Tömör fa

A beágyazott szén-dioxid-kibocsátás csökkentése és a fából készült épületek népszerűsítése.

5 perc

Tömör fa

A Gradient Canopy számos része – többek között a zsaluzat, a védőkorlátok és az ajtók – fenntartható tömör fa felhasználásával készült. Fotó: Mark Wickens.

A Gradient Canopynál, ahol megszereztük az International Living Future Institute (ILFI) intézet Living Building Challenge (LBC) Materials Petal tanúsítványát, kiemelkedően fontos volt, hogy olyan módszereket találjunk, amelyekkel nem mérgező és ökológiai szempontból helyreállító anyagokat tudunk használni. Ezért olyan megoldásokat kerestünk, amelyekkel fenntartható beszerzésű tömör fát építhetünk az épületekbe, hogy kihasználhassuk a fa regeneratív, szén-dioxid-megkötő tulajdonságait.

A tömör fa egy építési technika, amelynél fát préselnek össze oszlopok, gerendák, falak, padlók és tetők olyan módon történő létrehozásához, amelynél csökkenthető a beágyazott szén-dioxid-kibocsátás a hagyományos építési módszerekhez képest. Mindent összevetve a tömör fa kiemelkedő szerepet játszik az épületen belül, és amit itt tanultunk, azt a Google-nél zajló további építkezési projektekben is hasznosítjuk.

Már jó ideje érdeklődtünk a tömör fában rejlő potenciál iránt, mert biofil tulajdonságaival az egészségesebb, hatékonyabb és vizuálisan inspiráló munkahelyeket népszerűsíti. A biofília arról szól, hogy integráljuk a természetet a dizájnba, olyan tereket létrehozva, ahol jól teljesítenek az emberek. Azzal, hogy látszó faelemeket tudunk az épület részévé tenni, nemcsak csökkentjük az olyan további anyagok használatának a szükségességét, mint a burkolat és a festék, hanem abban ahhoz is hozzájárulunk, hogy az emberek még bent is közelebb érezzék magukat a természethez. Ezért amikor megkezdtük a Gradient Canopy tervezését, először annak a lehetőségével játszottunk el, hogy mi lenne, ha az épület teljes szerkezetéhez tömör fát használnánk. Arra jutottunk, hogy a tervezett nagy térközök miatt ez nem lett volna lehetséges, de így is meg tudtuk oldani az épület belsejének egyes szerkezeti elemeit fa felhasználásával.

A Gradient Canopynál a tömörfa elemek keresztrétegelt fapaneles (CLT) szerkezeti elemek formájában vannak jelen – ez egyfajta mérnöki fa, amelynél több rétegnyi tömör faanyagot ragasztanak össze jobb szerkezeti szilárdság elérése érdekében. A CLT-t zsaluzatként (a beton öntőformája) kezdtük használni a második emelet betonpadlóinál, ahol kompozit szilárdságot biztosít. A hagyományos gyakorlat helyett (amely szerint eltávolítanánk és eldobnánk a beton megkötése után) a mi megoldásunkban a helyén hagytuk a CLT-t, így a földszinti terek látszó famennyezeteként és a belső udvarok körüli védőkorlátként is szolgál. Szintén fát használtunk az épület ajtóihoz és ajtókereteihez, kiváltképp a tárgyalókabinoknál és konferenciatermeknél. Ezekhez a csapat a beszállítóval együttműködve Declare-címke tanúsítványt tudott szerezni a teljes ajtószerkezetekre vonatkozóan. Ez segített nekünk a biztonságosabb beltéri környezet kialakítása érdekében olyan építőanyagok használatát előnyben részesíteni, amelyek biztosabb kémiai összetételt tudtak felmutatni.

Fotó: Mark Wickens.

Meghagytuk a keresztrétegelt fából készült zsaluzatot, így kettős szerepet tölt be, hiszen egyszerre szolgál a földszinti terek fából készült mennyezeteként és a belső udvarok körüli védőkorlátként. Fotó: Mark Wickens.

Amikor belekezdtünk a Gradient Canopy tervezésébe, a CLT-t még nem használták Mountain View-ban ilyen méretű szerkezeti elemekhez. Ezért teljes méretű modellt készítettünk a CLT-elemekről ebben a korai szakaszban, és meghívtuk a város tisztviselőit, hogy saját szemükkel tekintsék meg és ellenőrizzék a szerkezetet, hogy megfelel-e a követelményeiknek. A fizikai prototípusok megépítése segített abban, hogy együtt olyan megoldást találjunk, amely megfelel a város követelményeinek, miközben a fenntarthatóbb építési módszerek használatát is támogatja.

Arról is gondoskodtunk, hogy a Gradient Canopy épületbe fenntartható forrásból származó faanyagot építsünk be. A Gradient Canopynál a (mind az ideiglenesen, mind a véglegesen) felhasznált új faanyagok több mint 99%-át a Forest Stewardship Council (FSC) által tanúsított, felelősen művelt erdőkből szereztük be. Ideiglenes felhasználásra (pl. a zsaluzathoz, amely későbbi projektekhez újra felhasználható) nem megszokott az FSC által tanúsított faanyag beszerzése. Annak tudatában azonban, hogy az ideiglenesen használt fa a projekthez felhasznált összes faanyag nagy százalékát tette ki, fontos volt számunkra, hogy az ideiglenesen használt fa felhasználását is számításba vegyük. Az FSC-tanúsítással rendelkező faanyagok előnyben részesítése nemcsak azt jelenti, hogy felelős forrásból szereztük be őket, hanem azt is, hogy ezáltal jobban támogatjuk az erdőtelepítést. Végül pedig hiszünk abban, hogy az egészségesebb és felelős forrásból beszerzett anyagok nemcsak a fenntartható fejlődés szempontjából alapvetők, hanem egy szélesebb körű, körkörös gazdaság létrehozása szempontjából is, amely következetesen regeneratív és helyreállító jellegű.

Tömör fa beépítése a Gradient Canopyba.

Tömör fa beépítése a Gradient Canopyba.

A Gradient Canopy tervezése során, a tömör fával kapcsolatban végzett kutatásokat ma más Google-épületek tervezéséhez is felhasználjuk. Sunnyvale-ben (Kalifornia) például most nyitottuk meg az 1265 Borregast, amely az első teljesen tömör fából készült épületünk. Előrejelzések szerint 96%-kal kevesebb beágyazott szén-dioxid-kibocsátással jár, mint az egyenértékű acél és beton szerkezetek, a megkötést is beleszámítva. Ez csak egy példa arra, hogy a Gradient Canopy építéséből levont tanulságok hogyan erősítették a fenntarthatóbb és egészségesebb épületek tervezésére irányuló erőfeszítéseinket.