Oleme lahked naabrid

Alphabeti ja Google'i president ning investeerimis- ja finantsjuht Ruth Porat räägib projekti holistlikust disainist, mis aitab seda kogukonnaga lõimida.

5 minutit

"Hea disaini jaoks ei ole valemit. See on kunst, mida iseloomustavateks märksõnadeks on holistlikkus, läbimõeldus ja kasutajasõbralikkus. Eesmärk on luua kohti, kus koostöö laabub mugavas õhkkonnas – kohapeal või virtuaalselt."

– Ruth Porat, Alphabeti ja Google'i president ning investeerimis- ja finantsjuht

Milline on teie isiklik suhe Mountain View' ja ümbritseva piirkonnaga?

Meie pere kolis ÜK-st esmalt Cambridge'i Massachussetsis ja seejärel siia. Nii et ma olen Palo Altos üles kasvanud. Mu isa töötas Stanfordi lineaarkiirendikeskuses füüsikuna. Ta otsustas perega siia kolida, sest siin elavad intellektuaalselt uudishimulikud inimesed, kellele meeldib teha asju uutmoodi. Näiteks Stanfordis aatomeid kokku põrgatada. Meie pere siiakolimisest peale on piirkond muutunud üha elavamaks.

Google'i ja Alphabeti CFO Ruth Porat COP26 kohtumisel Šotimaal Glasgow's.

Mis selles piirkonnas sinu jaoks erilist on?

Siinne innovatsioonikultuur on nakatav ja iga päev juhtub midagi uut. Näib, et siin soovivad kõik maailma muuta. See on miski, mis motiveerib meid Google'is ja Alphabetis, aga ka paljusid teisi, kes otsustavad siia kolida ja siin töötada. Silicon Valley's püüavad kõik omal moel tulevikku kujundada ja minu arvates on selles mõttes tegu ühe ainulaadseima paigaga maailmas.

Mis suhe on Google'il Mountain View'ga?

Mountain View on olnud Google'i kodu 1999. aastast peale ja me kavatseme siia jääda veel paljudeks aastateks. Google valis Mountain View peakorteriks, sest meile meeldib siin olla. Meile meeldib San Francisco lahe ilu, ülikoolide lähedus, peresõbralik elukeskkond ja võimalus töötada Silicon Valley südames.

Paljud meie töötajatest ka elavad Mountain View's ja ettevõttena peame me heanaaberlust väga oluliseks. Aastate jooksul oleme kogukonda investeerinud miljoneid dollareid – näiteks Mountain View Educational Foundationile antud grandid STEM-õppe toetamiseks, Mountain View Community Shuttle'i rahastamine, kodutute abistamiseks ja kodutuse ennetamiseks mõeldud toetused ning ökoloogilised taastusprojektid nagu Charlestoni märgala taastamine.

Võin uhkusega öelda, et igal aastal panustavad Google'i töötajad tuhandeid vabatahtliku töö tunde Mountain View's asuvates organisatsioonides, sh Mountain View' vabatahtliku töö keskuses, Silicon Valley jalgrattajagamiskeskuses, Mountain View' koolides ja arvutiajaloo muuseumis.

Mis roll on Gradient Canopyl ja Bay View' linnakul Google'i pikaajalises suhtes selle piirkonnaga?

Gradient Canopy on esimene täielikult meie käe all valminud arendus Mountain View's ning me mõtlesime väga põhjalikult, kuidas lõimida see projekt linna tulevikuvisiooniga North Bayshore'i piirkonnas. Gradient Canopys on töökeskkondade kujundamiseks rakendatud uudset läbimõeldud lahendust, mis on senistest kogukonnale avatum, lõimub harmooniliselt looduskeskkonnaga, panustab linna majanduslikku heaolusse ning toetab meie töötajaid, kellele meeldib Mountain View's elada ja töötada.

