. 2023. aasta augustiks õnnestus meil vältida rohkem kui 90% ehitusjäätmete sattumist prügilatesse. Muu hulgas saavutasime 2020.–2022. aastal rohkem kui 250 tonni kipsplaadijäätmete ringlussevõtu.

Lisaks tegime koostööd kliimatehnoloogiaettevõttega Rheaply, mis arendas San Francisco lahe piirkonnas ehitusmaterjali- ja muude jääkide äraandmiseks veebipõhise platvormi. Bay Area Reuse Marketplace võimaldab kohalikel ettevõtetel hankida atraktiivse hinnaga ülejäänud ja uuskasutusse võetavaid tooteid, näiteks mööblit, valgusteid, seadmeid ja muid ehitusmaterjale. Suuname ka ise Gradient Canopy ehitusest üle jäänud materjalid Rheaply võrgustikku ning püüame koostöös Rheaplyga aidata teistel ettevõtetel Google'i materjalide uuskasutuse protsessi kasutusele võtta. Leiame uusi võimalusi uuskasutuse hõlbustamiseks ja ringmajanduse põhimõtete juurutamiseks, ilma et iga projektitiim peaks ise materjale otsima ja nende üleandmist korraldama.