A Gradient Canopy esetében az egyik célunk az volt, hogy a projektterületbe integráljuk a tájépítészetet, és idővel ellenállóbbá tegyük. Az „ellenálló” számunkra olyan helyeket jelent, amelyek hozzájárulnak a hosszú távú ökológiai egészséghez a régióban, ahol az emberek és a vadvilág egyaránt gyarapodhatnak az éghajlatváltozás ellenére. A Gradient Canopy területén azért dolgoztunk, visszaállítsuk a régi ökoszisztéma azon elemeit, amelyek létfontosságúak a vadvilág számára. Tisztában vagyunk azzal, hogy milyen veszélyek leselkednek a vadvilágra a városi környezetben, különös tekintettel a helyi madarakra (énekesmadarak, verébfélék, kolibrifélék és füzikék), ezért többféle madárbarát megoldás alkalmazásával terveztük meg a Gradient Canopyt.
Az épületek üvegfelületei súlyos károkat okozhatnak a madárpopulációknak, ezért a tervezés során fontos volt, hogy a Gradient Canopy épülete, tájkertje és világítása megfeleljen a madarak ütközésének elkerülését célzó LEED-innovációnak, hogy minél kevesebb madár repüljön az épületnek.
Hogy megtaláljuk a legjobb módszert a madarak számára biztonságos tervezési elemek megvalósításához, a H.T. Harvey & Associates ökológiai tanácsadócéggel dolgoztunk együtt, és követtük a madárbarát épületekre vonatkozó vezető normákat és ajánlásokat. Végül két fő módszert alkalmaztunk, hogy a Gradient Canopy madárbarát legyen: csökkentettük az épület üvegfelületeinek visszatükröződését és átlátszóságát, valamint a külső és belső világításra egyaránt vonatkozó megoldásokkal csökkentettük az épület éjszakai fényszennyezésének mértékét
Az üveg a madarak és az emberek számára is láthatatlan, de az emberek idővel megtanulják, hogy az ablakkeretek, a visszatükröződés és más vizuális jelek alapján hogyan lássák meg. A madarak mélységérzékelése azonban sokkal rosszabb, és gyakran valódiként észlelik a visszatükröződő környező tájat és égboltot. Az üveg átláthatósága akkor is okozhat ütközést, ha a madarak láthatják a növényzetet az üvegezett sarkokon keresztül, illetve ha látják az épületen belüli növényeket. Alapvetően minél láthatóbbá teszi az épület üvegfelülete a növényzetet vagy az égboltot akár az átláthatóság, akár a visszatükröződés miatt, annál nagyobb a madarak ütközésének veszélye.
A Gradient Canopy esetében az első megoldásunk az volt, hogy alacsonyabb visszaverődési együtthatóval rendelkező üveget szereztünk be. Az üvegek és gyártási technológiájuk terén elért legújabb vívmányoknak köszönhetően egyszerűbben el lehet érni, hogy a külső visszatükröződés alacsonyabb legyen, de ez ne menjen a napsugárzás okozta felmelegedés rovására, így jobb üveget tudtunk beszerezni az épület számtalan ablakához és homlokzatához. Az üvegen egymáshoz közel elhelyezkedő látható jelzések, például matricák és beágyazott kerámiamintázatok („frit”) használata is jelentős mértékben csökkentheti az elhullott madarak számát, mert ezeket a madarak akadályként érzékelik, és nem próbálnak meg átrepülni az üvegen. Az American Bird Conservancy (Amerikai Madártani Egyesület) legfrissebb ajánlásait követve jelzések sűrű mintázata mellett döntöttünk, hogy hatékonyabban tudjuk védeni még a legkisebb kolibrifajokat is. A Gradient Canopy bárki számára látható üvegfelületein a fritet szójátékként terveztük meg, ahol 30 nyelven 30 különböző helyi madárfaj neve olvasható az üvegen. Ez egyfajta rejtett meglepetés, amely egyszerre szórakoztat és biztosítja a felfedezés örömét, egyúttal kiválóan működő dizájnelem a madarak biztonságának tekintetében.