Snažíme se vytvářet funkční a zdravé pracovní prostory, které také nabízejí chvíle překvapení a potěšení. Tato nehmotná třetí dimenze nám poskytuje inspiraci, energii a pocit pohodlí tím, že nám připomíná naši sdílenou lidskost. Zajímavým způsobem využití tohoto humanistického prvku je integrace umění. Od roku 2010 jsme ve společnosti Google zavedli několik uměleckých programů, včetně interního programu GoogleArts, iniciativy Google Arts & Culture a programu Artist in Residence.
V návštěvnickém centru Google Visitor Experience (které se nachází v nové budově společnosti Google Gradient Canopy) tuto myšlenku prostřednictvím programu veřejného umění rozšiřujeme na širší komunitu Mountain View. Na venkovním veřejném prostranství a chodnících je rozmístěno šest uměleckých děl, která z Google Visitor Experience pomáhají dělat živé a příjemné místo pro všechny.
Každé z těchto děl od umělců z okolí i z daleka bylo navrženo speciálně pro konkrétní místo a pomáhá vytvářet kolem budovy místa k setkávání a nabízí příležitosti k hraní a radostným zážitkům. Umělecká díla zároveň navazují na přísné cíle v oblasti udržitelnosti a používání nezávadných materiálů v Gradient Canopy. Každé je vyrobeno z materiálů bez látek na červeném seznamu (látky mimořádně škodlivé pro lidské zdraví a životní prostředí) a všechna zohledňují úsilí o bezodpadovost. Stejně jako materiály uvnitř budovy a na budově přispívají umělecká díla k úsilí získat pro Gradient Canopy certifikaci Living Building Challenge (LBC) International Living Future Institute (ILFI) Materials Petal.
Při tvorbě koncepce veřejného umění v Gradient Canopy jsme z venkovního prostranství chtěli poutavým a netradičním uměním udělat místo, které by se dalo prozkoumávat a kam by se dalo opakovaně vracet. Stručně řečeno, toužili jsme po umění, které by se méně podobalo muzeu a více připomínalo výtvory, jaké se objevují na akci Burning Man v Black Rock City, každoročním dočasném městě v nevadské poušti, které je známé svými specifickými sugestivními uměleckými instalacemi. Umění na prostranství nám k životu pomohla přivést nezisková organizace Burning Man Project, která nám pomáhala koordinovat proces výběru umění s podporou komunity. Díky důrazu na zapojení komunity odpovídala organizace Burning Man Project našemu cíli vytvořit veřejné umění, které by bylo interaktivní, participativní a nabízelo zážitek společného kreativního vyjadřování.