Inim-, mitte autokeskne

Alta Garage loodi, pidades silmas vähem autokeskset tulevikku

5 minutit

Google'i Alta Garage Mountain View's

Google'i Alta Garage Mountain View's

Tavaliselt pole parkimismajad arhitektuuriliselt midagi silmapaistvat – need täidavad oma funktsionaalset eesmärki ühiskonnas, mis sõltub inimeste sihtkohta transportimisel endiselt suures osas autodest. Aga kui vaatame võimalikku tulevikku, mida iseloomustavad väiksem autode hulk ja jätkusuutlikumad transpordiviisid, mis aitavad vähendada süsinikuheidet ja liiklusummikuid, väheneb tõenäoliselt vajadus parkimiskohtade järele. Üheotstarbelised parkimismajad seevastu võivad muutuda mittevajalikuks ja need lammutatakse, mis toob kaasa rohkem jäätmeid, süsinikku ja kulusid. Seepärast projekteeriti Mountain View's Google'i uus Alta Garage eesmärgiga olla ühel päeval midagi muud kui parkimismaja – olla valmis selleks, et ühel sobival hetkel kujundatakse see ümber ärilise, era- või kogukonnakasutusega hooneks.

Seda ideed nimetatakse tulevikukindlaks parkimisvõimaluseks: kui ühiskonna vajadused aja jooksul muutuvad, võib seda teha ka Alta Garage. Kas vajate rohkem kontoreid, eluruume, mugavusi või ürituseruume? Kui parkimisvajadus väheneb, saab Alta Garage'i ümber kujundada just selleks, milleks vaja. Ja seda saab teha viisil, mis vähendab kulusid, säästab aega, vähendab jäätmeid ja suurendab jätkusuutlikkust.

Alta Garage 1001

Alta Garage on tulevikku vaatav parkimismaja, mis projekteeriti eos muutuvatele vajadustele kohandatavana.

Juba pikka aega on meie eesmärk olnud investeerida jätkusuutlikesse transpordilahendustesse, sh autojagamisprogrammid, isejuhtivad sõidukid ja tehnoloogia, mis aitab inimestel teha keskkonnasõbralikumaid valikuid. Alta Garage lähtub oma tulevikukindla disaini puhul nendest eesmärkidest ja toetab ka Mountain View linna visiooni selles vallas – olla autovaba naabruskond, mis edendab jätkusuutlikke liikumisvõimalusi.

Aga kuidas projekteerida parkimismaja, mis oleks funktsionaalne praegu, ent kohandatav erinevate vajaduste jaoks tulevikus? 2018. aastal alustas Google'i kinnisvara arendus- ja teaduslabori tiim selle küsimuse kallal ajurünnakut. Seda ajendas Google'i asutajate soov loobuda ühe juhiga autodele keskendunud projektidest ja pöörata selle asemel tähelepanu väiksema heitega transpordiviisidele, nagu bussid, jalgrattad ja isejuhtivad sõidukid (AV-d).

„Soovime ehitada nii, et olla valmis kõigeks, mida tulevik võib tuua,“ ütles Michelle Kaufmann, Google'i ehitatava keskkonna arendus- ja teaduslabori (R+D Lab for the Built Environment) direktor. „Uurisime laboris mitmesuguseid ehitusmeetodeid, materjale, suurusi ja strateegiaid, et teha kindlaks tingimused, mis tuleb täita, et luua kohandatav struktuur ja vähendada kulusid.“

Muutusteks valmis parkimismaja

Meie arendustiim kavandas Alta Garage'i nii, et tulevikus oleks see hõlpsasti kohandatav korter- või ärimajaks.

Kõige tähtsam oli ehitada paindlik ja kohandatav vundamendist ja karbist koosnev baas, et parkimismaja võiks saada vajaduse korral kunagi uue elu. Praeguse konfiguratsiooni juures mahutab parkimismaja rohkem kui 1700 autot, üle 450 elektriautode laadimisjaama ning pakub parkimisvõimalust nii Google'i töötajatele kui ka Google Visitor Experience'i külalistele. Aga kui muuta parkimismaja kaldteed terrassideks ja sisetreppideks, võivad eri tasandid muutuda ühel päeval mugavustega ruumideks, kontoriteks või majutuspindadeks. Sellise ülemineku hõlbustamiseks tegime isegi tulevastel tingimustel põhinevad päevavalgusuuringud, et korruste kõrgused ja kaldteede eemaldamine tagaks maksimaalse päevavalguse. Et see üleminek oleks sujuvam, tegime tihedat koostööd selliste partneritega nagu Clark Pacific, Gensler, Hollins, International Parking Design, Ellis Partners, SPMD Design ja teised, et integreerida projekteerimiselemendid, mis seda hoonet teistest tavalistest parkimismajadest eristavad.

