Linnusõbralik disain

Loodusesse sulanduv hoone peab olema lindudele võimalikult ohutu.

3 minutit

Gradient Canopy hoonet ümbritsevad puud

Gradient Canopy hoonet ümbritsevad puud. Foto: Iwan Baan Google'i tellimusel.

Gradient Canopy kujundamise üks eesmärkidest oli sulandumine kohalikku maastikku ja panustamine selle säilenõtkusesse. Säilenõtkuse all peame silmas piirkonna pikaajalise ökoloogilise tervise tugevdamist, et seal elavad inimesed ja loomad tuleksid kliimamuutustega paremini toime. Püüdsime Gradient Canopys taasluua kohaliku ökosüsteemi iseloomulikke elemente, mis soosivad kohalike liikide ellujäämist. Teame, et linnakeskkonnas on loomadele palju ohte. Iseäranis puudutab see linde, näiteks laululinde, varblasi, koolibrisid ja sääliklasi, mistõttu kasutasime Gradient Canopy kujundamisel nende kaitseks mitmesuguseid strateegiaid.

Hoonete klaaspinnad on lindudele suureks ohuks ning me järgisime Gradient Canopy hoonestuse, haljastu ja valgustuse kujundamisel juhendit LEED Innovation in Design Credit: Bird Collision Deterrence, et lindude hukkumist akendel igati vältida.

Kaasasime ökoloogilise disaini konsultandid H.T. Harvey & Associates, et järgida lindudele võimalikult ohutute hoonete loomise standardeid ja soovitusi. Gradient Canopy disaini linnuhoidlikkusel on kaks peamist aspekti: esiteks valisime vähem peegeldava ja vähem läbipaistva ehitusklaasi ning teiseks kujundasime sise- ja välivalgustuslahendused nii, et hoone tekitaks võimalikult vähe öist valgusreostust

Klaasist näevad läbi nii linnud kui ka inimesed, kuid inimesed õpivad aja jooksul klaaspindu ära tundma, näiteks aknaraamide ja peegelduste järgi. Lindude sügavustaju on piiratum ja sageli ei erista nad maastiku või taeva peegeldusi tegelikkusest. Ka peegelduste puudumisel võib läbipaistev klaas olla ohtlik, kui linnud näevad läbi klaasnurkade välistaimi või läbi akende hoones olevaid taimi. Mida rohkem paistab läbi klaaspinna või peegelduses taimi või taevast, seda ohtlikum on klaaspind lindudele.

Gradient Canopy loomisel oli esmalahenduseks valida väiksema peelgeldusteguriga klaas. Klaasitehnoloogia ja -tootmise uusimaks saavutuseks on väikese välise peegeldusteguriga aknaklaasid, mis peegeldavad samas hästi infrapunakiirgust ja sobivad seega hästi hoone paljude akende ja fassaadipindade klaasimiseks. Lisaks vähendab lindude hukkumist oluliselt klaasi tihe märgistamine kleebiste või klaasisisese keraamilise fritiga, mis aitab lindudel klaasi takistusena ära tunda. Märgistuse tiheduse ja mustri valimisel lähtusime American Bird Conservancy uusimatest suunistest, mis on iseäranis mõeldud pisimate lindude, näiteks koolibrite kaitseks. Gradient Canopy lähedalt nähtavate klaaside friti kujundasime sõnamõistatusena, milles eristuvad 30 kohaliku linnuliigi nimed 30 keeles. Nii toimib efektiivne linnukaitse-disainielement inimestele avastusrõõmu pakkuva lõbusa ja mängulise aardejahina.

Linnupeletusmuster, milles eristuvad 30 kohaliku linnuliigi nimed 30 keeles.

Linnupeletusmuster, milles eristuvad 30 kohaliku linnuliigi nimed 30 keeles. Foto: Iwan Baan Google'i tellimusel.

Ka Gradient Canopy valgustuslahenduse kujundamisel mõeldi hoolikalt lindude kaitsele. Öösel võib ere valgus linde eksitada ja hirmutada, mõjudes iseäranis peletavalt öise rändekäitumisega linnupopulatsioonidele. Gradient Canopy valgusreostuse vähendamiseks loobusime puude altvalgustusest ja varjestasime välisvalgustid nii, et võimalikult vähe valgust lekiks looduskeskkonda. Akendel on ööseks suletavad rulood ja kõik sisevalgustid on varustatud öösel töötavate hõivatuse anduritega, et need süttiksid vaid siis, kui keegi ruumis viibib.

Selleks et veenduda Gradient Canopy linnukaitselahenduste toimimises ja vajaduse korral neid täiustada, loendame kolm aastat peahoone ja teiste rajatiste ümbruses hukkunud linde regulaarsete ringkäikude ja seire teel. Kokkuvõttes loodame, et oleme teinud kõik, mis võimalik, et lõimida hooned looduskeskkonnaga ning et meie linnakust saab nii inimestele kui ka loomadele meeldiv ja turvaline paik.