Design bezpečný pro ptactvo

Budova integrovaná s okolím minimalizuje nebezpečí pro ptactvo.

3 minuty

Budova Gradient Canopy obklopená stromy

Budova Gradient Canopy obklopená stromy. Foto: Iwan Baan pro Google.

Jedním z cílů projektu Gradient Canopy bylo začlenit celé místo do krajiny a podpořit jeho odolnost do budoucna. Za „odolná“ považujeme místa, která přispívají k dlouhodobé ekologické kvalitě regionu a kde se lidem i volně žijícím živočichům bude dařit i při změnách klimatu. V Gradient Canopy jsme zapracovali na obnově historických prvků ekosystému, které jsou kriticky důležité pro volně žijící živočichy. Přesto si uvědomujeme, že volně žijícím živočichům hrozí v městském prostředí spousta nebezpečí. Týká se to zejména ptáků, jako jsou kolibříci, vrabci, pěnice a různí další pěvci. Do Gradient Canopy jsme proto implementovali několik strategií ochrany ptactva.

Sklo na budovách může mít na ptačí populace vážný dopad. Budovu, prostředí a osvětlení proto bylo v Gradient Canopy důležité navrhnout tak, aby byly v souladu s pokyny LEED Innovation in Design Credit: Bird Collision Deterrence a minimalizovaly se tak nárazy ptáků do budovy.

Při hledání optimální cesty začlenění prvků bezpečných pro ptáky jsme spolupracovali s ekologickými poradci H.T. Harvey & Associates, kteří nám pomohli splnit moderní normy a doporučení ohledně bezpečnosti budov pro ptáky. Ve výsledku jsme v Gradient Canopy ochranu ptáků implementovali hlavně dvěma způsoby: snížili jsme odrazivost a průhlednost skel budovy a vhodným řešením vnitřního a vnějšího osvětlení jsme omezili noční světelné znečištění produkované budovou.

Sklo je jak pro ptáky, tak pro lidi neviditelné. Lidé se ho ale postupně naučí poznat podle vizuálních signálů, jako jsou okenní rámy a odrazivost. Ptáci mají naopak špatné vnímání hloubky a odrazy krajiny nebo oblohy často považují za skutečnost. Průhlednost skla zase může vést ke kolizím, pokud ptáci vidí vegetaci přes skleněné rohy nebo rostliny uvnitř budovy. V zásadě platí, že čím víc je ve sklech budovy vidět vegetace nebo obloha – ať už díky průhlednosti, nebo odrazivosti – tím častěji do nich ptáci naráží.

V Gradient Canopy jsme se jako řešení snažili v první řadě získat sklo s nižší odrazivostí. Díky pokrokům v technologii a výrobě skla, které umožnily dosáhnout nižší vnější odrazivosti bez zhoršení solárního tepelného zisku, jsme na okna a fasádu budovy mohli použít lepší sklo. Úmrtnost ptáků lze dramaticky snížit také označením skla těsně rozmístěnými viditelnými značkami, jako jsou potisky nebo keramické povrchové prvky, protože je ptáci vnímají jako překážku a nepokouší se tak sklem proletět. Abychom maximálně ochránili i nejmenší kolibříky, zvolili jsme hustý vzor značení podle nejnovějších pokynů organizace American Bird Conservancy. Na veřejně viditelných částech fasády Gradient Canopy jsme povrchovou úpravu skla pro ochranu ptactva navrhli jako slovní hlavolam s názvy 30 místních druhů ptáků ve 30 jazycích. Tento funkční designový prvek pro ochranu ptactva díky tomu dokáže být i překvapivý a zábavný.

Povrchová úprava skla pro ochranu ptactva s názvy 30 místních druhů ptáků ve 30 jazycích.

Povrchová úprava skla pro ochranu ptactva s názvy 30 místních druhů ptáků ve 30 jazycích. Foto: Iwan Baan pro Google.

Osvětlení jsme v Gradient Canopy navrhli speciálně tak, abychom omezili kolize ptáků. V noci může jasné osvětlení ptáky dezorientovat a rušit místní biotop a může být obzvláště škodlivé pro populace ptáků migrujících v noci. Světelné znečištění jsme v Gradient Canopy snížili tím, že budovu ani okolní vegetaci nenasvěcujeme a vnější svítidla cloníme tak, aby se světlo nerozlévalo do biotopu. Nainstalovali jsme také okenní žaluzie, které se v noci zatahují, a na všechna vnitřní svítidla jsme umístili čidla, aby se rozsvěcela, jen když prostor někdo využívá.

Abychom měli jistotu, že konstrukční prvky na ochranu ptactva v Gradient Canopy fungují správně a mohli jsme je v případě potřeby upravit, zavedli jsme tříletý plán monitorování nárazů ptáků do budovy. Budeme během něj situaci sledovat a budovu za tímto účelem pravidelně obcházet. Doufáme, že začlenění návrhových prvků bezpečných pro ptáky pomůže budovám lépe zapadnout do okolí a podpoří zdravé soužití volně žijících živočichů a lidí.