„Näiteks on parkimismajal väga suured korrusepinnad ja erakordselt kõrged laed, mis vastavad rohkem kontori või jaemüügiruumide mõõtmetele,“ ütles Google'i ehitusdirektor Jeffrey Curry. „Kaldteed, mida mööda autod tasandite vahel liiguvad, on demonteeritavad ja eemaldatavad, et teha ruumi aatriumitele, siseõuedele või terrassidele, mis võimaldavad tuua päevavalgust tulevastesse siseruumidesse.

Alta Garage

Kõrgete lagede ja avatud ruumilahendusega Alta Garage'i sihtotstarvet saab tulevikus kergesti muuta.

Lisaks kõrvaldasid siledad äravooluga põrandad vajaduse kaldega põrandate järele, mis lihtsustab igasugust hilisemat ümberkujundamist. Eelvalatud betoon on tugevdatud, et see peaks vastu suuremale konstruktsiooni koormusele ning vastaks äri- või eluhoone tüüpilistele tingimustele. See võimaldab paigaldada ka rippseina, et ümberkujundatud hoone saaks jagada eri osadeks. Ja struktuuri jäetud orvad hõlbustavad hiljem torustiku ja elektriliinide juhtimist.

Alta Garage'i uuestisünd

Töötasime arvutisimulatsioonides läbi stsenaariumid Alta Garage'i ümberkujundamiseks korter- või ärimajaks.

Mõte oli tagada piisavalt suur paindlikkus, et Alta Garage võiks olla tulevikus kas pooleldi parkimismaja ja pooleldi kontor või ümber kujundatud täiesti teistsuguseks otstarbeks. Arhitektide jaoks tähendas tulevikukindluse tagamine põhimõtteliselt projekteeritud parkimismaja pöördprojekteerimist. Kus asuksid tulevases kontoriruumis trepid ja liftišahtid? Kus võiks teha ruumi torustikule ning kütte- ja jahutussüsteemidele, mida oleks vaja kortermajas? „Me pidime kohe alguses laotama laiali eluruumide ja kontorite korruseplaanid ning töötama vastupidises suunas, et leida ühisosad, mida saaks katta parkimisvõimalusega,“ ütles Kaufmann.

Kerides saate vaadata kahte pilti: (1) Alta Garage'i tulevikukindlamaks muutvad aspektid, mis lisati juba projekteerimisjärgus, ning (2) hoonesse hõlpsasti integreeritavad täiendused, mis võimaldavad selle tulevikus äri- või kortermajaks muuta.

Aga Alta Garage'i unikaalsus ei seisne ainult sisekujundusdetailides, vaid ka väljastpoolt näeb see välja kõike muud kui tüüpiline parkimismaja. California kunstniku Kim Westi poolt ja SPMDesigni kureerimise ning teadus- ja arendustöö käigus disainitud kineetilist kunstiteost kujutav fassaad nimega Ode to Bohemia No. 5 (Inexhaustible Blooms) sai inspiratsiooni kohalikust looduslike taimedega maastikust ja see koosneb 97 500-st värvilisest metalldetailist, mis peegeldavad päeva jooksul erinevaid toone. Kunstiteos lisab värvi, elavust ja loomingulisust, et pakkuda inimesele täiuslikumat kogemust. Sarnaselt hoonega kujundati ka see tulevikukindlaks – kineetilisi detaile saab tulevikus vastavalt vajadusele eemaldada ja teise kohta paigutada.

Hoonet kaunistav ja ilmestav Kim Westi teos Ode to Bohemia No. 5 (Inexhaustible Blooms), on samuti tulevikukindel – vajaduse korral hõlpsasti eemaldatav ja mujale paigutatav.

Isegi kui Alta Garage kujundatakse ühel päeval parkimismajast millekski muuks, saab alumist korrust endiselt kasutada isejuhtivate autode laadimis- ja kättesaamisjaamana. Katusel on fotogalvaanilised paneelid, mis aitavad genereerida hoone jaoks energiat; katuseparklat saab tulevikus kasutada näiteks kullerdroonide, lendavate autode ja isejuhtivate autode jaoks.

Olenemata sellest, milline on Alta Garage'i funktsioon tulevikus, on see juba täna välja töötatud homset silmas pidades.

Alta Garage'i ülaltvaade, millel on näha päikesepaneelid.