Köztéri művészet

Az újrahasznosított és egészséges alapanyagok fenntarthatóbbá teszik a Gradient Canopyban található műalkotásokat.

3 perc

Az Orb és a Go műalkotás a Google Visitor Experience közösségi terén.

Az Orb és a Go műalkotás a Google Visitor Experience közösségi terén. Fotó: Iwan Baan, Google.

Olyan funkcionális és egészséges munkaterek kialakításán fáradozunk, amelyek egyben a meglepetés és az öröm pillanatait is előidézhetik. A nem kézzelfogható harmadik dimenzió az, amely elkötelezetté, energikussá és nyugodttá tesz minket, ugyanis egyetemes emberi mivoltunkra emlékeztet minket. A művészet lebilincselő mód arra, hogy eljussunk ehhez a humanista elemhez, és ezért 2010 óta számos művészeti programnak adtunk helyet a Google-nál (ilyen például a GoogleArts program, a Google Arts & Culture kezdeményezés és az Artist in Residence program).

A Google új Gradient Canopy irodájában található Google Visitor Experience egy dedikált nyilvános művészeti programnak ad helyet, amely teljessé teszi ezt a gondolkodásmódot a Mountain View szélesebb közössége számára. A kültéri nyilvános parkban és sétányon hat nyilvános művészi alkotás áll, amelyek vibráló, barátságos hellyé varázsolják a Google Visitor Experience egészét mindenki számára.

A közeli és távoli művészek által létrehozott műalkotások mindegyike kifejezetten arra a helyre lett tervezve, ahová kerültek, így az épület körül olyan terek találhatók, ahol találkozhatnak az emberek, és lehetőség nyílik a játékra és az örömteli élményekre. Ezek a műalkotások ugyanakkor továbbviszik a Gradient Canopy szigorú fenntarthatóságra és egészséges anyagokra vonatkozó céljait, ugyanis mindegyik műalkotás olyan anyagokból készült, amelyek nem szerepelnek a Red List listáján (vagyis nem olyan anyagokból készültek, amelyek a leginkább károsak az emberi és a környezeti egészségre), illetve támogatják a hulladékmentességre irányuló erőfeszítéseket. Az épületen belül és az épületen használt anyagokhoz hasonlóan maguk a műalkotások is hozzájárulnak a Gradient Canopy abbéli erőfeszítésében, hogy elnyerjék az International Living Future Institute (ILFI) Living Building Challenge (LBC) Materials Petal elnevezésű tanúsítványát.

A Gradient Canopy épületénél felállított köztéri műalkotásokkal azt a célt fogalmaztuk meg, hogy olyan magával ragadó, szeszélyes művészi alkotásokat találjunk, amelyek a külteret olyan hellyé varázsolják, amelyet érdemes felfedezni, és ahová mindig vissza akarunk térni. Röviden: olyan műalkotásokat kerestünk, amelyek kevésbé kiállítási darabok, sokkal inkább olyan műalkotások, mint amelyeket Black Rock City Burning Man nevű eseményén lehet látni. Black Rock City egy évente egyszer létrejövő város a nevadai sivatagban, amely inspiráló művészi installációknak ad helyet. Annak érdekében, hogy életre hívjuk a köztéri művészetet, partnereket kerestünk, és így bukkantunk rá a Burning Man Project nevű nonprofit szervezetre, amely a közösségi műalkotások kiválasztási folyamatát segített koordinálni. A közösségi tevékenységek iránt erősen elkötelezett Burning Man Project magáévá tette az olyan köztéri művészet létrehozására irányuló célunkat, amely interaktív, közösségi, és a kreatív kifejezés közös élményét kínálja.

A SOFTLab által készített Halo a Google Visitor Experience központban

A SOFTLab által készített Halo a Google Visitor Experience központban. Fotó: Mark Wickens.

Olyan műalkotásokat szerettünk volna kiválogatni, amelyek a helyi közösségek és a Google számára egyaránt előnyös. A Burning Man Project segítségével közösségi meghallgatások és designgondolkodási workshopok sorát rendeztük, amelyeken hivatalos volt a helyi közösség is, hogy hozzászólhassanak a legpezsgőbb közösségi terek létrehozásában szerepet játszó műalkotások tekintetében. Az összejövetelek során meghallgattuk a közösség gyermekkori kalandokról és kíváncsiságról szóló történeteit, megtudtuk, hogyan tájékozódnak az emberek feltűnő pontok alapján, és hogy határozott igény van a játékos élményekre. Sokan reménykedtek olyan interaktív műalkotásokban, amelyek kevésbé támaszkodtak a technológiára, viszont olyanok, amelyek sokkal inkább tapintható, kézzel fogható élményt nyújtanak. A közösség számára létrehoztunk egy nyilvános webhelyet is, ahol leadhatták szavazataikat a végső műalkotásokra.

A Mr & Mrs Ferguson Art által készített Curious

A Mr & Mrs Ferguson Art által készített Curious. Fotó: Mark Wickens.

A művészeknek szóló nemzetközi felhívásra több mint 200 pályamű érkezett, amelyek közül hat nyilvános műalkotás került kiválasztásra. Ezek mindegyike megtestesítette a nagyobb fenntarthatósági céljainkat, hogy az épületet egy kézzel fogható, hozzáférhető emberközeli élményeket biztosító térré varázsoljuk. Mindegyik műalkotás egészséges, fenntartható forrásokból származó vagy újrahasznosított anyagok felhasználásával készült. Ilyen volt például a „Curious” elnevezésű (alkotó: Mr & Mrs Ferguson Art), egy hatalmas grizzly medvét – Kalifornia állam nemzeti állatát – ábrázoló szobor, amelynek szőrét több mint 160 000 pénzérméből készítették. A nyilvános műalkotások együttesen a meglepetés és öröm pillanatait kínálják, és olyan tereket hoznak létre a közösség és a Google-alkalmazottak számára, ahol találkozhatnak, eszmecserét folytathatnak és inspirációt nyerhetnek.