Juba pandeemiaeelsetel aegadel olid Google'i kontorid tuntud tervislike, jätkusuutlike ja funktsionaalsete, aga samas äratuntavalt Google'i-päraste töökeskkondadena. Hästi disainitud keskkonnad kutsuvad inimesi seal aega veetma. Asjaolu, et pärast piirangute lõpetamist pöördus ligi pool meie töötajatest vabatahtlikult kontorisse tagasi, annab tõestust heast disainist. Uute rohujuure tasandi projektidega püüame neid põhimõtteid ja uusi teadmisi kohalike kogukondade hüvanguks rakendada. Keskendume sellele, kuidas meie ruumid võiksid kogukondi kaasata ning aidata neil muutustega kohaneda ja tervemalt elada.

Bay View konverentsikeskuse keskfuajee renderdatud vaade seest välja, taustal NASA tuuletunnel.

Kuidas hea disain Google'is defineeritud on?

Hea disaini jaoks ei ole valemit. See on kunst, mida iseloomustavateks märksõnadeks on holistlikkus, läbimõeldus ja kasutajasõbralikkus. See peaks pakkuma võimalusi suhtluseks, õppimiseks, koostööks ja keskendumiseks. Eesmärk on luua kohti, kus koostöö laabub mugavas õhkkonnas – kohapeal või virtuaalselt.

Kuidas kajastuvad need põhimõtted Bay View' linnaku ja Gradient Canopy disainiideedes?

Meie hoonete disainimine on algusest peale lähtunud Google'i asutajate motost „Keskendu kasutajale ja kõik muu tuleb iseenesest“. Selleks projektiks valmistudes kogusime aastaid teaduslikke andmeid loomingulisele ja tulemuslikule tööle kaasa aitavate tegurite kohta.

Esimene idee oli pöörata kontor pahupidi – keerata keskendumis- ja askeldamisruumide ning avatud ja suletud ruumide seos pea peale. See tähendab loobumist avatud kontoriplaanist, mis raskendab keskendumist, ning osaliselt suletud nurgakeste eelistamist. Teisalt pöördume suletud koosolekuruumide juurest mitmekesisemate koostöökohtade poole, mis oleksid avatumad ja kohandatavad iga tiimi konkreetsele koostööstiilile. Loomulikult on nende koostöökohtade loomisel tähtis varustada need tehnoloogiliste lahendustega, mis võimaldaksid kaugtöötajatel võrdselt osaleda. Keskendumisnurgakeste paigutamine koostöökohtade lähedusse aitab töötajatel vastavalt vajadusele režiimi vahetada.

Teisel korrusel olevate tiiminaabruskondade renderdatud vaade.

Järgmiseks ideeks on mõtlemist soodustav biofiilne disain. Oleme juba aastaid püüdnud oma kontorites biofiilse disaini põhimõtteid rakendada, tuues tööruumidesse äratuntavalt looduslikke elemente, näiteks tervislikke loodusmaterjale, orgaanilisi mustreid ja taustahelisid, aga rakendades ka mugavat soojus- ja õhuvoolurežiimi ning ööpäevarütmile kohanduvat valgustust.

Mõnede arvates läheme biofiilse disaini ja õhu kvaliteedi tagamisega liiale, aga me näeme, et looduslikum ja tervislikuma õhuga töökeskkond võib ka rahaliselt ära tasuda. Lõppude lõpuks on meie eesmärk muuta inimeste elu paremaks. Terved, õnnelikud ja produktiivsed töötajad toovad kasu ka ettevõttele.

Kuidas on kõik see seotud Google'i laiemate kogukonnakeskse arenduse eesmärkidega?

Meie eesmärk on luua kohaliku kogukonnaga tihedaid sidemeid ja kogukonnaga lõimuda ning selleks kujundasime alumisele korrusele kutsuvad avalikud alad, mis kannavad samas meie elu- ja töökeskkonna vaimu. Usume, et kui disainime enda ja kogukonna väärtustele vastavaid kohti, tasub see pikas perspektiivis ära.

Avaldati 2022. aasta mais