Masspuit

Puidu kasutamine ehituses seob süsinikku püsivalt ja vähendab hoone ökoloogilist jalajälge.

5 minutit

Masspuit

Gradient Canopys on mitmel pool kasutatud jätkusuutlikult majandatud metsadest pärinevat masspuitu, sh saalingutena, käsipuudes ja ustes. Foto: Mark Wickens.

Gradient Canopy kujundamisel oli meie jaoks oluline leida viisid, kuidas kaasata hoonetesse mittemürgiseid ja ökoloogiliselt taastuvaid materjale, ning saime selle eest ka International Living Future Institute'i (ILFI) programmi Living Building Challenge (LBC) materjalide valdkonna (Materials Petal) sertifikaadi. Uurisime viise, kuidas integreerida hoonesse jätkusuutlikult hangitud masspuitu, et kasutada ära puidu renegenereeruvad ja süsinikku siduvad omadused.

Masspuidu kasutamine on ehitusmeetod, mille puhul kasutatakse sammaste, talade, seinte, põrandate ja katuste loomiseks kokkupressitud puitu, mis aitab võrreldes traditsiooniliste ehitusmeetoditega vähendada olelusringi jooksul tekkivat süsinikku. Seega koosneb hoone märkimisväärses ulatuses masspuidust ja selle käigus omandatud teadmised on olnud aluseks ka teistele ehitusprojektidele Google'is.

Masspuidu võimalused on meid huvitanud juba mõnda aega, kuna see toetab oma biofiilsete omaduste tõttu tervislikumaid, viljakamaid ja visuaalselt inspireerivamaid töökohti. Biofiilia olemuseks on looduse integreerimine disaini, et luua ruumid, kus inimesed tunnevad end hästi. Võimalus kaasata hoone sisemusse nähtavaid puiduelemente mitte ainult ei vähenda vajadust kanda peale lisaaineid (nt kattekihid ja värv), vaid aitab inimestel ruumis viibides tunda end ka loodusega kontaktis. Kui alustasime Gradient Canopy projekteerimist, uurisime kõigepealt võimalust, kuidas võiks kogu hoone konstruktsioonis kasutada masspuitu, ja leidsime, et soovitud pikad silded polnud võimalikud, kuid meil õnnestus siiski kaasata puitu teatud konstruktsioonielementidesse hoone sisemuses.

Gradient Canopy puhul on masspuidu elemendid esindatud ristkiht-liimpuidust (CLT) osade näol – tegu on teatud liiki töödeldud puiduga, mille valmistamiseks on kokku liimitud mitu kihti saematerjali, et tagada parem struktuuriline jäikus. Alustuseks kasutasime CLT-d raketisena (vormid, millesse valatakse betoon) teise korruse betoonpõrandate jaoks, kus see lisab komposiidile tugevust. Selle integreerimisel ei kasutanud me mitte tüüpilist lahendust, kus pärast betooni kõvastumist raketised eemaldatakse ja käideldakse, vaid jätsime CLT oma kohale, et kasutada seda ka alumise korruse ruumide puitlaena ja aatriumite käsipuudena. Puitu kasutatakse ka hoone uste ja ukseraamide puhul, eriti koosolekukabiinides ja konverentsiruumides. Nende puhul tegi meeskond müüjaga koostööd ja teenis Declare'i ökomärgistuse sertifikaadi kogu uksekonstruktsiooni eest, mis väljendab meie soovi kasutada ehitusmaterjali, mis on ohutuma keemilise koostisega ning aitab luua tervisliku sisekeskkonna.

Foto: Mark Wickens.

Ristkiht-liimpuitsaalingud jäid valamise järel oma kohale, moodustades alumise korruse puitlae ja aatriumite käsipuud. Foto: Mark Wickens.

Kui alustasime Gradient Canopy konstrueerimist, polnud CLT-d veel Mountain View's ehituselementides nii suures mahus kasutatud. Seepärast valmistasime varajases etapis CLT-elementide täismõõdus maketi ning kutsusime linnaametnikud struktuuri eelnevalt vaatama ja kontrollima, et tagada selle vastavus nõuetele. Füüsiliste prototüüpide ehitamine aitas meil koostöö kaudu leida lahenduse, mis vastas linna nõuetele ning aitas liikuda jätkusuutlikumate ehitusviiside poole.

Samuti tagasime selle, et Gradient Canopy ehituses kasutatud puit oleks jätkusuutlikult hangitud. Rohkem kui 99% uuest puidust, mida Gradient Canopy puhul kasutati (nii ajutiselt kui ka püsivalt paigaldatud), hangiti vastutustundlikult majandatavatest metsadest, millel on Forest Stewardship Councili (FSC) sertifikaat. Hankida ajutiseks kasutuseks (nt raketised) FSC sertifikaadiga puitu, et seda tulevastes projektides uuesti kasutada, pole levinud tava. Aga kuna teadsime, et see ajutine puit moodustab kogu projektis kasutatavast puidust olulise osa, oli oluline arvesse võtta ka ajutise puidu kasutusvajadusi. FSC sertifikaat annab kindlust, et kasutame üksnes vastutustundlikult majandatavatest metsadest pärinevat puitu ning toetame metsauuendust. Me usume, et tervislikumalt ja vastutustundlikumalt hangitud materjalid pole olulised mitte ainult jätkusuutliku arengu seisukohast, vaid ka selleks, et kujundada laiem ringmajandus, mis on püsivalt regenereeruv ja taastuv.

Gradient Canopy massiivpuitelementide paigaldamine.

Gradient Canopy massiivpuitelementide paigaldamine.

Nüüd võtame Gradient Canopy projekteerimise käigus tehtud masspuidu-uuringute tulemused aluseks ka teiste Google'i hoonete projekteerimisel. Näiteks avasime äsja Californias Sunnyvale'is aadressil 1265 Borregas meie esimese algusest lõpuni masspuidust hoone. Selle kogu olelusringi jooksul tekkiv süsinikuheide on eeldatavasti 96% väiksem kui samaväärsel teras- ja betoonstruktuuril, kui võtta arvesse süsiniku sidumist. See on vaid üks näide sellest, kuidas aitasid Gradient Canopy käigus hangitud teadmised kaasa meie jõupingutustele jätkusuutlikumate ja tervislikumate hoonete projekteerimise suunas.