Fontos a jó szomszédság

Ruth Porat, az Alphabet és a Google elnöke, befektetési és pénzügyi igazgatója bemutatja, hogy a holisztikus tervezésbe hogyan illik bele a közösség.

5 perc

"A kiemelkedően jó terv nem csak egy dologra fókuszál, hanem egy holisztikus, átfogó és felhasználóbarát megközelítés. Olyan helyeket alkot, ahol az együttműködés könnyen megvalósítható – akár személyesen, akár virtuálisan."

– Ruth Porat, az Alphabet és a Google elnöke, befektetési és pénzügyi igazgatója

Milyen a személyes kapcsolata Mountain View-val és a környező területekkel?

Palo Altóban nőttem fel: gyerekként költöztem oda az Egyesült Királyságból Cambridge-en és Massachusettsen keresztül. Édesapám fizikusként dolgozott a Stanfordi Lineáris Gyorsítóközpontban. Az egyik fő ok, amiért ideköltöztette a családot, az élettel és energiával teli környezet, az intellektuális kíváncsiság és az a küldetéstudat volt, hogy olyan dolgokat csináljon, amiket mások még nem. Az egyik ilyen dolog volt például a Stanford részecskegyorsítójának megépítése. Mióta ideköltöztünk, a környezet inspiráló jellege hatalmas mértékben erősödött.

Ruth Porat, a Google és az Alphabet pénzügyi igazgatója skóciai Glasgow-ban megtartott COP26 konferencián.

Tudna mondani pár szót arról, hogy miért olyan különleges ez a régió?

Itt az innováció kultúrája ragadós és a mindennapi közbeszéd része. Szinte mindenki mélyen elkötelezett aziránt, hogy változást hozzon el a világba. Ez motivál minket a Google-nál és az Alphabetnél, és véleményem szerint ez motivál sok más embert is, aki idejött élni és dolgozni. Itt a völgyben van egy olyan ösztönzőerő, hogy olyan jövőért dolgozzunk, amelyet látni szeretnénk, és szerintem ezért ez az egyik legkülönlegesebb hely a bolygón.

Milyen a Google kapcsolata Mountain View-val?

A Google 1999 óta nevezi Mountain View-t az otthonának, és előreláthatólag még sok évig itt leszünk. A Google azért választotta Mountain View-t a székhelyeként, mert mindent szeretünk az ittléttel kapcsolatban. Szeretjük az öböl szépségét, az egyetemek közelségét, a családbarát környezetet és azt, hogy a Szilícium-völgy szívében fekvő városban dolgozhatunk.

Sok alkalmazottunk Mountain View-ban lakik és dolgozik, és vállalati szinten hiszünk a jó szomszédságban. Az évek során több millió dollárt fektettünk a közösségbe, például adományokkal támogatjuk a Mountain View Educational Foundationt, hogy szponzoráljuk a műszaki és természettudományos szakokon zajló oktatást, segítjük a Mountain View-i közösségi ingajárat finanszírozását, pénzzel támogatjuk a hajléktalanellátó és a hajléktalanság megelőzéséért küzdő szolgáltatásokat, valamint adományokkal segítjük az ökológiai helyreállítással foglalkozó projekteket, mint amilyen a Charleston Retention Basin.

Rendkívül büszkék vagyunk arra, hogy a Google-alkalmazottak minden évben több ezer órát önkénteskednek különböző Mountain View-i szervezeteknél, amelyek közé tartozik például a Community Services Agency of Mountain View (Mountain View-i Közösségi Szolgáltatói Ügynökség), a Silicon Valley Bicycle Exchange (Szilícium-völgyi Kerékpárbörze), a Mountain View-i iskolák, valamint az egyedülálló Számítógép-történeti Múzeum.

Miként járul hozzá a Gradient Canopy és a Bay View a Google-nak a régióval régóta fennálló kapcsolatához?

A Gradient Canopy az első olyan fejlesztésünk Mountain View-ban, amelyet teljesen az alapoktól kezdtünk, és sokat és keményen dolgoztunk azon, hogy egy olyan projektet állítsunk össze, amely megfelel a város North Bayshore városrészről kialakított jövőképének. A Gradient Canopy olyan célzatos tervezéssel gondolja újra a munkahelyi környezetet, amely csalogató a teljes közösség számára, harmonikusan illik a természetes környezetbe, kiváló gazdasági értéket jelent a város számára, valamint támogatja azokat az alkalmazottainkat, akik szeretnek Mountain View-ban élni és dolgozni.

