Avalik kunst

Gradient Canopy kunstivalik on jätkusuutlik – uuskasutatud ja tervisele ohututest materjalidest.

3 minutit

Teosed Orb ja Go Google'i külastuskeskuse avalikul platsil.

Teosed Orb ja Go Google'i külastuskeskuse avalikul platsil. Foto: Iwan Baan Google'i tellimusel.

Meie eesmärk on luua funktsionaalseid ja tervislikke töökeskkondi, mis pakuksid ka üllatusi ja avastusrõõmu. See raskesti tabatav inimlikkuse dimensioon aitab meil end tööl kaasatuna, ärksana ja mugavalt tunda. Kunst on ainulaadselt inimlik fenomen ja alates 2010. aastast oleme Google'is loonud mitu kunstiprogrammi, sh rahvusvahelise programmi GoogleArts, algatuse Google Arts & Culture ning meie residentkunstnike programmi.

Google'i külastuskeskuses (Google'i uues Gradient Canopy hoones) tegutsev avalik kunstiprogramm laiendab seda mõtteviisi, olles kättesaadav kogu Mountain View' kogukonnale. Avalikule väljakule ja jalgteede äärde on paigutatud kuus kunstiinstallatsiooni, mis ilmestavad Google'i külastuskeskust ja annavad külastajatele põhjust ringi vaadata.

Kohalike ja kaugemate kunstnike teosed valmisid kohapõhiselt eesmärgiga luua hoone ümbruses eristuvaid paiku, millest igaüks pakub mängulisi ja tujutõstvaid kogemusi. Gradient Canopy jätkusuutlik ja tervislik materjalivalik jätkub ka kunstiinstallatsioonides – rõhku on pandud uuskasutusele ja neis ei leidu punasesse nimekirja kantud materjale (mida peetakse inimeste tervisele ja keskkonnale enim kahju tekitavateks). Sarnaselt hoonete sise- ja välislahenduses kasutatud materjalidele panustavad kunstiinstallatsioonid Gradient Canopy püüdlusele pälvida International Living Future Institute'i (ILFI) Living Building Challenge'i (LBC) Materials Petali sertifikaat.

Gradient Canopy avalike kunstiinstallatsioone valides eelistasime kaasavaid ja mängulisi ideid, mis paneksid külastajaid linnaku välisruumi üha uuesti ja uuesti külastama. Tahtsime vältida muuseumilaadse keskkonna loomist ja eeskujuks oli pigem Burning Mani festivali Black Rock City – igal aastal Nevada kõrbe rajatav ajutine linn, mis on tuntud kohaspetsiifiliste fantaasiaküllaste kunstiinstallatsioonide poolest. Seepärast tegime Plaza kunstiinstallatsioonide ideid otsides koostööd mittetulundusühinguga Burning Man Project, mis aitas korraldada kogukondliku valikuprotsessi. Teadsime, et Burning Man Project on igati pühendunud kogukondade kaasamisele ja oskab aidata meil avalikku ruumi ilmestada interaktiivsete, osaluslike ning ühist loomingulisust soodustavate teostega.

SOFTLabi teos Halo Google'i külastuskeskuses

SOFTLabi teos Halo Google'i külastuskeskuses. Foto: Mark Wickens.

Meie kindel eesmärk oli valida teosed nii, et need teeniksid nii Google'it kui ka kohalikke kogukondi. Burning Man Projecti abiga korraldasime sarja kogukonnavestlusi ja disainmõtlemise töötubasid, et kohaliku kogukonna liikmed saaksid avaldada arvamust, millised teosed kogukondlikku ruumi enim sobivad. Neil kohtumistel jagasid kogukonnaliikmed lapsepõlvelugusid seiklustest ja uudishimust ning rõhutasid maamärkide ja mänguliste aspektide tähtsust kohatajus. Paljud väljendasid soovi, et installatsioonid võiksid olla interaktiivsed ja käegakatsutavad ning minimaalselt tehnoloogilised. Kutsusime kogukonda panustama teoste valikusse avalikul veebisaidil toimunud hääletusel.

Mr & Mrs Ferguson Art'i teos Curious

Mr & Mrs Ferguson Art'i teos Curious. Foto: Mark Wickens.

200 rahvusvahelisele kunstikonkursile esitatud taiese hulgast välja valitud kuus teost kehastavad hoone laiapõhjalisi jätkusuutlikkuseesmärke inimlikul ja kogemuslikul tasandil. Kõik installatsioonid valmisid tervislikest jätkusuutlikul viisil hangitud või uuskasutatud materjalidest. Näiteks California osariigi tunnusloomast inspireeritud ja Mr & Mrs Ferguson Arti loodud hiiglasliku karuskulptuuri Curious kasukas valmistati rohkem kui 160 000 pennist. Need avalikud taiesed pakuvad üllatusmomente ja avastusrõõmu ning tekitavad linnakus kohti, kus kogukonna liikmed ja Google'i töötajad saavad koguneda, mõtiskleda ja lõõgastuda.