Városi ökológia

A biodiverzitás tájépítészeti megvalósítása a Gradient Canopyn.

3 perc

Eriogonum grande virágok és kaliforniai szamócafák a Gradient Canopynál. Fotó: Mark Wickens.

Az ökológiailag sokszínű kampuszok létrehozása nemcsak a bolygó, hanem az emberek számára is jó. Az egészséges és változatos ökoszisztémák és környezetek hozzájárulnak a biodiverzitáshoz, javítják az ökológiai ellenálló képességet, és jelentős előnyökkel járnak az emberek egészségének tekintetében is. A Gradient Canopy tervezésekor ezért helyeztük középpontba a biodiverz helyi ökoszisztémák megújítását.

A Gradient Canopy négy holdnyi zöldfelületén arra törekedtünk, hogy visszaállítsuk a Szilícium-völgyben egykor uralkodó ökoszisztéma elemeit, köztük a tölgyfaerdőket, a fűzfaligeteket, a cserjés növénytársulásokat és a füves térségeket. A tájkertben szinte kizárólag őshonos fajok vannak, köztük mintegy 400 őshonos fa és a beporzóknak fontos őshonos növények, például selyemkóró, közönséges cickafark és zsálya. A célunk az ökológiai örökség feltámasztása és az emberek élményének javítása, egyúttal virágzó és funkcionális környezetek létrehozása fajok biodiverz sokasága számára.

Közönséges cickafark és monardella villosa a Gradient Canopynál.

Közönséges cickafark és monardella villosa a Gradient Canopynál. Fotó: Mark Wickens.

A Gradient Canopy esetében az ökológiai stratégiánk egyik kulcsfontosságú eleme egy konkrét fafajta: a tölgy. A Szilícium-völgyet egykor a kaliforniai táj ikonikus fái, a tölgyek dominálták. Az őshonos tölgyek szárazságtűrők, ellenállnak a tűznek, és hatékonyan semlegesítik a levegőben lévő szennyező anyagokat, illetve nyelik el a szén-dioxidot a légkörből. Emellett a tölgyfaerdőkből álló ökoszisztémák tartják fenn az egyik legváltozatosabb növény- és állatvilágot Kaliforniában, 2000 további növényfajt és mintegy 5000 rovarfajt ellátva. Madarak, emlősök és más állatok százai támaszkodnak a tölgyerdőkre, amelyek táplálékot, árnyékot és menedéket nyújtanak nekik.

Helyi tudósokkal együttműködve összefüggő lombkoronát alakítottunk ki a tájkertben, amely tölgyek mellett más őshonos fafajtákból, például amerikai vadgesztenyefából, platánból és fűzfából áll. Az összefüggő lombkorona átjárókat biztosít az állatok számára az épített környezetben, valamint mérsékli a városi hőszigetek hatását.

A Gradient Canopy fái között a beporzást segítő növények képezik az alsóbb szinteket, erőforrásokat biztosítva a helyi lepke- és madárfajoknak és a méheknek. A terület egy részét kifejezetten úgy terveztük meg, hogy a pompás királylepke nyugati populációját támogassuk vele. A lehető legújabb tudományos eredményekre támaszkodva határoztuk meg a petéket és a hernyókat segítő selyemkórók, valamint a hosszú utazásuk során a lepkéket tápláló virágok megfelelő arányát.

A Gradient Canopy területén a beporzást segítő növények mellett megművelt magaságyások és mézelő méhek kaptárai is megtalálhatók, hogy teljesítsük a Living Building Challenge Urban Agriculture (városi mezőgazdaság) normáját, amelynek célja az, hogy a közösségek helyben termesztett friss élelmiszerhez jussanak. Két magaságyás biztosít alapanyagokat a kávézóink és a Google-alkalmazottak oktatókonyhái számára, emellett azt is demonstrálják, hogy az őshonos tájkertészet és a zöldségeskertek kombinálása miként járulhat hozzá a rugalmasabb helyi élelmiszer-termeléshez.

Kerti ágyások a Gradient Canopynál.

Kerti ágyások a Gradient Canopynál.

A Google Mountain View-ban található kaptárait is kezelő The Planet Bee Foundation nevű nonprofit szervezetet kértük meg arra is, hogy helyezzen el három kaptárt ezen a helyszínen. A tervezési folyamat során tanulmányoztuk azt is, hogy a megfelelő környezet hogyan képes eltartani az őshonos és a nem őshonos mézelő méheket is úgy, hogy ez mindkettőnek az előnyére szolgáljon. A Google e kutatás alapján méri fel, hogy a jövőben hogyan integrálhatja a nem őshonos mézelő méheket az őshonos ökológiai tájkertek tervezésébe úgy, hogy ebből az őshonos biodiverzitás és a helyi élelmiszer-termelés is profitáljon.

A Gradient Canopy városi ökológiai tervezésének alapját a Google ökológiai programja adja, amelyet 2014-ben indítottunk el, hogy a rendelkezésre álló legjobb tudományos megállapításokat alkalmazzuk a kültéri területek tervezése során. A Gradient Canopy tehát az egyik legfontosabb összetevője az általánosabb víziónknak, hogy a kampuszainkat természetközelibbé tegyük, és növeljük a biodiverzitásukat.