Egészséges alapanyagok

Egy épület megalkotása a jóllét és a méreganyagoktól mentes alapanyagok előtérbe helyezésével

5 perc

Fotó: Iwan Baan, Google.

A Gradient Canopy és a Google Visitor Experience felülnézeti képe, amelyen a sárkánypikkelyes napelemes tető látszik. Fotó: Iwan Baan, Google.

Évtizedeken át dolgoztunk azon, hogy kialakítsuk a legegészségesebb beltereket. Már hosszú ideje az egészséges munkaterületek kialakítására fektetjük a hangsúlyt: ez a Google alapítóinak történetével kezdődött, akik részecskeszámlálóval a kezükben járták be első épületeinket, és mérték a beltéri levegőminőséget, majd folytatódott azzal, hogy termékek ezreit vettük vizsgálat alá, hogy biztosítsuk, ne kerüljenek szükségtelen mérgező anyagok az utólagosan felújított belső terekbe. Büszkék vagyunk arra, hogy a Gradient Canopy az egyik legnagyobb olyan projekt ezidáig, amely megszerezte az International Living Future Institute (ILFI) Living Building Challenge (LBC) Materials Petal tanúsítványát. A tanúsítvány célja az, hogy megvalósítsa a mérgező anyagoktól mentes, az ökológiai egyensúly helyreállítását és az átláthatóságot a középpontba állító anyaggazdálkodást.

Fontossági sorrendet állítottunk fel az emberek és a környezet szempontjából egészséges anyagok között a Gradient Canopy és a Google Visitor Experience esetében. Az épületben felhasznált minden anyagot a gyártóval közösen ellenőriztünk annak biztosítása érdekében, hogy lássuk, mentesek-e az LBC vörös listáján szereplő összetevőktől. A listán az emberi és környezeti egészségre leginkább káros vegyszerek találhatók. Összesen több mint 8000 terméket vizsgáltunk meg a Gradient Canopy épületében olyan gyártókkal együttműködve, akik részt vettek az építőipar átláthatóságának előmozdítására tett erőfeszítéseinkben.

A Gradient Canopy épületében használt egészséges anyagok iránti megközelítésünk messze túlmutat a belső tereken és a naponta ott dolgozó Google-alkalmazottakon. Az épületen kívül és belül használt anyagokat (köztük az épület körül felállított nyilvános műalkotásokat is) megvizsgálva prioritásokat határoztunk meg az ellátási láncban részt vevő közösségek egészsége és az építőipari termékeink teljes életciklusa terén. Ez azt jelenti, hogy a gyártóval közösen alaposan megvizsgáltuk az anyagokat – többek között a látható és tapintható dolgokat (ilyen például a szőnyeg és a falak), illetve a kevésbé szem előtt lévő tényezőket (ilyen például az ablakbevonat és az épületszigetelés) – annak biztosítása érdekében, hogy az egészségügyi szempontok fontos szerepet játszanak ezeknek az anyagoknak a kiválasztásában.

Iwan Baan, Google.

Egészséges alapanyagokból készült az egész épület. Ez jellemző többek között a tömör fából készült keresztrétegelt ácsmunkára, az ablakbevonatra, a szőnyegekre és a gipszkartonra. Fotó: Iwan Baan, Google.

És itt nem csak az épületről és a benne használt anyagokról van szó. A Gradient Canopy csapata azon fáradozik, hogy változást indítson az anyagipar terén, ezért arra bátorította a gyártókat, hogy építsék be az úgynevezett Declare-címkéket termékcsaládjaikba különösen azokban az iparágakban és termékkategóriákban, ahol az agyagipari átláthatóság jórészt ismeretlen. Ezek a címkék világos és informatív „táplálkozási címkéket” biztosítanak az olyan építőipari termékekhez, amelyek mentesek az LBC „Vörös listáján” szereplő vegyszerektől, és amelyek beszerzése felelős módon történt. Például a fából készült ajtók és keretek közül több megkapta a Declare-címkét, amellyel a projekt elején még nem rendelkeztek.

Fotó: Mark Wickens

A Hou de Sousa által készített Go műalkotás a Declare címkét viseli, mert a lemezek mindegyikét tiltólistás műanyagok felhasználása nélkül készítették. Fotó: Mark Wickens

Miután végül elértük az egészséges anyagokkal kapcsolatos céljainkat a Gradient Canopy épületben, ez egyfajta elismerése is annak, hogy részei vagyunk a gyártás és az erőforrások sokkal szélesebb globális közösségének. Az LBC anyagokra vonatkozó szigorú szabványai szükségessé tették, hogy a teljes projektcsapat igazodjon a célokhoz, és nyitott legyenek arra, hogy hagyományos folyamataikat és módszereiket nem hagyományos megoldásokhoz adaptálják. Kapcsolatokat alakítottunk ki a tervezők, a gyártók, az alvállalkozók, a kereskedők és az építőmunkások között, így a teljes csapat biztos lehetett abban, hogy átláthatók eszközeik és módszereik tekintetében, és arra is nyitottak voltak, hogy tanuljanak egymástól. Most pedig, hogy ezek a csapattagok új projektekbe léptek át régión és országon belül, szilárd készségekkel felvértezve ellenőrzik és használják fel a tervezéshez a jövőbeli építkezések során használandó egészséges anyagokat.