Már a világjárvány előtt is része volt a Google-munkahelyek varázsának az, hogy egészségesek, fenntarthatók, funkcionálisak és a Google-hoz illők. Az átgondolt kialakításnak köszönhetően olyan hely jön létre, ahol az emberek szeretnek lenni – ezt bizonyítja az is, hogy a globális munkaerőnk közel fele önkéntesen bejár, mióta biztonságosan újranyithattuk az irodáinkat. A teljesen az alapoktól induló projektjeinkben ezt a fajta elköteleződést és a levont tanulságokat most nagy mértékben be tudjuk mutatni a helyi közösségnek is. Kifejezetten figyelünk arra, hogy ezekkel a terekkel a közösséget is bevonzzuk, és nagyobb ellenálló képességet és jobb egészségi kilátásokat biztosítsunk.

Egy kép, amely a Bay View rendezvényközpontjának előcsarnokából mutatja a tájat a NASA szélcsatornájával a háttérben.

Ki tudja fejteni bővebben, hogy a Google hogyan definiálja az „átgondolt kialakítást”?

Az átgondolt kialakítás nem egyetlen dologra fókuszál, hanem egy holisztikus, átfogó és felhasználóbarát megközelítés. Ez a megközelítés kombinálja az egymással való érintkezési, tanulási, együttműködési és összpontosítási lehetőségeket. Olyan helyeket alkot, ahol az együttműködés könnyen megvalósítható – akár személyesen, akár virtuálisan.

Hogyan mutatkozik ez meg olyan konkrét ötletekben, amelyek hatással voltak a Bay View és a Gradient Canopy terveire?

Az irodák tervezésekor a kezdetektől fogva a Google alapítóinak mottója volt az irányadó: „A felhasználó az első, minden más ezután következik”. Ennél a projektnél sok évnyi kutatási adatra és tudományos megállapításra alapozva határoztuk meg, hogy mi támogatja leginkább a dolgozók produktivitását és kreativitását.

Az első vizsgált ötlet az iroda kifordítása volt: megcseréltük az összpontosításra és az együttműködésre szolgáló terek kapcsolatát, valamint azt, hogy melyiknek kell nyílt, és melyiknek zárt térnek lennie. Ez azt jelenti, hogy az asztalok zártabb zugokban vannak, nem pedig nyílt légtérben, ez utóbbi ugyanis megnehezíti a munkára való összpontosítást. Ezzel szemben zárt tárgyalók helyett többféle, együttműködésre alkalmas teret alakítunk ki, amelyek nyitottabbak és rugalmasabbak – attól függően, hogy az adott csapat milyen jellegű együttműködést igényel. Ezekben a nyitott terekben nyilván fontos a megfelelő technológiai feltételek megléte, hogy a távolról dolgozó kollégák is ugyanúgy részt vehessenek a közös munkában. Annak köszönhetően, hogy ezek a zártabb, fókuszálásra alkalmas zugok a csapat dinamikus együttműködésére alkalmas terek mellett vannak, az emberek szükség esetén gyorsan tudnak váltani közöttük.

Kép a második emeletről és a hangulatos közösségeiről.

A következő ötlet a biofília által nyújtott kognitív előnyök köré épül. Évek óta dolgozunk azon, hogy a biofilikus tervezést beillesszük az irodáinkba. Ezzel fontos természeti jellemzőket építünk be a belső tereinkbe – ennek részét képezik például az egészséges és természetes anyagok és minták, a hangzásvilág, a kényelmes hőérzet, a módosítható légáramlás és a cirkadián ritmust követő világítás.

Bár lehet, hogy egyesek esztelen pénzköltésként tekintenek az ilyen biofilikus és levegőminőségre vonatkozó intézkedésekre, valójában pénzügyi indokai is vannak annak, hogy a munkahely természetesebb és egészségesebb levegőjű legyen. Ezen intézkedések mindegyike javítja az emberek életminőségét, és ha az alkalmazottak egészségesek, boldogok, és képesek a maximumot nyújtani, abból mindenki profitál – beleértve a céget is.

Hogyan kapcsolódik a Google tágabb céljaihoz és a közösségközpontú fejlesztésekhez mindez, amit eddig elmondott?

A célunk az, hogy kapcsolatokat építsünk ki a helyi közösséggel, és integrálódjunk. Ebben segítenek az olyan élénk földszinti terek, amelyek megragadják azoknak a közösségeknek a szellemiségét, amelyekben dolgozunk és élünk. Látjuk annak a hosszú távú előnyeit, ha olyan helyekbe fektetünk be, amelyek a mi értékeinket és a közösség értékeit egyaránt tükrözik.

Eredeti közzététel ideje: 2022. május